AkdenizAntalya

Antalya Manavgat Gezilecek Yerler – Manavgat Şelalesi Gezi Rehberi!

Manavgat'ta Nereler Gezilmelidir?

Akdeniz bölgesinin turkuaza çalan su kaynağının nasıl çağladığına şahit olmak ister misiniz? İşte hem eğlenceli hem de insanın içini ferahlatan Manavgat gezilecek yerler listesi…

Manavgat Şelalesi Nerede?

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Manavgat Şelalesi, Manavgat Nehri üzerinde bulunur. Manavgat gezilecek yerler listesinin ilk sırasında, Türkiye’nin bu ünlü şelalesi vardır. Antalya’ya 72 kilometre uzaklıktadır ve merkezin doğusunda yer almaktadır. Manavgat ilçesinin ise 3 kilometre batısında bulunmaktadır ve adını bağlı bulunduğu bu ilçeden almaktadır. Alanya’nın merkezine de 60 kilometre uzaklıktadır. Şelaleye oldukça yakın olan Side ve Side Antik Kenti’ne 10 kilometre mesafededir. Konumu itibariyle ulaşımı oldukça kolaydır. Belek tatil beldesine de yakındır.

manavgat gezisi

Manavgat Şelalesi’ne gitmek için öncelikle, Türkiye’nin farklı noktalarından kalkan şehirler arası otobüslerle veya hava yolu ile Antalya’ya gelebilirsiniz. Ayrıca, Antalya Havaalanı ile şelale arası 60 kilometredir. Antalya’nın Manavgat ilçesine ulaştıktan sonra ise ilçeden şelaleye giden otobüs ya da minibüslere binebilirsiniz.

Manavgat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Manavgat Şelalesi, 3-4 metre yüksekliğindeki falezlerden dökülmektedir. Manavgat gezilecek yerler sırasında, kentin yorucu havasını unutturabilecek birçok hayvan ve bitki türüyle karşılaşacaksınız. Manavgat’ta pek çok değişik hayvan türlerine rastlayabilirsiniz. Bunlara ördek, kaz, su tavuğu, alabalık, kefal, sazan, levrek, yalıçapkını, karabalık, martı örnek olarak verilebilir. Ayrıca birçok ağaç türünü de burada görmek mümkündür. Kavak, söğüt, çınar, karacaağaç, dut buranın zengin bitki çeşitliliğine örnekler oluşturmaktadır.

manavgat şelalesi

Manavgat Şelalesi’ni besleyen en büyük karstik kaynaklardan birisi Dumanlı kaynağıdır. Dumanlı kaynağı, sol kıyıdaki kayanın yüzeyinde bulunan mağaracıklardan fışkırarak çıkmaktadır. Kayaların arasından çıkan suların coşkusu kuş sesleriyle bütünleşerek kentin gürültüsünü unutmanızı, içinizin huzurla dolmasını sağlamaktadır. Eğer fotoğraf çekmek sizin için bir tutkuysa Manavgat gezilecek yerler ile unutulmaz kareler yakalayabilirsiniz.

Manavgat Şelalesi’nde Brezilya’dan eğitilmiş olarak şelaleye getirilen papağanlar vardır ve oldukça büyük ilgi çekmektedir. Yerli ve yabancı birçok turist papağanları seviyor ve hatıra fotoğrafı çektiriyorlar. Bazı ziyaretçiler papağandan ilk başlarda çekinebilmektedir. Ancak, papağanlar eğitilmiş olduklarından kendilerini sevdiriyorlar.

manavgat papağan

Manavgat Şelalesi’nin hemen yanında piknik yapabilirsiniz. Pikniğin yanı sıra kamp imkanını da Manavgat Şelalesi ziyaretçilerine sunmaktadır. Çevresinde bulunan restoranlarda taze balık yiyebilirsiniz. Ayrıca dinlenme ve seyir teraslarında doğa manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Tüm bunların yanında rafting, kano ve araçla safari gibi çeşitli doğa sporları yapabilir ve tekne turlarına çıkabilirsiniz.  

Manavgat’a Ne Zaman Gidilmelidir?

Manavgat Şelalesi, dört mevsim ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Manavgat gezilecek yerler için yerli ve yabancı turist yoğunluğunun nispeten daha az olduğu zaman dilimlerini tercih etmek isterseniz Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarını tavsiye ederiz. Bu aylar şelalenin en güzel zamanlarıdır ve hava sıcaklığı da ideal düzeydedir. Sıcaktan bunalmadan şelaleyi bu aylarda ziyaret edebilirsiniz.

Manavgat Gezisi’nde Ne Yenir?

Manavgat gezilecek yerler listesi Akdeniz’in lezzetleriyle sizleri buluşturmak konusunda oldukça iddialı. Manavgat Şelalesi ise gürül gürül akan suları ile hem kahvaltınızı hem de diğer öğünlerinizi daha da lezzetli hale getirmektedir. Gün içinde yaptığınız gezi sırasında, Akdeniz’in taze balıklarını balık restoranlarında bulabilirsiniz.

Manavgat’ın deniz ürünleriyle meşhurdur. Tereyağlı kalamarları ile büyük ilgi görmektedir. Aynı zamanda, sabah serpme kahvaltısı, ana öğünlerde balık yemekleri ve dolgun meze porsiyonları ile lezzetli sofralar sizi beklemektedir.

antalya gezi rehberi

Manavgat’ta balkabağı da sık sık mutfaklara girmekte ve çok özel lezzetlere imza atmaktadır. Balkabağı çorbası ve balkabaklı bükme böreği deneyebilirsiniz. Kabak çiçeği dolması, kabak çiçekli bulgur pilavı, şelale çorbası, yaban erikli ekşi tarhana da yöresel lezzetlerindendir. Manavgat gezisi yaparken denemenize değecek bir diğer lezzet ise labadanın yapraklarıyla hazırlanan ilibadadır. Tatlı olarak da lor böreği tatlısını deneyebilirsiniz ve patlıcan reçeliyle tanışabilirsiniz. Tüm bu lezzetler birçok mekanda bulunmaktadır.

Manavgat Gezisi’nde Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

Seyahat rotanıza Manavgat gezilecek yerler eklenmişken bir de bu geziden hatıra kalsın istiyorsanız Manavgat Şelalesi’ne gittiğinizde hediyelik eşya dükkanları size birçok seçenek sunacaktır.

Antalya’ya gelmişken Kaş Gezisi Nasıl Olmalı? Antalya’da Gezilecek Yerler! konusuna da bakabilirsiniz.

Manavgat Şelalesi’nde piknik yapmayı düşünüyorsanız semt pazarını da ziyaret etmelisiniz. Organik sebze ve meyveleri bulacağınız semt pazarı, yapacağınız piknik için eşsiz lezzetler sunacaktır.

Manavgat Şelalesi sularında çeşit çeşit balıklar bulunmaktadır ve şelalede balık avı yasağı uygulanmaktadır. Eğer balık tutmayı düşünüyorsanız sizi uyarmamız gerekecektir çünkü burası balık tutmak için uygun bir yer değildir. Ayrıca şelaleye giriş yaparken MüzeKart geçerli değildir. Giriş yaparken 10 TL gibi cüzi bir miktar ödedikten sonra tüm gün burada kalabilirsiniz. Kapanış saati ile ilgili bir kısıtlama bulunmadığından bir çıkış saati gerekliliği bulunmamaktadır.

Manavgat gezilecek yerler için oluşturduğunuz rotaya Manavgat Boğazı, Titreyengöl, Köprülü Kanyon, Seleukela, Selge, Alarahan, Aspendos, Side, Side Müzesi gibi yerleri de ekleyerek görmeden gitmemelisiniz.

  • Buna benzer daha birçok tatil ve gezi fikirlerinden yararlanmak için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri