ÇanakkaleMarmaraTermal Tatiller

Çan Kaplıcaları – Çan’da Termal Tatil

Çanakkale - Çan Kaplıcalar

Çan termal su kaynakları bakımından zengin bir bölgededir. Bu nedenle ilçede çok sayıda otel ve kaplıca tesisi kurulmuştur. Çan Çanakkale’nin denize kıyısı olmayan ilçelerinden birisidir. Bölgenin tatilciler tarafından cazip kılınan yönleri; doğası, antik kentleri, birçok eski yazıtta söz edilmesi ve yemek kültürüdür. Bu içeriğimizde Çan kaplıcaları tanıtılmıştır.

ÇAN

Bölge Homeros, Strabon ve Heredot’un eserlerinde bahsedilmiştir. Bu bölge savaşların yaşandığı ve antik medeniyetlerin doğduğu yerdir. Öte yandan Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanlılar tarafından ağır bir yıkıma uğrayan kent Türk askerinin kahramanlığı sayesinde kurtulmuştur.

ÇAN

Çan kaplıcaları alanları ormanlarla kaplıdır. Bu da bölgeyi oksijen bakımından değerli kılmıştır. Bu ekosistem sebze, meyve ve bitkilere de yaramış pazarında sağlıklı ve kokulu ürün bulmamak neredeyse zorlaşmıştır. Bu bölgedeki ürün çeşitliliği de oldukça fazladır. Çan’da her meyvenin en tatlısını ve doğalını bulabilirsiniz. Öte yandan ilçenin ismi hayvanların boynuna taktığı “Çan”dan gelmektedir.

ÇAN’DA GEZİLECEK YERLER?

ÇAN

Çingentepe Tümülüsü (Çan Lahdi)

Çan Lahdi ismi verilen yazıt Altıkulaç Köyü’nde yer alan Çingenetepe Tümülüsü’nde bulunmuştur. Lahit üstündeki boya bile neredeyse bozulmadan günümüze ulaşmıştır. Lahit Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmekte ve büyük ilgi görmektedir.

Çan Seramiği

Çanakkale ve özellikle Çan bölgesi seramikleri ile ünlüdür. Bu bakımdan Çan’da üretilen seramik yapıtlar koleksiyonerlerin ilgisini çekmektedir.

ÇAN

Çan kaplıcaları bölge için önemli bir konumdadır. Su yapısının mineralli ve zengin olması dünyadan ve Türkiye’den pek çok insanı ilçeye çekmektedir. Öte yandan Çan Belediyesi tarafından işletilen termal otelde Çan kaplıcası, günübirlik banyolar, termal havuzlar, SPA merkezi, saunalar ve spor salonu yer almaktadır.

ÇAN

Bardakçılar Dağ Kaplıcası

Terzialan Beldesi’nde bulunan kaplıcada iki çeşit termal su kullanılmaktadır. Havuzlara yosunlu su verilirken odalara ise kükürtlü su aktarılmaktadır. Öte yandan kaplıcada çam, meşe ve çınar ağaçları bulunmaktadır. Suyun sıcaklığı 52 derecedir.

ÇAN

Tepeköy Kaplıcası

Çan kaplıcaları içerisindeki Tepeköy Kaplıcası ilçe merkezine 26 kilometre uzaklıktadır. Kükürtlü bir kaplıca olarak bilinen Tepeköy Karaılıca olarak da bilinmektedir. Bölgede odalar, kum banyosu ve termal havuzlar yer almaktadır.

Çadır Kamp Alanları

Bölgede Kaz Dağları’nın sunduğu avantajları kullanmak için çok sayıda çadır kamp alanı bulunmaktadır. Bu alanlara yurt içi ve yurt dışından çok fazla kişi gelmektedir.

ÇAN

ÇAN’A ULAŞIM VE KONAKLAMA

Çan’a Marmara ve Ege bölgesinde bulunan tüm illerden otobüs vardır ancak sıklık konusu zaman zaman değişmektedir. Bu nedenle eğer bulunduğunuz yerden Çan’a otobüs yok ise önce Çanakkale’ye gitmeli buradan da Çan otobüslerine binilmelidir. Ayrıca Çan’dan termal kaplıcalara otobüsler kalkmaktadır. Bu nedenle ulaşım konusunda zorluk çekmezsiniz. Öte yandan ilçe merkezinde çok sayıda orta ve küçük ölçekli otel bulunmaktadır. Termal merkezlerde ise daha büyük ve lüks oteller sizleri beklemektedir.

Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri