KaradenizTrabzonYurtiçi Gezilerimiz

Trabzon’da Gezilecek Yerler: Trabzon’un Görülmeye Değer Rotaları

Trabzon Gezi Rehberi

Karadeniz Bölgesi’nin Samsun’dan sonra en büyük ikinci şehri olan Trabzon, yemyeşil doğasıyla Karadeniz’in incisi olarak bilinir. Ülkemizin en kalabalık 27. şehirdir ve şehrin binlerce yıl eskiye dayanan bir geçmişi vardır. Şehrin zengin orman örtüsü, fauna ve flora çeşitliliği, yaylaları, gölleri, milli parkları, tarihi mekanları ve sahilleri vardır. Bu içeriğimizde de Trabzon’da gezip görebileceğiniz başlıca yerler sıralanmıştır. İşte Trabzon’da gezilecek yerler

Trabzon’da Nereler Gezilir?

Trabzon Kalesi

Trabzon’da gezilecek yerler

Trabzon’un Araklı ilçesinde bulunan Trabzon Kalesi şehrin en önemli tarihi duraklarından biridir. Çok eski bir yapı olmasına rağmen günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Şehrin en yüksek noktalarından biri üzerinde konumlanan yapı, deniz kıyısından başlayıp tepelere kadar uzanmaktadır. Şehri ziyarete gelen birçok yerli ve yabancı turistin en çok ilgi gösterdiği alanlardan biridir. Yapı eski anıtlardan toplanan taşlarla inşa edilmiştir. Milattan önce 2 binli yıllarda inşa edildiğine dair bulgulara ulaşılmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon şehrini fethinden sonra Karadeniz’den gelebilecek olası taarruzlara karşı yapıldığı bilinmektedir. Kalenin Yukarı Hisar bölümü iç kalenin koruyucusu olmakla birlikte akropol olarak kullanılmıştır. Kale içerisinde hipodrom kalıntıları, kule, hamam, saray gibi yapıların varlığına da ulaşılmıştır. Osmanlı Dönemi’ne ait bazı kitabeler ise su duvarları arasından çıkarak keşfedilmiştir. Söz konusu bu eserler günümüzde Trabzon Müzesi’nde sergilenmektedir. Kalenin “Orta Hisar” olarak adlandırılan bölümünde ise imaret, Zağanos Kapıları, Tabakhane, Kule Kapıları, Panagia Chrysokephalos Kilisesi, Yeni Cuma Camisi, Hükümet Konağı, Zağnos Köprüsü, Kule Hamamı, Çifte Hamam, Amasya Camisi, Şirin Hatun Camisi ve Musa Paşa Camisi gibi bölümler bulunmaktadır. Kale 7-24 açık olup girişler ücretsizdir.

Sümela Manastırı

Trabzon’da gezilecek yerler

Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı, Trabzon’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen rotaların başında yer alır. Altındere Vadisi’nin Karadağ Yamacı’nda, sarp bir kayalığın üzerine inşa edilmiştir. Halk arasında Meryem Ana olarak da bilinir. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 1500 metredir. Vadiden ise 300 metre yükseklikte konumlanmıştır. Adeta dağla bütünleşmiş bir yapı gibi görünen manastır, Rum Ortodoks manastırı ve kilisesi kompleksidir. 18. yüzyılda manastırın birçok bölümü restore edilerek çeşitli fresklerle süslenmiştir. 19. yüzyılda ise ek binalar yapılmıştır. UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Sümela Manastırı’nın 100 basamaklı ve oldukça da dar bir merdiveni vardır. Manastırı gezip görmek için bu merdiven kullanılmaktadır. Manastır içerisinde ana kaya kilisesi, birkaç şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane gibi alanların yanı sıra 72 oda daha bulunmaktadır. 2022 senesi için Sümela Manastırı giriş ücreti 100 TL olup Altındere Milli Park giriş ücreti ise 10 TL’dir.

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)

Trabzon’da gezilecek yerler

Trabzon’un en önemli müzelerinden olan Trabzon Müzesi ya da Kostaki Konağı, 1900’lü senelerin başında Banker Kostaki Teophylaktos tarafından inşa edilmiş bir yapıdır. Konağın mimarının kim olduğu hakkında kesin bir bilgi olmasa da İtalyanlar tarafından tasarlandığı bilinmektedir. Çünkü yapıda kullanılan birçok malzemenin İtalya’dan temin edildiğine ulaşılmıştır. Banker Kostaki 1917 senesinde iflas edince bu konak ile birlikte bütün mal varlığına el konulmuş ve konak Nemlioğlu Ailesi tarafından satın alınmıştır. Milli Mücadele yıllarında karargah binası olarak kullanılan konak, Atatürk’ün ilk Trabzon ziyaretinde eşi Latife Hanım ile birlikte konaklaması için ayrılmıştır. Yapı çeşitli dönemlerde pek çok kamusal amaç için kullanılmış olup son olarak 2001 senesinde Trabzon Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Müzenin arkeolojik bölümünde; Eski Tunç, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait mermer, bazalt, pişmiş toprak, metal, cam eserler ve sikkeler sergilenmektedir. Etnografik Eserler bölümünde ise yöreye ait eserler ile birlikte İslami eserler ve Osmanlı dönemine ait eserler sergilenmektedir. Trabzon Müzesi giriş ücreti 15 TL’dir. Müzekart geçerlidir.

Zağnos Vadisi Milli Parkı

Trabzon’da gezilecek yerler

Trabzon’da gezilecek yerler içerisinde doğayla iç içe bulunan alanlardan biridir. Milli park her ne kadar şehir merkezinde yer alsa da oldukça sessiz ve huzurlu bir ortama sahiptir. Bu yönüyle ulaşımı da kolaydır. Şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin genellikle ilk gezip gördüğü yerler içerisindedir. Aileyle gezilecek yerler içerisinde bulunan bu alanda piknik yapılabilir, yürüyüşe çıkılabilir, eşsiz fotoğraflar çekilebilir. Özellikle yaz ve bahar aylarında yolunuz Trabzon’a düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken yerler içerisindedir. Trabzon’un en büyük açık hava parkı olan Zağnos Vadisi içerisinde göletler, akarsular gibi alanlar da mevcuttur. Trabzon Kalesi’nin hemen altında yer alan park çevresinde bir şeyler yiyip içebileceğiniz mekanlar da bulunmaktadır. 7-24 açık olan milli parka girişler ücretsizdir.

Uzungöl

Türkiye’de trekking yapılacak yerler

Ülkemizin en turistik yerlerinden biri olan Uzungöl, Trabzon şehrinin de turizm merkezidir. Uzungöl ve çevresini tam anlamıyla gezmek için en az 1 gününüzü ayırmanız tavsiye edilir. 1989 senesinde tabiat parkı olarak ilan edilen bölge 2004 senesinde ise “Özel Çevre” olarak ilan edilmiştir. Deniz seviyesinden yaklaşık 1.100 metre yükseklikte yer alır. Doğu Karadeniz turlarının vazgeçilmez durakları arasında gösterilir. Burada serpme kahvaltılar bir hayli meşhurdur. Güne keyifli bir kahvaltıyla başladıktan sonra çevreyi keşfe çıkabilirsiniz. Trabzon şehir merkezine 99, Çaykara ilçe merkezine ise 19 kilometre uzaklıkta yer alan Uzungöl’e özel aracınızla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kiraz Yaylası

Kiraz Yaylası

Maçka’nın Gürgenağaç Köyü’nden yaklaşık 7 km uzaklıkta yer alan bu yayla ulaşım kolaylığı sebebiyle Trabzon’un en sevilen doğal alanlarından biridir. Özellikle yaz aylarında bir hayli kalabalık olan Kiraz Yaylası yaklaşık 1850 metre yükseklikte konumlanmıştır. Tertemiz bir doğa içerisinde yürüyüş yapabileceğiniz, sevdiklerinizle piknik ve kamp gibi aktiviteler yapabileceğiniz bir ortama sahiptir. Yayla içerisinde buz gibi akan dereler de manzara itibariyle ayrı bir güzellik sunmaktadır. Küçük ve sevimli bir yerleşim yeri olan yaylada elektrik, bakkal, küçük restoranlar, kasap ve market gibi olanaklar mevcuttur. Olanaklar bakımından elverişli bir ortama sahip olduğundan rahatlıkla konaklayabilir ya da vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca her yıl temmuz ayının 3. haftası düzenlenen Ayseser Şenlikleri’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Trabzon Yeme İçme

Karadeniz yöresel yemekleri

Karadeniz mutfağında denemeniz gereken başlıca lezzetlere örnek olarak karalahana sarması, lahana çorbası, kuymak, mısır ekmeği, kaygana, Karadeniz pidesi, hamsili pilav sıralanabilir. Tüm bu lezzetleri şehirde birçok yerde deneyebilirsiniz.

Trabzon Konaklama

Şehir turizm konusunda gelişmiş bir şehir olduğundan konaklama alternatifleri bir hayli fazladır. Burada her bütçeye hitap edebilecek oteller, tesisler, bungalov ev tesisleri mevcuttur. Eğer uygun bir iklimde giderseniz burada rahatlıkla kamp da yapabilirsiniz.

Trabzon Ulaşım – Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Trabzon şehri İstanbul’a 1080 km, Ankara’ya 726 km, İzmir’e 1300 km, Bolu’ya 825 km uzaklıkta yer almaktadır. Karadeniz Bölgesi’nin kısmen merkezi sayılabilecek bir konumda yer alması sebebiyle ulaşım açısından kolaydır. Şehre havayolu ile ulaşım sağlayacaklar için havalimanının şehir merkezine yakın bir konumda yer aldığının bilinmesinde ise fayda olacaktır. Şehir merkezinden havalimanı yaklaşık 30 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Trabzon’da gezilecek yerler hakkında tavsiyeler sıralanmıştır. Siz de şehri tam anlamıyla gezip görmek ve tanımak istiyorsanız içeriğimizi bir rehber niteliğinde görebilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri