Bursa

Yıldırım’da Gezilecek Yerler: Bursa Yıldırım’da Ne Yapılır?

Yıldırım Gezi Rehberi

Bursa’nın merkez ilçelerinden olan Yıldırım, şehrin en büyük ve en önemli ilçelerinden biridir. Uludağ’ın eteklerine kurulmuş ilçenin doğusunda Kestel ve Gürsu ilçeleri, batısında ise Osmangazi ilçesi yer almaktadır. Ayrıca ilçenin güneyinde Uludağ yükselmektedir. İlçede ılıman Marmara iklimi hakimdir. Ortalama sıcaklıklar 14 derecedir. En çok yağışı kış ve ilkbaharda alır. Yıldırım’da gezilecek yerler denildiğinde akla daha çok tarihi yapılar gelir. Ancak görülmeye değer birçok doğal güzelliği de bulunmaktadır. Yıldırım’da ne yapılır, Yıldırım’da nereler gezilir gibi birçok sorunun cevabı Yıldırım gezi rehberi içeriğimizde…

Yıldırım Tarihi

İlçe, adını Osmanlı padişahlarından Yıldırım Bayezid’den almıştır. Osmanlı döneminden kalma birçok tarihi yapıya sahiptir. Bunların en önemlileri; Yıldırım Camii, Yıldırım Hamamı (Yeşil Hamam), Yıldırım Medresesi, Yıldırım Darüşşifası, Yıldırım Türbesi, Yeşil Camii, Yeşil Türbe, Emir Sultan Camii, Emir Sultan Türbesi, Emir Sultan Çeşmesi, Berkenet, Zehra Hanım Çeşmesi gibi yapılardır.

Yıldırım’da Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Yıldırım’da tarihin izlerine birçok önemli yapıtta rastlamak mümkündür. Bursa gezilecek yerler içerisinde Yıldırım önemli bir komuma sahiptir. Bursa’yı gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk rotalarından bir tanesi Yıldırım olmaktadır. İşte Yıldırım’da gezilecek yerler

Kaplıkaya Cazibe Merkezi

Yıldırım’da Gezilecek Yerler

Doğayla iç içe konumuyla Uludağ’ın eteklerinde yer alan Kaplıkaya Cazibe Merkezi, şehrin karmaşasından ve gürültüsünden uzaklaşıp dinlenmek isteyenlerin tercih edebileceği bir gezi alanıdır. 270 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan Kaplıkaya Cazibe Merkezi aktivite çeşitliliği bakımından ön plandadır. İçerisinde tatlı su konseptinde tünel akvaryum, deniz akvaryum, tenis kortları, trekking parkurları, amfi tiyatro, kafe ve restoranlar, çeşitli oyunları bulunmaktadır. Yıldırım Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılmış olan bu alan, 7/24 ziyaretçilerini beklemektedir. Ayrıca alanda doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz alanlar ve mesire alanları bulunmaktadır. İlçe merkezinden yaklaşık 6 km uzaklıkta yer alır ve girişler ücretsizdir.

Balaban Kalesi

Yıldırım’da Gezilecek Yerler

Mollaarap Mahallesi’nde yer alan Balaban Kalesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk eserlerinden biri olmakla birlikte önemli bir konumu vardır. Kale, Osman Gazi’nin Bursa’yı fethinden sonra inşa edilmiştir. 1303 senesinde inşa edildiği bilinen kalenin ismi ise Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli kumandalarından Balabanbey’den gelmektedir. Kale günümüzde restore edilmiştir ve yerli – yabancı turistlerin ilgi duyduğu tarihi yerler arasındadır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist Yıldırım’a geldiğinde ilk olarak Balaban Kalesi’ni görmektedir. Yıldırım’da tarihi yerler görmek istiyorsanız Balaban Kalesi güzel bir alternatif olabilir. İlçe merkezinden yaklaşık 7 km uzaklıkta yer alan kalenin çevresinde büyük bir mesire alanı da bulunmaktadır. Bu alanda sevdiklerinizle birlikte piknik yapabilir, mangal yakabilir hatta kamp atabilirsiniz.

Yeşil Cami ve Külliyesi

Yıldırım’da Gezilecek Yerler

Yıldırım’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden bir tanesi de Yeşil Cami ve Külliyesi’dir. Tarihi çok eskiye dayanan bu yapının Osmanlı İmparatorluğu’nun önde gelen devlet adamlarından Mehmet Çelebi tarafından inşa ettirildiği bilinmektedir. Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma çinili yapıların en nadide örneklerinden biri olarak gösterilen Yeşil Cami ve Külliyesi içerisinde türbe, medrese, hamam ve imaret gibi çeşitli bölümler bulunmaktadır. Yüz yıllardır varlığını koruyan bu yapının süslemeleri ve çinileri Tebriz’den getirilen ustalar tarafından yapılmıştır. Külliyenin en önemli yapısı olarak türbe bölümü gösterilir. Türbeyi Çelebi Mehmet kendisi için inşa ettirmiştir. Ayrıca külliyenin bulunduğu alan da oldukça etkileyicidir. Çelebi Mehmet, Osmanlı Devleti’nin güçlü bir şekilde doğuşunu ispat etmek için eserin her yerden görünecek bir alana inşa edilmesini istemiş ve Uludağ’ın eteklerine, yüksekçe bir tepede inşa edilmesi uygun görülmüştür. İlçe merkezinden yaklaşık 3 km uzaklıktadır.

Yıldırım Yeme İçme

Bursa’nın nesi meşhur

Yıldırım geziniz esnasında yöreye özgü lezzetler tatmak isteyebilirsiniz. Yıldırım’da yöresel lezzetler deneyebileceğiniz restoranlar bulunmaktadır. İlçeyi ziyaretiniz esnasında; kestane şekeri, süt helvası, peynir tatlısı, pideli köfte ve İskender kebabı deneyebilirsiniz.

Yıldırım Konaklama

İlçede konaklama alternatifleri yeterli düzeydedir. 5 yıldızlı oteller bulunmasa da yüksek standartlı oteller, butik oteller, apart evler, pansiyonlar bulunmaktadır. Fiyatlar ise her bütçeye hitap edebilecek çeşitliliktedir.

Yıldırım Ulaşım – Yıldırım’a Nasıl Gidilir?

İlçe, Bursa şehir merkezinden yaklaşık 4 km uzaklıktadır. Buna ek olarak Yıldırım; İstanbul’a 156 km, Kocaeli’ye 135 km, Balıkesir’e 150 km, İzmir’e 350 km ve Ankara’ya ise 385 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Yıldırım’da gezilecek yerler hakkında bilgiler sunulmuştur. Yıldırım geziniz esnasında farklı yerler keşfetmek, eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız içeriğimiz size yardımcı olabilir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri