DenizliTermal Tatiller

Denizli’de Termal Tatil: Akköy Çamur Kaplıcaları

Denizli'de Bulunan Kaplıcalar

Akköy Çamur Kaplıcaları Denizli ilimizde bulunan, sodalı ve sıcak kaplıcalardır. Pamukkale ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Akköy Çamur Kaplıcaları termal tatil sevenlerin uğrak noktalarından birisidir.

Denizli Hakkında

Ege Bölgesinde yer alan Denizli ili termal alanlar bakımından oldukça zengindir. Denizli kaplıcaları birkaç alanı yayılmış bulunmaktadır ve aralarında Akköy Çamur Kaplıcaları da bulunan Pamukkale kaplıcaları oldukça ünlüdür. Bu Pamukkale Kaplıcaları aynı zamanda Pamukkale travertenlerini oluşturan sulardır. Ayrıca kaplıcaların suları da acıdır. Denizli ilinde yer alan kaplıca ve içmeler kent merkezine yakın olup turizmin gelişimini hızlandıracak niteliğe sahiptir. Bunun yanında Sarayköy ilçesi de Denizli ilindeki şifalı su trafiğinin en yoğun yaşandığı ilçelerden bir tanesidir.

Akköy Çamur Kaplıcaları Ulaşım

Denizli ilinin Pamukkale ilçesi sınırları içerisinde yer alan Akköy Çamur Kaplıcaları, Gölemez Beldesi, Çeşmebaşı ve Kavakbaşı Köyleri yerleşim alanları içerisinde bulunmaktadır. Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırlarına bitişik konumda bulunmaktadır. Denizli şehir merkezine neredeyse 25 kilometre uzaklıkta bulunan kaplıca, Pamukkale ilçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Bu kaplıcalara özel aracınızla veya toplu taşıma ile rahat bir şekilde ulaşabilmeniz mümkün. Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Denizli iline gittikten sonra otogardan kalkan minibüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca özel aracınızla ulaşmak isterseniz, Pamukkale yolu üzerinden tabelaları takip ederek ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Denizli’de Kaplıca Tatili Yapılacak Yerler

Akköy Çamur Kaplıcaları

Denizli ilinin birçok farklı bölgesinde bulunduğunu söylediğimiz kaplıcaların hepsini tek tek ele almak mümkün olmasa da bu kaplıcaların Akköy Çamur Kaplıcaları gibi en bilindik ve termal tatile en uygun olanlarını ele alıp incelememiz faydalı olacaktır. Öncelikle Pamukkale Ilıcasına bakacak olursak, yakın zamana kadar bir adet genel tedavi havuzu ile buna bağlı bulunan motellerin yanı sıra sayısı otuzu bulan özel banyolardan ibaret olan ılıca, sularının iyi kullanılmaması sebebiyle tehlike çanlarının çalmasına ve bazı tedbirlerin alınmasına sebep olmuştur. Şu anda günübirlik yararlanılabilen tek bir antik havuz vardır. Karahayıt Kaplıcası ise Pamukkale suları ile benzer özellik gösterir ve tedavi ettiği hastalıklar da aynıdır. Pamukkale travertenlerinin korunması amacı ile tesisler ve pansiyonlar hep bu bölgeye kaydırılmıştır.

İnceleyebileceğimiz başka bir yer ise Sarayköy’de bulunan Ortakçı Ilıcasıdır. Bu ılıca sodalı sıcak bir suya sahiptir. Deri hastalıkları, romatizma ve kalp damar hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir. İnaltı kaplıcası ise Ortakçı Ilıcası ile benzer özellik gösterir ve sezon boyunca kaplıca alanında kurulan çadırların manzarası kesinlikle görmeye değer. Akköy Çamur Kaplıcaları, sodalı sıcak maden suları kapsamında ele alınmaktadır. Ayrıca bu kaplıcanın bileşiminde sülfat ve kükürt de bulunmaktadır. Farklı kaynakları bulunan kaplıcaların bir tanesi çamur banyosu olarak kullanılmaktadır. Sıcaklıkları ise 35-60 derece arasında değişen Akköy Çamur Kaplıcaları özellikle deri hastalıklarına faydalı gelmekte Deri, Sedef, Mantar, Egzama ve kireçlenme gibi hastalıklar için şifa kaynağıdır. Ayrıca ilçede jeotermale dayalı seracılık faaliyetleri yapılmaktadır.

Akköy Çamur Kaplıcaları
Bursa’da Termal Tatil Yapmak: Oylat Kaplıcası

Denizli’de Kaplıca Tatili ve Sosyal İmkân

Denizli ilinin birçok bölgesinde bulunan kaplıcaların çoğunun tesisleri ve konaklama alanları bulunmaktadır. Akköy Çamur Kaplıcaları ise bu bakımdan biraz daha yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle kaplıca için günübirlik turlardan yararlanabilir ve Denizli’ye yakınlığı sebebiyle kaplıcaya giderken bütün ihtiyaçlarınızı oradan karşılayabilir ya da konaklama ihtiyacınızı kaplıcaya yakın bir konumdan karşılayabilirsiniz. Artık şifa dolu bir kaplıca tatili yapmak için tek gereken şey size uygun bir tarik belirleyerek güzel bir planlama yapmak.

Akköy Çamur Kaplıcaları’na Gitmek İsteyenlere Tavsiyeler

İl merkezine oldukça yakın Akköy Kaplıcaları, bu avantajları sayesinde günübirlik gezilere uygundur. Konaklama imkânı kısıtlı olan bu kaplıca için en mantıklı olan günübirlik gezileri tercih etmek olacaktır.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri