EskişehirTermal Tatiller

Gecek Kaplıcası Termal Tatil ile Şifa Bulmak Artık Kolay!

Gecek Termal Tesisleri

Termal tatiller, yediden yetmişe herkese hitap eden tatil türlerindendir. Ülkemiz içinde bulunan Gecek Kaplıcası ile sağlıklı bir tatil fırsatı yakalayın.

Gecek Kaplıcası Özellikleri

Afyonkarahisar ile Kütahya karayolunun 18. kilometresinde yer alan Gecek Kaplıcası direkt olarak magma ile bağlantılı bir kaynağa sahip olması ile bilinmektedir. Gecek kaplıcasından ortaya çıkan sıcak sular, jeotermal ısıtma amaçlı da kullanımdadır. Gecek kaplıcasında çıkan sular, beş yüz altmış santigrat derece sıcaklığa sahiptir ve tuzlu alkalik, bikarbonatlı maden suları kategorisine girmektedir. Kaplıca sularının romatizmal hastalıkların tedavisine yönelik önemli katkı sağlamış olduğu, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisinde tamamlayıcı bir niteliğe sahip olması ve üriner sistem hastalıklarının iyileştirilmesine katkı sağlaması da önemli özellikler arasında bulunmaktadır. Gecek kaplıcası, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından işletilmektedir ve işletmede dubleks biçimde kırk beş adet villa bulunmaktadır.

gecek kaplıcası

Şifalı Suyu ile Ön Plana Çıkan Gecek Kaplıcası

Oldukça fazla kişi tarafından tercih edildiği ve kaplıca tatil için tesis yıl boyu açık olarak kalır ve toplam yüz seksen adet yatak kapasitesine sahiptir. Kaplıca içerisinde ek olarak kadın ve erkekler için ayrı ayrı dâhil olmak üzere iki adet umumi hamam bulunmaktadır. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra Gecek Kaplıcası suyunun şifaları önemli bir tedavi yöntemi olarak da faydalanılır. Kaplıca içerisinde özel tedavi ve kür üniteleri yer almamaktadır. Kaplıcada sadece konaklama hizmeti sunulmaktadır. Diğer bir ifade ile Gecek kaplıcasında konaklayanlara yeme-içme ve diğer rekreasyonel hizmetler verilmemektedir. Gelen turistler çoğu zaman villa bünyesinde yer alan mutfakları kullanmaktadırlar.

Gecek Kaplıcasında Konaklama İmkânları

Gecek Kaplıcası, özel araçlar ile ulaşım sağlayabileceğiniz bir yer olması yanında Afyonkarahisar şehir merkezinden Ömer kaplıcasına da uğrayan dolmuş seferleri bulunmaktadır.  Konaklama ve tatil için kişilere özel bir alan olarak villa hizmeti sunulur. Pek çok hastalığa şifa olması ile bilinen termal havuza sahiptir. Nefes almak ve şehir hayatından uzaklaşarak dinlenmek isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği ormanlık alan yer almaktadır. Yiyecek ve içecek gereksinimlerine uygun olarak kafeterya hizmetleri mevcuttur. Ailelerin ve Gecek kaplıcasına gelen kişilerin zaman geçirdikleri, doğa üzerinde piknik alanına sahiptir. Aynı zamanda da araçların rahat bir biçimde park edebilecekleri otopark alanı vardır. Tesis bünyesinde yer alan villaların ön plana çıkan özellikleri ise konforlu ve güvenli bir konaklama olanağı sunmalarıdır.

gecek kaplıcası

Gecek Kaplıca Suyunun İçeriği

İl merkezinden Gecek Kaplıcası lokasyonuna devamlı işleyen servisler ile ulaşımın sorun olması sorunu ortadan kaldırılmıştır. Hamamın ön kısmındaki düzlük, ağaçlı bir mesire görüntüsü vardır. Yaz aylarında vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Gecek kaplıca sularında amonyum, lityum, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, stronsiyum, baryum, demir, alüminyum, manganez, çinko, krom, bakır, titanyum, kurşun, klorür, iyodür, bromür, florür, Sülfat, nitrat , nitrit ve hidrojen fosfat vardır. Bunlara ek olarak karbonat, hidrojen karbonat, hidrojen arsenat, metaborik asit ve metasilikatı içerir. Aynı zamanda da serbest kükürt içeren hidrojen gazı da içerir. Kimyasal sınıflandırmada; sodyum klorür, sodyum bikarbonat veya klorür, sodyum bikarbonat, sodyum ve arsenik ile aynı gruba aittir.

Gecek Kaplıcasının Önemi

Yer altından çıkan sıcak kaynak sularının rekreasyonel veya tedavi amacı doğrultusunda kullanımı
olarak bilinen termal turizm, son senelerde tüm dünyada gelişme gösteren bir turizm koludur. Jeotermal kaynaklar bakımından zengin bir konumda bulunan Türkiye’de çok sayıda termal turizm merkezi bulunur. Afyonun kuzey batısında, il merkezine 18 km uzaklıkta yer alan Gecek Kaplıcası, Afyon-Kütahya karayoluyla Afyon-Uşak-İzmir demiryolu üzerinde bulunan bir konuma sahiptir. Gecek Kaplıcası, Afyon’un en eski kaplıcalarından biridir. Özellikle 49-48 derece sıcaklıktaki şifalı suyun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Obezite ve diyabet hastalıkları üzerinde de önemli bir işlevi vardır.

gecek kaplıcası

Ayrıca ilginizi çekebilir: Kızıldere Kaplıcası Termal Tatil Fırsatı: Aydın’ın Şifalı Suları

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri