Termal Tatiller

Şifalı Suları ile Ünlü Kükürtlü Kaplıcası Termal Tatili

Kükürtlü Kaplıcası Nerede?

Türkiye’nin doğal güzelliklerinden olan Kükürtlü Kaplıcası ülkemizin termal kaplıca tatili yapılacak en gözde mekanlarından birisidir. Huzur ve sağlığı bir arada bulabileceğiniz bu termal kaplıca Bursa da bulunmaktadır.

Bursa Hakkında

Ülkemizin gerek su kaynaklarının çokluğu gerekse su kaynaklarının kalitesi ile önemli şehirleri arasında Bursa da yer alıyor. Kaplıcaları, içmeleri, doğal maden suları açısından Bursa’dan daha zengin bir il bulmak mümkün değildir. Kükürtlü Kaplıcası da bu zengin şehrin sınırları içerisinde yer alıyor. Bursa iline kaplıcalar kenti unvanını yakıştırmak da bu özellikleri barındıran bir şehir için yadırganamaz olmalı. Ayrıca Bursa, günümüzde özellikle kaplıcaları ile turistik bir nitelik de kazanmış bulunmaktadır. Şifalı suları sayesinde dört mevsim turist çeken Bursa hem şehir merkezinde hem de ilçelerinde birçok kaplıca bulunduruyor ve bu kaplıcaların birçoğunun da Roma Dönemi’nden beri var olduğu düşünülmektedir.

bursa kükürtlü kaplıcası

Bursa’da Kaplıca Tatili Yapılacak Yerler

Bursa’da bulunduğundan bahsettiğimiz sayısız kaplıcanın adını sayabilmemiz mümkün değildir fakat en çok bilinen kaplıcalar hakkında kısaca bilgi vermek kaplıca tatili yapmak ve kaplıcaların şifalı sularından yararlanmak isteyenler için faydalı olacaktır. Bursa ilinde bulunan Oylat Kaplıcaları bölgenin ilk kaynaklarından ve Bizans Döneminden beri kullanılıyor. Suyu renksiz ve berrak olan bu kaplıca dört mevsim açık olan otelleriyle biliniyor. Eski kaplıca ise Bursa’nın en büyük kaplıcası olarak bilinmektedir. Bu kaplıcanın havuzunun çevresinde bulunan sütun ve başlıklar da Bizans Dönemi’ne aittir. Kaynarca Hamamı Osmanlı Dönemi’nde yaptırılan on kubbeli bir hamamdır ve Yeni Kaplıca olarak da bilinir.  

Yine Bursa ili sınırları içerisinde yer alan Karamustafa Ilıcası, bol sodyum ve karbonat içermektedir. Ayrıca kaplıcanın suyu kokusuzdur ve soğuduğu zaman da içilebilir. Kükürtlü Kaplıcası ise Bursa’nın tarihi en eski ve en önemli kaplıcalarından bir tanesidir. Kaplıca Uludağ Üniversitesi bünyesinde yer almaktadır. Bu kaplıcayı Küçük Kükürtlü ve Büyük Kükürtlü olarak ayırmak mümkündür. Küçük Kükürtlü, kadınlar hamamı olarak bilinir II. Beyazıt yaptırmıştır. Büyük Kükürtlü ise erkekler hamamıdır ve I. Murad zamanında yaptırılmıştır. Ayrıca Uludağ Üniversitesi bünyesinde olan Kükürtlü Kaplıcası şu anda Atatürk Rehabilitasyon ve Araştırma merkezi olarak faaliyet göstermektedir. Kaplıcanın Sağlık Bakanlığı Tarafından sadece hasta insanlar için kullanılması kararlaştırılmıştır. İhtiyaç duyulan hastalar için Kükürtlü Kaplıcası kaynak suları tedavi amaçlı kullanılabilmektedir ve bu şifalı suların yalnızca Atatürk Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezince kullanılabileceği kararlaştırılmıştır.

atatürk rehabilitasyon

Kükürtlü Kaplıcası Ulaşım

Bursa ilinin merkez ilçelerinde olan Osmangazi ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Kükürtlü Kaplıcası, şehir merkezine 4 kilometre mesafede bulunmaktadır. Kaplıcaya ulaşmak isteyenler özel araç veya toplu taşımadan yararlanabilirler. Toplu taşıma ile gelmek isterseniz Bursa merkezden otobüs veya metro ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınızla gelmek isterseniz de Bursa il merkezinden Çekirge Caddesini takip etmeniz yeterli olacaktır.

Kükürtlü Kaplıcası’na Gideceklere Tavsiyeler

Dünya genelinde kükürtlü kaplıcaların spesifik hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir ve bu nedenle bu kaplıcalar oldukça kıymetlidir. Ülkemiz adına da önemi büyük olan Kükürtlü Kaplıcası damar hastalıklarına ve ilaç tedavileri ile bir türlü yok olmayan iltihaplı hastalıklara oldukça iyi gelmektedir. Bu kaplıcada hekim kontrolünde uygulanan kür ve tedavi yöntemlerinin birçok hastayı iyileştirdiği bilinmektedir. Eğer böyle rahatsızlıklarınız varsa, tercih etmeniz gereken yer kesinlikle bu kaplıca olmalıdır.

bursa kükürtlü kaplıcası
İlginizi Çekebilir Bursa’da Termal Tatil Yapmak: Oylat Kaplıcası

Bursa’da Kaplıca Tatili ve Sosyal İmkânlar

Birçok kaplıcanın aksine sadece tedavi amaçlı kullanılan Kükürtlü Kaplıcası tedavi gördüğünüz takdirde kalabileceğiniz bir tesise sahiptir. Ayrıca kaplıcanın şifalı sularına doktorlar tarafından herhangi bir sakınca bulunmaması halinde girebilmeniz mümkündür. Kaplıca şehir merkezinde olduğu için konaklayabileceğiniz birçok otel mevcuttur ve herhangi bir ihtiyacınızı da rahatlıkla karşılayabilirsiniz fakat bu otellerin kaplıca suyunu kullanmasının yasak olduğunu unutmayın. Daha fazla gezi ve tatil önerisi için Gezilinki Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu yazımız ilginizi çekebilir: Avustralya Gezilecek Yerler – Avustralya Gezi Rehberi – Avustralya Ne Yenir?

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri