Bursa

İnegöl Gezilecek Yerler: İnegöl’de Ne Yapılır?

İnegöl Gezi Rehberi

Her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan İnegöl, ülkemizin önemli turizm bölgeleri arasındadır. Yılın her mevsiminde gezebileceğiniz farklı mekanlara sahiptir. TÜİK 2021 verilerine göre ilçenin nüfusu 268 bin 848’dir. Bu yönüyle Güney Marmara’nın nüfus açısından en büyük ikinci şehridir ve aynı zamanda Bursa’nın da merkez haricinde kalan en büyük ilçesidir. İnegöl gezilecek yerler içerisinde çok sayıda tarihi yapı, doğal güzellikler ve turistik mekanlar bulunmaktadır. İşte İnegöl’de ne yapılır sorusu için İnegöl gezi rehberi…

İnegöl Tarihi

İnegöl gezilecek yerler

İnegöl’ün tarihi yapılan birçok arkeolojik kazı çalışmasından elde edilen bulgulara göre milattan önce 3.000 yıllarına uzanmaktadır. Tahmini 5 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu bilinen İnegöl’de; Hititler, Lidyalılar, Persler ve Makedonyalılar hüküm sürmüştür. MÖ 2. yüzyılın sonlarına gelindiğinde Bergama Krallığı ile birlikte Roma İmparatorluğu’nun hakimiyeti altında girmiştir. 1071 Malazgirt zaferinden sonra Türkler tarafından ele geçirilmiş ve Selçuklu’ya katılmıştır.

İnegöl’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

İnegöl Şehir Parkı

İnegöl gezilecek yerler

Bursa İnegöl’de açık havada sevdiklerinizle, çocuklarınızla birlikte keyifli vakit geçirebileceğiniz oldukça huzurlu bir parktır. Hafta sonlarında çiftlerin, ailelerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasındadır. Sık sık çeşitli etkinlikler, konserler, karaoke gibi eğlenceli faaliyetlere ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde yer alan bu park içerisinde kamp yapılabilmektedir. Kamp ekipmanlarınızı götürerek, kamp için özel olarak ayrılmış bölgede kamp atabilirsiniz. Bununla birlikte parkta piknik yapmak da serbesttir. Hafta sonlarında ailenizi alarak mesire alanında vakit geçirebilirsiniz. Her yıl on binlerce ziyaretçi ağırlayan bu park kafa dinlemek için oldukça güzel bir alternatif olacaktır. İnegöl ilçe merkezinden hareket eden toplu taşıma araçlarıyla buraya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçe merkezinden yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunur. Girişler ücretsizdir.

Oylat Mağarası

İnegöl gezilecek yerler

İnegöl gezilecek yerler içerisinde oldukça popüler bir konuma sahip olan Oylat Mağarası oldukça geniş bir bölge üzerinde yer almaktadır. Yaklaşık 700 metre kadar bir halka açık alanının olduğu bilinen mağara, 2 katmandan oluşmuştur. Aktif şekilde genişletme çalışmalarının sürdüğü mağara turistlerin ilçede en çok ilgi duyduğu yerler arasında gelmektedir. Mağaranın için genellikle sıfır derecenin altındadır. Gezi acentelerince sıklıkla ziyaret edilen mağarada kristal ve buzul taşlar dikkat çekmektedir. Mağara gezisi yaklaşık 45 dakika kadar sürmektedir. Fotoğraf çekimleri ile birlikte bu süre biraz da artabilir. Harika fotoğraflar çekebileceğiniz bu mağaranın yüksekliği yaklaşık 95 metredir. Yılın her günü saat 08.30 ile 21.00 arası ziyaret edebilirsiniz. Mağaraya giriş ücretlidir ancak çok az, sembolik bir ücreti vardır. İnegöl ilçe merkezinden 23 km uzaklıktadır.

Ayçiçeği Masal Parkı

İnegöl gezilecek yerler

İnegöl’ün en bilindik eğlence ve aktivite alanlarından bir tanesi Ayçiçeği Masal Parkı’dır. İnegöl ilçe merkezinden yaklaşık 2 km uzaklıkta, Kara Dere çevresinde yer alan bu park mutlaka görülmesi gereken alanlardan biridir. Bin metrekarelik bir alan üzerinde bulunan parkta piknik ve kamp gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Dilerseniz mesire alanını kullanarak mangalınızı yakabilir, yemeğinizi hazırlayabilir ya da alanda yer alan restoran, kafeleri tercih edebilirsiniz. Ayçiçeği Masal Parkı haftanın her günü açıktır ve herhangi bir giriş kısıtlaması bulunmamaktadır. Akhisar’a giden toplu taşıma araçları kullanılarak ulaşım sağlanabilir. Girişler ücretsizdir.

İshak Paşa Külliyesi

İnegöl gezilecek yerler

İnegöl gezilecek yerler bağlamında tarihi ve kültürel bir gezi yapmak isteyenler İshak Paşa Külliyesi’ni ziyaret edebilirler. Burası cami, medrese, türbe ve kütüphane gibi çeşitli yapıları bir arada bulunduran bir alandır. Osmanlı mimarisinin vakfiye kültürünü yansıtan en nadide örnekleri arasındadır. Yapımı 3 sene sürmüş ve 1469 senesinde tamamlanmıştır. Namaz saatleri dışında burası müze olarak kullanılmaktadır. Oldukça geniş bir avlusu ve görkemi bakımından övgü toplayan ilgi çekici bir kütüphanesi vardır. Tarihi ve dini kitaplardan oluşan cami kütüphanesi daha çok yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Yılın her gününde ve saatinde açık olup giriş ücreti bulunmamaktadır. İlçe merkezinde oldukça işlek bir noktada yer aldığından ulaşımlar kolaydır.

İnegöl Yeme İçme

Bursa’nın nesi meşhur

İnegöl’de yemek denince doğal olarak akla hemen İnegöl köfte gelmektedir. İlçede, İnegöl köftesini tadabileceğiniz birçok nokta yer alsa da genellikle insanlar Hacı Aziz İnegöl Köftecisi 1934’ü tercih etmektedir. Oldukça güzel bir restoran olup aile yeridir. Fiyat olarak ise ortalama düzeyde olduğunu söylemek mümkündür. Buna ek olarak burada iskender kebap, pideli köfte, Kemalpaşa tatlısı gibi lezzetleri de deneyebilirsiniz.

İnegöl Konaklama

İnegöl’de geceyi geçirmek isteyenler için konaklanabilecek birçok yer bulunmaktadır. Burada çok lüks otellerle birlikte butik oteller, apart evler, bungalov evler gibi seçenekler de yer almaktadır.

İnegöl Ulaşım – İnegöl’e Nasıl Gidilir?

İlçe, Bursa şehir merkezinden yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Buna ek olarak Mudanya; İstanbul’a 196 km, Kocaeli’ye 175 km, Balıkesir’e 200 km, İzmir’e 380 km ve Ankara’ya ise 340 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde İnegöl gezilecek yerler hakkında bilgiler sunulmuştur. İnegöl geziniz esnasında farklı yerler görmek, keyifli vakit geçirmek istiyorsanız içeriğimizden yararlanabilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri