EgeMuğla

Huzur Arayanların Adresi Muğla: Akyaka Gezilecek Yerler

Akyaka Gezilecek Yerleri

Şehrin stresinden kurtulup kendinizi huzurun kollarına atmaya hazır mısınız? Akyaka Gezilecek Yerler listemiz Dinlenmeye ihtiyacınız varsa, doğanın ve sakinliğin merkezine gitmek için eşsiz bir fırsat!

Akyaka Gezilecek Yerler İçin Ön Bilgi, Akyaka Nerede?

Ege Bölgesi’nde bulunan, tatilcilerin en güzel durak noktalarından biri olan Akyaka, Muğla’nın Ula ilçesine bağlıdır. Marmaris ile Muğla’yı birbirine bağlayan yapısı ile Gökova Körfezi’nin el değmemiş koyları arasında bulunan bölge, huzurla tatil yapıp dinlenebileceğiniz yerler listesinin başlarında yer almaktadır. Akyaka gezilecek yerler listemizi hem aile hem arkadaş topluluğu ile planlayabileceğiniz, kafa dinleyebileceğiniz aynı zamanda eğlenceli anılar biriktirebileceğiniz bir seçenektir. 1970 yılından itibaren tanınmaya başlanan Akyaka, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi kalıntıları ve zengin toprakları ile de ön plana çıkmaktadır.

Ayrıca bu bölgenin antik dönemlerden bu yana bir yerleşim merkezi olduğu bilinmektedir. Yeşilin her tonunu barındıran ormanları, berrak denizi ve sakin koyları sayesinde turizm beldesi olarak ünlenmesi ise 1980’li yıllara dayanmaktadır. Bunların yanı sıra doğallığı korumak adına bölgede yüksek katlı binaların inşasına izin verilmemiş ve orijinal yapının korunması başarıyla gerçekleştirilmiştir. Hatta 2011 yılında Akyaka, Cittaslow yani sakin şehir ilan edilmiş ve Türkiye’nin 11 sakin kenti arasında yerini almıştır. Bu sakin şehri görmek ve aradığınız huzurlu tatile bir adım daha yaklaşmak için Akyaka gezilecek yerler planlamasını yapmak güzel bir başlangıç olacaktır.

Akyaka Gezisi Ulaşım Yolları Nelerdir?

Akyaka’ya ulaşmak için pek çok ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Bulunduğunuz bölge Akdeniz veya Ege ise yolculuğunuzu kendi aracınız ile gerçekleştirebileceğiniz gibi otobüs ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Marmaris, Muğla ve Bodrum bölgelerine yakınsanız, Akyaka’ya konumunuza göre 20 dakika ile 1 saat 50 dakika arasında değişen bir yolculuk ile ulaşmanız mümkündür. Ayrıca Akyaka gezisi için hava yolunu tercih edecekseniz, Dalaman Havalimanı ve Bodrum Milas havalimanı seçenekleriniz arasında yer almaktadır. Dalaman Havalimanı şehre 1 saat, Bodrum Milas Havalimanı ise 1 buçuk saat uzaklıktadır, yani her iki yerden de bölgeye kısa sürede ulaşabilirsiniz. İki havalimanından da Akyaka’ya ulaşım sağlayabileceğiniz servis araçları mevcuttur.

Akyaka Gezisi Sırasında Görülmesi Gereken Yerler

  • Sedir Adası

Her sene hem yerli hem yabancı ziyaretçilerini ağırlayan Sedir Adası, bünyesinde Kleopatra Plajı ve Kedrai Antik Kenti’ni barındırmaktadır. Marmaris’e oldukça yakın olmasıyla birlikte buraya Akyaka tekne turları ile ulaşmanız mümkündür. Sedir Adası, altın rengine sahip kumsalı ve büyüleyici manzaraları sayesinde halk tarafından Aşk ve Şiir Adası olarak adlandırılmaktadır. Bu eşsiz ada doğal güzelliği ile birlikte Akyaka gezisi sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

akyaka gezisi
  • Idyma Antik Kenti

Tarihi M.Ö 4. Yüzyıllara dayanan kent, Gökova köyünün üzerinde bulunan tepede yer almaktadır. Kentin neredeyse 2500 yıllık bir geçmişi olduğu bilinmektedir. Kent içerisinde çeşitli yerlerde mezarlar bulunduğu gibi Idyma Antik Kenti’nin kendisine ait kalıntılar da bulunmaktadır. Bu mezarların bir özelliği ise mezarlara bakıldığında dönemin sosyal sınıf ayrılıklarını fark ettirecek şekilde olmalarıdır. Akyaka gezilecek yerler kapsamında Idyma Antik Kenti’ne uğrarsanız görebileceğiniz bir diğer antik kalıntı da Roma Dönemi’nden kalma eserlerdir. Ne yazık ki bu döneme ait başka bir bilgiye henüz ulaşılamamıştır.

akyaka gezisi

Akyaka’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  • Azmak Nehri

Akyaka denilince akla gelen Azmak Nehri’ne gitmeden bu geziyi tamamlamanız büyük eksiklik olur. Buraya uğradığınızda mutlaka Azmak Nehri boyunca tur atan teknelere binmelisiniz. Bu eşsiz manzaranın tadını çıkarmak için ödemeniz gereken ücretse sadece 8 TL!

akyaka azmak

Gökova Körfezi’nin kuzeyinde ve Akyaka’ya 25 km uzaklıkta yer alan Akbük Koyu, masmavi denizi ve sakin havasıyla Akyaka gezisi rotalarınız arasında mutlaka yerini almalıdır. Etrafı sakız ağaçları ile sarılmış olan bu koy, kimilerince “dünyadaki cennet” adıyla anılmaktadır. Masmavi deniz ve yemyeşil ağaçların kucaklaştığı Akbük Koyu’na her sene yerli ve yabancı birçok turist akın etmektedir. Tekne turları bu koya ulaşım konusunda en çok tercih edilen seçeneklerden biridir fakat isteğinize bağlı olarak kişisel aracınızla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

akbük koyu
  • Sakartepe Seyir Terası

Gökova’nın büyüleyici manzarasını en tepeden izlemeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise Sakartepe Seyir Terası sizi bu konuda mutlu edecektir. Gökova bölgesinin yaklaşık 900 metre yukarısında bulunan teras, fotoğraf severler için de iyi bir seçenek olacaktır. Akyaka gezisi yolculuğunuz sırasında hem mola verip dinlenmek hem de şehrin manzarasına karşı çay içmek için Sakartepe Seyir Terasını tercih edebilirsiniz.

akyaka gezisi

Akyaka’da Nerede Ne Yenir?

Akyaka, hem doğal güzelliği ile gelenleri büyülemekte hem de kendine has lezzetleri ile tatilcilere güzel bir ziyafet sunmaktadır. Kalamar, Ege otları, gözleme, ahtapot ve mavi yengeç gibi lezzetleri tadabileceğiniz mekanlardan birkaç tanesini aşağıda bulabilirsiniz.

  • Vira Vira

Çilingir sofrası dendi mi akıllara gelen restoranlardan biri olan restoranın Azmak Nehri’nin kenarında kurulmasının en güzel yanı, özellikle yaz aylarında ayaklarınız buz gibi suyla ferahlarken lezzetli yemeklerin tadına varabilmektir. Bu mekanda yiyebileceğiniz en iyi deniz ürünü ahtapot ve kalamardır.

  • Olta Restaurant

Azmak Nehri’nin kenarında bulunan bir diğer lezzet noktası da burasıdır. Akyaka’ya özgü lezzetlerden biri olan mavi yengecin tadına burada bakabilirsiniz.

Bu mekanlardan anlaşılacağı üzere, Akyaka gezilecek yerler içeriğimiz sizleri lezzetli deniz ürünleriyle buluşturacaktır. Sizlerde Huzur Arayanların Adresi Muğla ‘ya bağlı Akyaka Gezilecek Yerler listemizi inceleyerek gezinize keyifli anlar katabilirsiz. Daha fazla gezilecek yerler hakkında bilgi almak istiyorsanız Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla gezi fikri  için Gezilinki Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri