KütahyaTermal Tatiller

Gediz Ilıca Kaplıcaları – Gediz’de Termal Tatil

Gediz'in En İyi Kaplıcaları - Kütahya Gediz Ilıca Kaplıcası

Ege Bölgesi Türkiye’nin kaplıca merkezi olma yolunda sürekli kendisine yer buluyor. Afyonkarahisar gibi bir çok kaplıcaya ev sahipliği yapan Kütahya’da farklı konumlarda şifa kaynağı kaplıca turizminin yıldızı parlayanlardan. Bu çerçevede ilginizi çekecek Gediz Ilıca Kaplıcaları da listede kendisine yer bulmuş.

Gediz Ilıca Kaplıcaları Ulaşım

Kütahya merkezine 115 km mesafesi olan Ilıca kaplıcasının Gediz ilçe merkezine de yaklaşık 23 km mesafesi bulunuyor. Uşak ve Simav karayolu üzerinde kurulan kaplıca şehri haline gelen yerde Ilıca Belediyesi son yıllarda önemli atılımlar yaparak burada yeni termal tatil köyü kurma çalışmaları yapıyor. Gezi ile birlikte termal tatil yapmak için ulaşımda karayolunun yanı sıra demiryolunu da kullanabileceğiniz termal kaplıcaya Uşak Tren Garından ulaşım sağlarken İzmir havaalanına da 260 km mesafede yer alıyor. Kaplıcanın denizden yüksekliği ise 940 metre olduğu belirtiliyor.

Gediz Ilıca Kaplıcaları Suyun Sıcaklığı

Termal suyunun içeriğindeki kimyasal özelliklerin başında magnezyum ve sülfat, bikarbonat, arsenik ve metaborik geliyor. pH değerinin ise 6,5 ile 7,9 arasında değişiklik gösterdiği belirtiliyor. Suyun sıcaklığı ise 45-85 derece arasında ölçülmüş. Öyle ki 85 derece bölge kaplıcaları arasında en yüksek sıcaklığa sahip.

Gediz Belediyesine Ait Kaplıcayı İşletmeciler Kiralamış

gediz-ilica-kaplicalari-sifa-kaynagi
Gediz Ilıca Kaplıcaları

Gediz Ilıca Kaplıcası Gediz Belediyesinin mülkü olarak işletiliyor. Daha fazla tatil için burada Belediye sürekli yenilikler yaparken güncel olarak 464 yatak kapasiteli apart oteller oluşturulmuş. 2020 yılında yapımına başlanan Ilıca Termal Tatil Köyü inşaatı da hızlı şekilde devam ediyor. Yakın bir gelecekte faaliyete girecek olan yer ülke termal turizmi açısından da önem taşıyor. Günübirlik ziyaretler için bay ve bayan olmak üzere iki farklı kaplıca bulunuyor. Belediye mülkiyetinde olmasına karşın kiralama yöntemiyle işletmeciler tarafından çalıştırılan burası özellikle hafta sonları çok kalabalık olabiliyor.

Apart Otellerde Konaklama

Zaman içerisin yapılan apartlara da eklemeler yapılmış. Bu apartlar dörder, üçer kişilik olarak yapılırken 4’er kişilik 40 apart otel, 3 er kişilik 52 apart yapılmış. 22 de ahşap baraka, 10 betonarme baraka halinde kalınacak yerleşke inşa edilmiş. Ayrıca merkezde bir buhar banyosu, bir çamur banyosu, 2 hamam ve bunların yanında açık ve kapalı olmak üzere iki havuz bulunuyor.

Su Kaydıraklı Kapalı Havuzlar

Turizm Merkezi olarak ilan edilen bölgede faaliyet gösteren Kütahya Gediz Ilıca Kaplıca alanı 1200 hektar genişliğe sahip. Kapalı ve açık havuzları bulunan yerde ayrıca kapalı havuz içerisinde su kaydırağı da yapılmış. Kış mevsiminde kaydıraklar ve aqua park vazgeçilmez mutluluklar veriyor. Bu sebeple de sürekli çocukların gitmek istediği yerlerden birisi haline gelmiş.

Termal Turizm Merkezi İlan Edilmiş

geliz-ilica-kaplicalari
Gediz Ilıca kaplıcaları tatil keyfi veren şifa kaynaklarına sahip nadide yerlerimizden

Bazı kaynaklarda Gediz Ilıcasu Termal Kaplıcası olarak geçen bölge Bakanlar Kurulunca da Termal Tatil Merkezi olarak onaylanmış. Özellikle yaz tatillerinde 1500 olan nüfus sayısı 6 binin üzerine çıkmaktadır. Pandemi sürecinde corona tedbirlerini fırsat bilen Gediz Belediyesi buradaki tesislerde hızlıca yenileme çalışmalarına başladı. İki yıldır devam eden çalışmalar henüz sonlanmış değil. Ancak ziyaretlerin daha çok gerçekleştiği yaz aylarına kadar yetiştirilmesi planlanıyor.

Termal Sulardan Isınan Seralar Bulunuyor

Kütahya ve Gediz’in iklimi karasal olarak hüküm sürüyor. Bu sebeple özellikle kış aylarında dondurucu soğuklar söz konusu. Fakat bu bölgeden çıkan termal suyun sayesinde ekonomiye katkı sağlayan bir diğer hususta kurulan seralar oldu. Çünkü termalden çıkan sularla ısınan seralar sayesinde artan üretim bölge halkı başta olmak üzere Kütahya ve ülke ekonomisine de fayda sağlıyor.

Termal tatiller suları içerisindeki mineraller ve tuzlar sayesinde önemli bir tedavi yöntemlerinden birisi haline gelmiş. Kişileri hem bedenen hem ruhsal açıdan rahatlatan kaplıcalara ülkemizin her bir bölgesinden ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Hepsinin içeriği ve faydası farklı. Ancak termal tatili sevenlerdenseniz yine listenize Kütahya Gediz Ilıca Kaplıcasını eklemeyi unutmayın.

  • Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri