BoluTermal Tatiller

Bolu’da Ferahlatan Kaplıca Tatili: Sarot Kaplıcası

Bolu Sarot Kaplıcası

Karadeniz’in bebeği Bolu’da bulunan Sarot Kaplıcası ve yine adını duyurmuş birçok Bolu kaplıcası sağlıklı bir tatilin akla gelen ilk adreslerinden.

Sarot Kaplıcası’na Değinmeden, Bolu Hakkında

Ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Bolu şehri, kaplıcalar açısından oldukça zengin illerden bir tanesidir. Bu kaplıcaların en ünlülerinden bir tanesi Sarot Kaplıcası. Bunun yanında şehrin farklı birçok noktasında bulunan diğer kaplıcalarda termal turizm bakımından oldukça fazla ilgi görüyor. Bu güzel şehrin kaplıcaları yüzyıllardır insanlara şifa dağıtıyor ve hatta ünlü seyyah Evliye Çelebi Seyahatname isimli eserinde  bu kaplıcalardan büyük bir övgü ile bahsediyor. Kitaplara bile ismini yazdırabilen Bolu Kaplıcaları bugün de ülkemizin kaplıca turizmi açısından odak noktaları arasında yerini alıyor.

bolu sarot kaplıcası

Bolu’da Kaplıca Tatili Yapılacak Yerler

Sınırları içinde birçok kaplıca barındırdığından söz ettiğimiz Bolu şehrinin en ünlü kaplıcaları hangisi ve termal tatil yapmak için en uygun kaplıcalar hangileri bir bakalım. Öncelikle Bolu’da bulunan Karacasu Kaplıcaları oldukça ünlü kaplıcalardan bir tanesi. Bu kaplıcalar Seben Dağı’nın eteklerinde yer alıyor ve doğal güzellikleriyle hafızalarda kalıyor. Bölgede Büyük Kaplıca ve Küçük Kaplıca isimleri ile anılmak üzere iki farklı kaplıca bulunuyor ve bu kaplıcalar sayesinde birçok derdinize derman bulabilirsiniz. Bolu’da bulunan başka bir kaplıca ise Mudurnu Babas Kaplıcası. Bu kaplıca da ülkemizin önemli kaplıcalarından biri olma özelliğini bulunduruyor. Kaplıca suları ise hiptonik, izotermal, karbondioksit, magnezyum ve bikarbonat içeriyor.

bolu kaplıca tatilleri

Yine şehrin sınırları içerisinde yer alan Seben Pavlu Kaplıcaları bir vadinin içinde kurulu ve sularının da yerin 1700 metre altından kendiliğinden çıktığı biliniyor. Çatak Kaplıcası ise Bolu’nun Himmetoğlu Köyü yakınlarında doğal güzelliği ile dikkat çeken bir vadide bulunmakta ve kentin şifa kaynaklarından da bir tanesi ve son olarak şehrin en önemli ve en ünlü kaplıcalarından olan Sarot Kaplıcası hakkında da bilgi vermek gerekir. Bu kaplıca milattan önce 150-200 yıllarından beri var olduğu düşünülmektedir. Yani çok eski zamanlardan beri insanlara şifa kaynağı olan bu kaplıca termal tatil için tercih edilebilecek yerler arasındadır. Ayrıca Sarot Kaplıcası hakkından halk dilinde bir de efsane dolaşıyor. Makedon Kralı Büyük İskender’in bu kaplıcalara gelerek konakladığı ve bu kaplıcalarda şifa bulduğu bazı kaynaklarca belirtiliyor.

Sarot Kaplıcasına Ulaşım

Bolu’nun Mudurnu ilçesindeki Sarot kaplıcası ilçenin yaklaşık 30 kilometre kuzeybatısında bulunan Ilıca Köyü sınırları içerinde yer almaktadır. Kaplıcaya kendi özel aracınızla tabelaları takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bolu iline ulaşım sağladıktan sonra Mudurnu ilçesine gitmek için dolmuşları kullanmanız da mümkün. İlçeye ulaştıktan sonra yapmanız gereken köye ulaşımınız için tekrar dolmuşlara binmek olacaktır.

Sarot Kaplıcasına Gideceklere Tavsiyeler

Bu kaplıcaların bilinen en önemli faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesi eğer böyle bir şikâyetiniz varsa kesinlikle kaplıca tatili için Sarot Kaplıcası tercihiniz olmalı. Bunun yanında eğer kaplıcalar içme kürü olarak kullanılırsa, idrar yolu ve böbrek rahatsızlıklarına da oldukça iyi gelmektedir.

sarot kaplıcası
Mudurnu Gezisi: Bolu’daki Yüksek Sit Alanı

Bolu’da Kaplıca Tatili ve Sosyal İmkânlar

Öncelikle sınırları içerisinde birçok kaplıca barındırdığını söylediğimiz Bolu ilinin saymış olduğumuz kaplıcalarında konaklama ihtiyacınız ve diğer temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler mevcut. Bu Sarot Kaplıcası için de geçerli. Kaplıca çevresi ağaçlarla dolu olan bir konumda yer alıyor. Eğer isterseniz çadır kurmaya uygun alanlar bile bulunuyor. Ayrıca doğa ile iç içe olan bu kaplıcada şifalı sularla buluştuktan sonra güzel bir yürüyüş de yapabilirsiniz. Bunların yanında kaplıcanın çevresinde termal oteller ve tesisler de bulunuyor. Termal tatiliniz boyunca nasıl konaklamak istediğinize tamamen siz karar veriyorsunuz.   

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri