Mavi Tur

Bodrum Mavi Yolculuk: Son Durak Karacasöğüt!

Karacasöğüt Gezilecek Yerler

Bodrum Mavi Yolculuk sezonu başlıyor. Sırasıyla Orak adası, Çökertme koyu ve Yedi adalar ziyaretlerinden sonra Karacasöğüt Adasında sona eriyor.

Bodrum – Karacasöğüt Mavi Yolculuk Nerede Yapılır?

 Bodrum – Karacasöğüt’te mavi yolculuk Ege Denizi kıyılarında, Gökova körfezi çevresinde yapılıyor. Adalar ve koylar Muğla ilinin çeşitli ilçelerine bağlıdır.

Mavi Yolculuk Yaparken Bodrum, Koy ve Adalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bodrum: Bodrum, Muğla ilinin nüfusu en çok olan ilçesidir. Muğla’ya 109 km uzaklıktadır. Havaalanı bulunmaktadır ve Bodrum’a 36 km uzaklıktadır. Adından hem ülke çapında hem de dünya çapında söz ettiren Bodrum, merkezindeki güzelliklerin yanı sıra birçok yerli ve yabancı turistlerin bilmediği muhteşem güzellikte ada ve koylara sahiptir. Bodrum ve çevresi,  Limanından çıkıp sırayla gezip görebileceğiniz birbirine çok yakın olan koy ve adaları ziyaret ederek mavi yolculuk yapmanız için en ideal bölgelerden birisidir.

bodrum mavi yolculuk

Orak Adası: Orak Adası, Bodrum’a 16 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ulaşım karadan mümkün değildir. Deniz ulaşımı sağlanmaktadır. Bodrum’dan tekne ile ortalama 1,5-2 saatte varılmaktadır. Doğruluk payı elbet de tartışılsa da adını orak şeklindeki görünümünden aldığı söylenir. Adanın etrafı zeytin ağaçlarıyla, çalı ve dikenlerle kaplıdır. Bu sebeple ada turunu pek öneremeyiz. Bodrum Mavi yolculuk yapmak isteyenler uğrak noktası olan Orak Adası, temiz çevresi ve berrak, cam gibi denizi ile hem dalış yapmak için hem de yüzmek için gelenlerin gönlünü fethetmiştir. Doğu Koyu ve Kuzey Koyu olmak üzere demir atabileceğinizi iki koy vardır. Yerleşim yeri bulunmaz.

çökertme koyu

Çökertme Koyu: Çökertme koyu Muğla’nın bir diğer ünlü turizm merkezi olan Milas ilçesine bağlıdır. Milas’a 52 km uzaklıktadır. Demir atabileceğiniz 3 farklı iskele bulunmaktadır. Balıkçılığın yanında yöre halkı halı ve kilim dokumasıyla da uğraşır. Satışları yapılan halı ve kilimlerden alarak Çökertme halkının ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz. Çökertme, bol oksijenli havasıyla, doğa ve deniz manzarasıyla yürüyüş yapmak için en ideal yerlerden biri diyebiliriz. Bu kadar gitmişken kebabını yememek olmaz. Kaptan İbrahim’de çökertme kebabı yemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

yedi adalar

Yedi Adalar: Yedi adalar Muğla’ya bağlıdır. Geniş çam ormanlarıyla ünlü olan Yedi adalarda birçok su altı ve üstü sporlar yapmanız mümkün. Oldukça sığ ve kayalık olduğundan koya yanaşmak bir hayli tehlikeli ve zor. Yedi adalarda bulunan Küfre koyu ise yüzmek için oldukça ideal.

bodrum karacasöğüt

Karacasöğüt: Son durağımız Karacasöğüt. Marmaris’e 25 km uzaklıkta olan Karacasöğüt’e karadan ve denizden ulaşım sağlanabilir. Ünlü denizci Sadun Boro’nun kabri burada bulunmaktadır. Ayrıca Piri Reis’in gemilerinin su aldığı rivayet edilen bir çeşme de bulunmaktadır. Biri özel diğeri valiliğe bağlı iki iskeleye demir atıp, rahatlıkla ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Bodrum – Karacasöğüt Mavi Yolculuğu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Denize girmek, bol bol güneşlenmek için yaz ayları Bodrum mavi yolculuk için ideal olsa da kalabalığı gözden kaçırmamak gerekiyor. Eğer sessiz sakin, kafa dinlemek için mavi yolculuk yapmak istiyorsanız bahar aylarını öneririz. 

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri