Keşfet

Engellilere Özel Tatil Yerleri

Engelliler İçin Gezi Önerileri

Engellilere özel tatil yerleri, engelli bireylerin engellerini ortadan kaldırabilecek, hayat kalitelerini artırabilecek pek çok uygulama ve hizmet sunmaktadır. Bu uygulamalar ile engelli bireylerin hayatın içerisine karışmaları ve toplumun önemli bir parçası olduklarını hissetmeleri amaçlanmaktadır. Gerçekleştirilen uygulamalarda ve hizmetlerde temel amaç engelli bireylere, engelli olduklarını hissettirmeyecek bir düzen sunabilmektir. Pek çok alanda karşımıza çıkan engelli bireylere özel uygulamalar, turizm sektöründe de karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde engelli bireylere hizmet veren tesis sayısı hızla artmaktadır. Peki engellilere özel tatil yerleri hangileridir, kapsam ve olanakları nelerdir? İşte engelliler için tatil rehberi…

Engelli Bireyler İçin Tatil Rehberi

Turizm sektöründe hizmet sunan kuruluşların engellilere tam bir erişim sağlamadan önce bazı önemli uygulamaları yerine getirmeleri gerekmektedir. Ülkemizde tatil yapılacak çok sayıda bölge vardır. Akdeniz, Ege, Karadeniz ve Marmara bu bölgelerin başında gelir. Ancak her ne kadar ülkemiz bir turizm cenneti olsa da engelli bireylerin sıkıntısız ve keyifli bir tatil geçireceği tesislerin sayısı azdır. Örneğin engelli bireyler için aqualift sistemine sahip olan havuzların önemi büyüktür. Ancak bu olanak pek çok tatil yerinde mevcut haldedir. Peki engelli bireyler için en uygun, olanaklar bakımından en gelişmiş şehirler ve tatil tesisleri hangileridir?

Engelli Bireyler İçin İdeal Tatil Yerleri

Antalya Engelsiz Oteller

Antalya, engelli bireyler için en uygun tatil yerlerinden biridir. Şehirde çok sayıda engelli dostu oteller yer almaktadır. İşte bu otellerden bazıları…

 Engellilere özel tatil yerleri

Baia Lara Otel, Antalya Aksuda yer alan ve standartlar bakımından gelişmişlik gösteren bir oteldir. ISG ve DSG standartlarına uygun bir şekilde hazırlanmış 5 engelli odası vardır. Acil durum düğmeleriyle donatılmış odalarda engelli bireyler için özel tasarım banyo, balkon kapıları, banyoda hareket etmeyi kolaylaştıran cihazlar yer almaktadır. Odalar 35 metrekare büyüklüktedir. 1, 2 ve 3 kişilik odalar mevcuttur.

Lara Barut Collection, engellilere özel tatil yerleri içerisinde yer almaktadır. Antalya’nın en güzel sahil otellerinden olan bu otel Antalya Havalimanı’ndan yalnızca 10 km uzaklıktadır. Otelin her köşesi engelli bireyler düşünülerek tasarlanmıştır. Ayrıca Türk hamamı içeren SPA otelin en sevilen bölümüdür.

Swandor Topkapı Palace da Lara’da yer alan oteller arasındadır. Tüm odalar 2019 senesinde yenilenmiş ve engelli bireyler düşünülerek dizayn edilmiştir. Engelli bireyler için banyolar, balkonlar, priz yükseklikleri, kapı genişlikleri hassasiyetle tasarlanmıştır.

Muğla Engelsiz Oteller

Muğla’daki her şey dahil oteller arasında ilk sıralarda yer alan Elegance Hotel, Marmaris’te yer almaktadır. Engelliler için sağladığı birçok kolaylık vardır. Asansörler, banyolar, duşlar, havuzlar ve tekerlekli sandalye donanımlı araç otoparklarıyla engelli bireylerin tatil yapmaktan keyif alacağı bir yerdir.

 Engellilere özel tatil yerleri

Royal Asarlık Beach Hotel engellilere yönelik birçok imkân ve kolaylıklar sunmaktadır. Bahçeleri, terası, odaları, ortak kullanım alanları, yüzme havuzları tamamen engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak düzeydedir. Engelli bireyler için sundukları temel özelliklerden bazıları asansörler, engellilerin kullanımına uygun banyolar, oda içerisinde engellilere uygun özellikler, duşlar, tekerlekli sandalye kullanımına uygun geçiş yolları, tekerlekli sandalye donanımlı araç otoparklarıdır.

İzmir Engelsiz Oteller

 Engellilere özel tatil yerleri

Svalinn Hotel, İzmir Gaziemir’de yer alan ve olanaklarıyla tam bir engelli dostu otel olan bir kuruluştur. Engellilere uygun asansör, banyo, duş, tekerlekli sandalye donanımlı araç otoparkı, asansör yolu, kayıt masası, SPA, restoran, girişte aydınlatılmış merdivensiz yol bulunmaktadır.

Four Points by Sheraton İzmir, her bakımdan engelliler düşünülerek tasarlanmış harika bir oteldir. Koridorlarda yer alan görsel alarmlar, banyoda alçaltılmış elektrik prizleri, kapıda alçaltılmış kapı delikleri ve dürbünleri, tuvalet yakınlarındaki tutunma kolları, ayarlanabilir duş başlıkları, tekerlekli sandalye geçişlerine uygun alanlar ve kapılar engellilerin tatilini kolaylaştıracak bazı özelliklerdir.

Aydın Engelsiz Oteller

 Engellilere özel tatil yerleri

Anemon Aydın Otel, engellilere özel tatil yerleri içerisinde yer almaktadır. Engellilere yönelik sunduğu olanaklar arasında; tekerlekli sandalye kullanımına uygun geçiş yolu, asansör yolu, kayıt masası, iş merkezi, spor salonu, dinlenme salonu, restoran bulunmaktadır. Ayrıca tekerlekli sandalyeli araçlar için vale, girişte aydınlatışmış merdivensiz yol ve otele ait tekerlekli sandalyeler mevcuttur.

Lion Park Suites Residence Otel, engelli bireylerin Aydın’da tercih edebileceği oteller arasındadır. Engellilere uygun banyo, banyo acil durum çekme kordonu, asansör, tutunma kolları, oda içerisinde engellilere uygun özellikler, yükseltilmiş tuvalet oturağı, ses yalıtımlı oda, engellilere uygun duş başlıkları bulunmaktadır.

Balıkesir Engelsiz Oteller

 Engellilere özel tatil yerleri

Ramada by Wyndham Soma, engellilere yönelik özellikleri ile ön plana çıkmış bir oteldir. Engellilere yönelik banyo, odalar, duşlar, araç otoparkları, danışma masaları, kayıt masaları, SPA, spor salonları, yüzme havuzları, elektrik prizleri, alçak tezgahlar ve lavabolar bulunmaktadır.

Onhann Hotel Balıkesir, engellilere özel tatil yerleri içerisinde son sırada yer almaktadır. Bu otelde de engellilerin kullanımına uygun banyolar, duşlar, araç otoparkları, danışma masaları, restoranlar ve dinlenme salonları yer almaktadır.

Bu içeriğimizde engelli bireylerin tatil planı yaparken göz önünde bulundurabileceği yerler sıralanmıştır. Yukarıda tatil için seçilebilecek başlıca şehirlerde, en iyi engelli otelleri sıralanmıştır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

2 Yorum

  1. I blog often and I truly thank you for your content. Your article has really peaked my interest. I’m going to take a note of your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed too.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri