Keşfet

Türkiye’nin En İyi Tatil Beldeleri Rehberi

Türkiye Tatil Rotaları

Türkiye’nin en iyi tatil beldeleri listesinde, Türkiye içerisinde tatil yapabileceğiniz en iyi beş beldeyi sizler için derledik. Şimdiden iyi tatiller!

Türkiye’nin En İyi Tatil Beldeleri

İlginizi çekebilir: Muğla’nın Yöresel Yemekleri: En İyi 5 Yemek!

Yaz mevsiminin gelmesi ile tatil planları yapılmaya başlandı. Tatilde nereye gideceğine karar veremeyenler için Türkiye’nin en iyi tatil beldeleri listesini hazırladık. İşte en iyi 5 tatil beldesi:

Türkbükü

Eşsiz kültürel tarihçesi çok eski zamanlara dayanan Ege bölgesinin Muğla ili sınırları içinde kalan bu şirin tatil beldesi, Türkiye’nin en iyi tatil yerleri içinde yer alır. Sıcak iklimi sebebi ile yılın birkaç ayı haricinde bütün sene boyunca yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Buraya gelen ziyaretçiler güneşin ve denizin keyfini Türkbükü içinde yer alan plaj ve koylarda doyasıya yaşar. Türkbükü’ne geldiğinizde uğramadan gitmemenizi tavsiye edeceğimiz yerlerin başında Zeki Müren Sanat Merkezi ve Bodrum marinayı da unutmamak lazım. Ege’nin eşsiz sularında olmazsa olmazınız diyebileceğimiz aktivitelerden en çok ilgi duyulan tüplü ve tüpsüz dalışlarını da tatil anılarınıza ilave edebilirsiniz.

türkiye'nin en iyi tatil beldeleri

Turunç

Marmaris ilçesi sınırları içinde kalan Turunç: eski bir balıkçı kasabası olmakla beraber şu anki konumu ile mavi yolculuk tur teknelerinin yanı sıra yerli ve yabancı teknelerinde uğrak yeri olma ayrıcalığını hala koruyor. Turunç’a yaya olarak 1 saatlik uzaklıkta kalan Eski Amos Kenti kalıntılarını da trekking eşliğinde görebilirsiniz. Türkiye’nin en iyi tatil beldeleri arasında olan belde, yemyeşil çamlarla kaplıdır. En güzel manzaralarından bir tanesi de palamut tepesi olup safari turlarına da ev sahipliği yapar. Turunç plajı temizliği ve güzelliği sayesinde mavi bayrak sahibi sayılı plajlardan bir tanesidir.

türkiye'nin en iyi tatil beldesi

Datça

Türkiye’nin en iyi tatil beldeleri içinde olan ve Ege bölgesinde bulunan Datça, yarımada olarak nitelendirilir; kıyı şeridi boyunca 50’den fazla koya ev sahipliği yapar. Dünyanın ikinci sırada gelen oksijen cenneti olarak da tabir edilen bu güzel mekânı ünlü tarihçilere göre yaşamın uzamasına sebep olacak kadar güzel bozulmamış doğası ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bir yanı var. Birçok su sporunun da yapılabildiği Datça da tarihi Knidos Antik Kentini de gezmeyi unutmayın. Datça limanında bulunan teknelerin çoğunluğunu Ege adalarından gelen yabancı tekneleri oluşturur. Tarımsal bir ekonomiyle başlayan bu ilçe ulaşımın yaygınlaşmasından sonra turizmi de ele almıştır. Birçok koyu mavi bayrağa sahip bu gizli tatil cennetini görmeden tatilinizi bitirmeyin.

türkiye'nin en iyi tatil beldeleri

Türkiye’nin En İyi 5 Tatil Beldesi Sizlere Şahane Bir Tatil İmkânı Sunacak!

Dalyan

Akdeniz bölgesinin kıyı şeridinde bulunan tarihi ve doğal güzellikleri ile gidip görülmesi gereken en güzide tatil yerlerinden biri olan Dalyan, Türkiye sınırları içindeki gizli cennetlerden bir tanesidir. Ne kadar popüler olmasa da ekolojik zenginliği ve kendine has coğrafi özellikleri ile mutlaka görülmeye değer yerlerdendir. Köyceğiz gölü ile Akdeniz’i birleştiren bu yer zamanla sadece Dalyan olarak anılmaya başlanmıştır. Bu ilçe kıvrım kıvrım olan bir kanal şeklindeki bir yanı deniz bir yanı ise göl olması sebebiyle çok değişik canlıların yaşadığı ekosisteme sahiptir.

Dünyanın en iyi ekolojik sisteme sahip olan bölgelerinden biri olması dolayısıyla bu konuda onuncu sırada yer alır. Dalyan’da bulunan Kaunos Antik Kenti Türkiye’nin en eski yerleşim bölgelerindendir. Dalyan’a gidenler buraya mutlaka uğramalılar. Ayrıca Dalyan’daki tarihi miraslardan biride şifalı kaplıcaları ve dünyaca ünlü olan çamur banyoları da bulunuyor. Dalyan’ın tanınmasına en büyük sebeplerden biride nesli tükenmek üzere olan caretta caretta kaplumbağalarının burada koruma altına alınmasıdır.

Türkiye’nin en iyi tatil beldeleri listesinde ilk beşin içinde olan Dalyan’a hayran kalacaksınız.

türkiye'nin en iyi tatil beldeleri

Gündoğan

Gündoğan Bodrum’un kuzeyinde Yalıkavak ve Türkbükü arasında kalan bölgededir. Burası bölgenin en şirin tatil beldelerinden bir tanesi ve Türkiye’nin en iyi tatil beldeleri arasındadır. Sessiz ve sakin bir tatil yapmayı düşünenlerin en çok tercih ettikleri Gündoğan kendine özgü doğası ve güzel koyları, mandalina bahçeleri ve tertemiz berrak denizi ile yerli ve yabancı turistlerin çok tercih ettiği tatil beldelerindendir. Gündoğan’ının eşsiz güzellikteki plajlarında denizi ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Burada deniz sörfü ve su sporları tutkunları için de harika plajlar bulunuyor. Ayrıca yelken ile açılmak isteyenlerin ve dalış yapanlarında en çok tercih ettikleri yerlerdendir.

türkiye'nin en iyi tatil beldeleri

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri