Termal Tatiller

Bursa’da Termal Tatil Yapmak: Oylat Kaplıcası

Oylat Kaplıcası Nerede? - Bursa Kaplıcaları

Bursa’da Termal Tatil Yapmak & Oylat Kaplıcası

Bursa, İnegöl ilçesinin Hilmiye köyü sınırları içerisinde yer alan Oylat kaplıcası, yılda pek çok misafir ağırlar. Bursa’nın diğer yerleri gibi Oylat da tam bir doğa harikasıdır. Gürgen, meşe, ıhlamur, kavak ağaçları; böğürtlen kuşburnu gibi bitkileriyle ünlüdür. Oylat için tam bir şifa merkezi diyebiliriz. Kaplıcalarından faydalanmak amacıyla her yıl binlerce insan Oylat’a akın eder. Oylat, gür ormanlıkların ve yemyeşil doğanın içerisinde bol oksijenli bir termal tatil bölgesidir.

oylat kaplıcası

Oylat Kaplıcası Ulaşım Olanakları

Oylat kaplıcası, Bursa’ya 70 kilometre, İnegöl ilçesine 27 kilometre uzaklığındadır. Özel araç ile Bursa- Oylat yolculuğu 1 saat 10 dakika sürmektedir. İnegöl’den ise yine özel araçla yarım saatte varabilirsiniz. Hava yolunu tercih edecekseniz Bursa Yenişehir Havalimanından Oylat 50 kilometre uzaklıktadır. Diğer şehirlerden direkt Oylat’a otobüs olmasa da Bursa merkezden otobüsle İnegöl’e gelebilirsiniz. İnegöl’den Oylata minibüs seferleri bulunmaktadır.

Termal Tatil Yaparken Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler  

Oylat Mağarası
Oylat kaplıcası için gelmişken bu yeri de mutlaka görmeniz gerekir. Hilmiye köyü il sınırları içinde Oylat Kanyonu’nun bittiği konumda bulunur. Oylat mağarası, 665 metre uzunluğa, 95 metre yüksekliğe sahip fosil bir mağaradır. Ulaşımı biraz meşakkatli gibi görünebilir ama mağaraya ulaştığınızda buna değdiğini anlayacaksınız. Mağarada dev kazanları ve damlataş havuzları yoğunca bulunmaktadır. Ayrıca geniş bir çöküntü salonuna sahiptir. Mağara birçok canlıya ev sahipliği de yapmaktadır. Yarasa, kelebek, solucan, binayaklılar gibi birçok canlı burada yaşam sürmektedir. Mağara %90 nem oranına sahiptir. Yüksek nem oranı sayesinde, aslım, bronşit, nefes darlığı hastalıklarına iyi geldiği belirtilmektedir. Bir yandan termal tatil keyfini çıkarırken bir yandan da bölgenin doğal güzelliklerini görmenizi tavsiye ederiz.

Oylat Şelalesi
Tıpkı mağaraya olduğu gibi şelaleye de ulaşmak oldukça zordur. Şelaleye ulaşmak için 3 kilometre patika alandan yürümelisiniz. Yol, kaygan, çamurlu ve yokuşlu olduğundan fazla mesafe de olduğu göz önüne alınarak çocuklar, yaşlılar ve sağlık durumu el vermeyenlere göre pek de uygun sayılmaz. Giriş ücretsizdir. Şelalenin serinliğini yaklaştıkça daha da hissedebilirsiniz. Yani geziniz yaz aylarında bile olsa kesinlikle bunaltıcı olmayacaktır. Oylat kaplıcası ziyaretiniz sırasında kesinlikle burayı da görmeden gitmemenizi öneririz.

Bu arada hala gezmediyseniz Bursa’da Cumalıkızık Gezisi! Ne Yapılır? Nereler Gezilir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Oylat Kaplıcaları’nın Faydaları

oylat kaplıcası

Oylat kaplıcası suyu derece olup soğuk suyla karıştırılmadan kullanılabilmektedir. Radon gazının fazlaca olmasından dolayı solunum yoluyla da Oylat kaplıcası sizlere fayda sağlayacaktır. Sinir hastalıkları, kalp damar hastalıkları kadın hastalıkları, cilt hastalıklarına gözle görülür şekilde tedaviye yardımcı olmaktadır. Ayrıca stres kaynaklı gerginlikleri, baş ve vücut ağrılarına da vücudu rahatlatarak çözüm olmaktadır. Cumalıkızık

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri