EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Yedi Adalar Gezilecek Yerler İçin Altın Tavsiyeler!

Yedi Adalar Gezi Rehberi

Huzurla bir olmak ve Mavi Yolculuk’a ilk adımı atmak için planlarınızı yapmaya başlayın çünkü Yedi Adalar gezilecek yerler ufkunuzu açacak ve yeni keşifler sunacak.

Yedi Adalar Hakkında

Mavi Tur, gezileri için oldukça uygun bir yer olan Yedi Adalar, farklı bir tatil anlayışına sahip olanlar için gidilmesi gereken yerlerden. Muğla ili sınırları içerisinde bulunan Gökova Körfezi bölgesindedir. İsim Yedi Adalar olarak geçse dahi aslında 4 tane ada vardır. Gökova Körfezi, Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı olan doğal bir güzellik alanıdır. Taneli Burnu ve Teke Burnu arasında kalan 4 ada ise Yedi Adalar olarak bilinmektedir. Bu dört ada ve kıyıların tamamı 2 milden fazla bir alana yayılmış bir körfez oluşturur. Doğal güzellik olmanın yanı sıra bir de burası birçok demirleme alanı içerir.

Yedi Adalar gezisi

Batıda, Martılı Ada bulunmaktadır ve diğer adalar arasında çıplak bir ada olarak adı anılır. Güney kısmında ve doğu yakasında denize girebileceğiniz güzel kumsalları olan bir adadır. Dört ada içerisindeki en tatil için uygun olanıdır. Yedi Adalar gezilecek yerler için ilk noktanız bizce Martılı Ada olmalıdır. Diğer adalar ise Zeytinli Ada, Uzun Ada ve Küçük Ada’lardır. Bu üç ada Martılı Ada gibi kullanıma uygun kumsallara sahip değildir aksine oldukça kayalıklı bir yapıya sahipler. Yine de bu takımı bozmamak adına bazen Yedi Adalar gezilecek yerler arasında diğer adalara da turlar düzenlenmektedir. Adalar, Yedi Adalar bölgesinin simgesi haline gelmiştir. Aslında bu isim, adaların bulunduğu bölgeye verilen isimdir.

Muğla, Marmaris kesinlikle dünyanın en eşsiz yerlerinden biri. Turistlerin oldukça ilgisini çeken ve buna rağmen turistik zamanların dışında oldukça sakin ve sessiz olan Türkiye’nin cennet köşelerinden biri. Tertemiz, berrak bir deniz; korunaklı koylar ve sakin atmosfer Yedi Adalar gezisi fikrinizi canlandıracak ve besleyecek unsurlardan.

Bu tatil bölgesinde yapabileceğiniz şeylerin başında elbette ki yüzmek gelmektedir. Yedi Adalar’ın zincir adalarından en popüler olanı Martılı Ada üzerinde yüzebileceğiniz, tatilin keyfini çıkarabileceğiniz kumsallar bulunmaktadır. Bunun yanında anakarada da Marmaris’in ve Yedi Adalar bölgesinin şahane kumsalları sizi beklemektedir. Yaz aktivitelerinden en çok sevileni de yüzmek olduğundan, çok güzel bir atmosfere sahip olan bölgede özel bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Dalış, burada en popüler aktivitelerden biridir özellikle turistler dalış yapmayı sevmektedir. Gökova Körfezi’nde bulunan Yedi Adalar bölgesi kocaman ve çok güzel bir sualtı hayatına sahiptir. Suyun temizliği, berraklığı ve bu yaşamın canlılığı birleşince burada yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri dalıştır ve dalış yapmak için size rehberlik etmeye hazır dalgıçlar sayesinde tatilinize oldukça farklı ve eğlenceli bir aktivite ekleyebilirsiniz. Ayrıca buradaki fok balıklarının dalgıçlara epey rehberlik ettiğini söyleyebiliriz. Yedi Adalar gezilecek yerler planınıza bu fikri eklemenizi tavsiye ederiz.

Yedi Adalar gezisi

Mavi Yolculuk, yine Yedi Adalar gezisi aktivitelerinden biri olabilir. Mavi Yolculuk; Halikarnas Balıkçısı, Azra Erhat ve Sabahattin Eyüpoğlu gibi önemli yazarlarımız tarafından literatüre kazandırılmış ve genellikle turizm alanında kullanılan bir terimdir. 1950’li yıllarda tanınmış bu aydınların huzur dolu tekne gezileri daha sonra bir tatil biçimine dönüşmüş ve bu adla anılmaya başlanmıştır. Tekne kiralamak ve denizde vakit geçirmek olarak özetleyebileceğimiz bu tatil türü, Yedi Adalar gezilecek yerler için vazgeçilmez etkinliklerden biri olabilir. Huzuru aramak ve yeni keşiflerde bulunmak için bu yolculuğa çıkıp daha sonra bunu simgeleştirmiş olan aydınların izinden gitmek, emin olun en iyi tatil fikirlerinden biridir.

Bu adalar, yalnızca deniz bakımından ünlü değildir. Klasik doğa manzaralarına, yemyeşil bir doğaya sahip olan Yedi Adalar’da çam ağaçları arasında uzanan yürüyüş yolları da tatiliniz boyunca gidebileceğiniz yerlerden. Kendinizi bulmak, sınırlarınızı keşfetmek ve huzurla kafa dinlemek için her sabah yürüyüş yapabilirsiniz. Piknik yapmak için buraya gidenleri şimdiden uyarmak gerek, burada ateş yakmak yasak.

Yedi Adalar gezisi

İşte tüm bu etkinlikler huzur dolu ve sakin bir tatil geçirmek isteyenler için güzel olanaklar sunmakta. Yedi Adalar gezilecek yerler Türkiye sınırları içerisinde yapabileceğiniz en güzel tatili size sunmaktadır.

Yedi Adalar Gezisi İçin Yemek Tavsiyeleri

Balık ve deniz mahsulleri, Yedi Adalar’ın vazgeçilmez lezzetlerindendir. Tahmin edebileceğiniz üzere böyle kaynaklara sahipken bu ürünleri tüketmek işten bile değil. Hem yerel halk hem turistlerin sıkça tercih ettiği yiyeceklerden. Aklınıza gelebilecek her türlü deniz ürününü burada tadabilirsiniz. Koyun kenarındaki teknelerde bu ürünleri bulabilir ve tadabilirsiniz.

Kabak çiçeği dolması, Yunan mutfağının vazgeçilmez yemeklerindendir ve buranın da yöresel yemekleri arasına girmeyi başarmıştır. Sabahın erken saatlerinde toplanan kabak çiçeği yapraklarından yapılan şahane bir lezzettir.

Yedi Baharlı, bir balık yemeğidir ve en çok beğenebileceğinizi düşündüğümüz lezzetlerden. Marmaris’in en çok sevilen ve tatile gelenler tarafından en çok beğenilen yemeklerdendir. Yedi Adalar gezilecek yerler ve tatilinizi taçlandırmak için birebir.

Yedi Adalar gezisi

 

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri