MarmaraSakaryaYurtiçi Gezilerimiz

Geyve Gezilecek Yerler: Sakarya’da Doğal ve Tarihi Güzelliklerle Dolu Bir Durak

Geyve'de Gezilmesi Gereken Yerler

Marmara Bölgesi’nin doğusunda bulunan Geyve, Sakarya’nın doğal ve tarihi güzellikleriyle dikkat çeken ilçeleri arasındadır. Şehir merkezinden yaklaşık 35 km uzaklıkta yer alır. Geyve denildiğinde akla ilk olarak üzüm ve ayvalar gelir. Burada çok sayıda üzüm bağları ve ayva bahçeleri görmek mümkündür. İlçede yaz ayları oldukça canlı geçmektedir. Doğayla iç içe yerlerde çeşitli konaklama tesisleri bulunur. Bu sebeple de özellikle yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist Geyve’yi ziyaret etmektedir. Bu içeriğimizde Sakarya’nın kapladığı alan itibariyle en büyük ilçesi olan Geyve tanıtılmıştır. İşte GeziLinki okurlarına özel Geyve gezilecek yerler listesi…

Geyve Tarihi

1312 senesinde Osman Gazi tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil edilen Geyve, Osmanlı Dönemi süresince kaza olarak varlığını sürdürmüştür. 1954 tarihine kadar Kocaeli şehrine bağlı olsa da bu tarih itibariyle Sakarya’ya bağlanmıştır. Bizans’ın son dönemlerinde “Kabia” ismiyle adlandırılan bölge fetihten sonra “Kaviye” ismiyle anılır olmuştur. Zaman içerisinde ise Geyve’ye dönüşmüştür.

Geyve’de Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Ali Fuat Paşa Kuvayı Milliye Müzesi

Geyve Gezilecek Yerler

Geyve ilçesinin Alifuatpaşa Mahallesi’nde yer alan Ali Fuat Paşa Kuvayı Milliye Müzesi 1956 senesinde inşa edilmiş bir yapıdır. Fakat müze ilk olarak belediye binası olarak kullanılmış ve 1989 senesinde ise müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Geyve ilçesinde tarihi öneme sahip bir yer gezip görmek istiyorsanız bu müzeyi listenize ekleyebilirsiniz. Müze, adını kurtuluş savaşında kahramanca savaşmış olan Ali Fuat Paşa’dan almıştır. 2 kattan oluşan müzenin ilk katında Cumhuriyet Dönemi’ne ait eserler, belgeler ve bilgiler sergilenmektedir. İkinci katta ise Ali Fuat Paşa’dan kalma eşyalar sergilenmektedir. Geyve ilçesinde her sene 10 Ocak tarihinde Ali Fuat Paşa’yı ve Çanakkale Savaşı esnasında şehir düşmüş askerleri anmak maksadıyla tören düzenlenmektedir. Tören bir hayli canlı ve hareketli geçmektedir. Eğer geziniz bu tarihlere denk gelecekse törene katılmanız tavsiye edilir. Müzeye girişler ücretsizdir. Pazar günleri haricinde haftanın her günü sabah saat 10.00 ile 17.00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Ali Fuat Paşa Köprüsü

Geyve Gezilecek Yerler

Geyve gezilecek yerler içerisinde bir diğer tarihi durak Ali Fuat Paşa Köprüsü’dür. Ali Fuat Paşa kasabasında yer alan bu köprü ihtilamıyla ve tarihi dokusuyla, ilçenin en dikkat çeken yapıları arasında yer almaktadır. Burada yani Sakarya Nehri üzerinde ilk olarak Bizans İmparatoru Justinyen’in karısı bir köprü inşa ettirmiştir. Bizans Döneminden kalma olan bu köprü bir süre sonra yıkılmıştır. Bunun üzerine Osmanlı Padişahı II. Bayezid tarafından 1495 senesinde ayrını yere 198 metre uzunluğunda ve 7 metre eninde bir köprü inşa edilmiştir. Eski köprüye oranla çok daha heybetli bir yapıya sahip olan bu köprü ilçede gezilebilecek yerler arasındadır.

Kırca Yaylası

Geyve Gezilecek Yerler

Ali Fuat Paşa Kasabası içerisinde yer alan Kırca Yaylası, Geyve’de gezilebilecek turistik yerlerden biridir. Burası ilçenin en önemli doğal güzellikleri arasındadır. Yaylada, her sene temmuz ayı başlarında festival ve şenlikler düzenlenmektedir. Bu festivallerde pilavlar yapılmakta ve gözleme, ayran gibi yiyecekler dağıtılmaktadır. Eğer Geyve’de doğayla iç içe vakit geçirmek isterseniz Kırca Yaylası doğru bir tercih olabilir. Ancak sessiz ve huzurlu bir ortam arıyorsanız şenlik zamanı haricinde bir tarihi seçmelisiniz. Geyve ilçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta yer alır.

Acısu İçmesi

Geyve gezilecek yerler içerisinde daha farklı bir yer aşan Acısu İçmesi, Ahibaba Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. 26 derecelik bir sıcaklığa sahip olan kaplıca suyunun tadı acıdır ve bu nedenle de bu şekilde adlandırılmıştır. Acısu Kaplıca sularının içme olarak kullanılmasının çeşitli mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Burada çeşitli dinlenme yerleri ve mesire alanları bulunmaktadır. Günübirlik olarak gelip görebileceğiniz bir alandır.

Elvan Bey İmareti

Geyve Gezilecek Yerler

İlçe merkezinde yer alan bu imarethane 1450 senesinde inşa edilmiştir. İmarethane, günümüzde kütüphane olarak kullanılmaktadır. Kesme taş ve tuğlalardan yapılmış olan yapının 3 tane kubbesi vardır. 1469 senesinde kapsamlı bir restorasyon sürecinden geçmiştir. Ayrıca yapı içerisinde Elvan Bey’e ait bir mezar yer almaktadır. İlçede tarihi bir yer gezip görmek isteyenler için güzel bir alternatif olabilir.

Geyve Yeme İçme

Sakarya Sokak Lezzetleri

Geyve’nin nesi meşhur sorusuna verilebilecek en bilindik yanıt ayva ve üzüm olacaktır. Öyle ki ayvanın başkenti olarak bilinen ilçe, bu yönüyle bir marka olma yolundadır. Ayrıca ilçede çok sayıda üzüm bağları da bulunur. Bunun haricince burada yöresel lezzetler denemek isteyenler ıslama köfte deneyebilirler.

Geyve Konaklama

Geyve’de en popüler konaklama şekli bungalov evlerdir. Burada çok sayıda bungalov tesisleri yer alır. Siz de farklı bir deneyim yaşamak ve doğanın tadını çıkarmak istiyorsanız bungalov evlerde kalmayı düşünebilirsiniz.

Geyve Ulaşım – Geyve Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 35 kilometredir. Bunun haricinde Kocaeli’ye 60 km, İstanbul’a 160 km, Ankara’ya 280 km ve Yalova’ya 110 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ayrıca şuna göz atın: Ferizli Gezilecek Yerler: Sakarya’nın Gezilesi Yerleri

Siz de Geyve’yi gezip görmek ve farklı yerler keşfetmek istiyorsanız bu içeriğimizden yararlanabilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz. Kocaeli gezilecek yerler

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri