Seyahat Haberleri

Covid-19 Aşısı Sevindirdi! Mavi Tur Gezileri Başlıyor Mu?

Mavi Tur Gezileri

Tatile gitmenin özlemini yaşayan milyonlarca insan aşının uygulanmaya başlaması ile rahat bir nefes aldı. Aşının gelmesiyle birlikte mavi tur rezervasyonları yüksek oranda artış gösterdi.

Mavi Tur Bekleyenler İçin Covid-19 Aşısı Yüzleri Güldürdü

Mart 2020’den bu yana ülkemizde de kendini göstermeye başlayan Covid-19 tüm planları altüst etmiş ve herkes evlerine kapanmıştı. Aylardır süregelen bu durum insanları artık tatil özlemiyle doldururken, aşı çalışmalarının hız kazanması ve Türkiye’de aşı uygulamalarının başlaması ile birlikte tatilciler harekete geçti. Mavi tur rezervasyonları da bundan nasibini aldı ve ön rezervasyonlarda yüzde 60’a yakın artış görüldü.

Her sene milyonlarca yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Güney Ege Kıyıları, virüs sebebiyle kalabalıktan bir süredir uzak kalmıştı. Yeni gelişmeler ve uygulamalar ile turistler yat turları araştırmaya başladı. Karşı konulmaz güzelliği, eşsiz doğası ve berrak denizi ile Ege Bölgesi yeniden canlanmaya başladı. Deniz tutkunları daha şimdiden ön rezervasyon ile mavi tur için yerlerini ayırtmaya başladı.

Bu noktada dikkat çeken bir diğer konu ise Marmaris, Fethiye ve Bodrum gibi bölgelerin yat firmalarının şartları oldu. Deniz tutkunları bir yandan internet sitelerinden yer ayarlarken bir yandan da tur firmalarının yeni şartlarını araştırmaya başladılar.

Artış Devam Ederse Kontenjanlar Yüzde Yüz Dolacak

Marmaris Deniz Ticaret Odası Başkanı Halil Bağlı yaptığı açıklamalarda, deniz turizmi ve özellikle mavi turların iki sene öncesine kadar çok canlı olduğunu fakat virüs ve ardından başlayan pandemi süreciyle birlikte bir durgunluk yaşandığını dile getirdi. Bağlı diğer açıklamalarında ise, aşı çalışmalarının uygulamaya konulmasıyla birlikte otel turizmine oranla amacı kalabalıktan uzak kalıp tatil yapmak isteyen turistlerin tercihi olan mavi tur ve yat turlarının ön rezervasyonlarında büyük bir artış olduğunu ve artış bu şekilde devam ederse şimdiden yüzde 60 doluluğun sağlandığı turlarda geçmiş yıllarda olduğu gibi yüzde yüz oranında doluluk sağlayacaklarına inandığını belirtti.

800 teknenin Marmaris’te mavi tura hazırlandığı bilgisinin verilmesiyle birlikte tur düzenleyicilerinin açıklamaları da gelmeye başladı. Yapılan açıklamalara göre geçen yıllarda memnuniyetlerini bildiren turistlerin bu yıl için rezervasyona başladıkları dile getirildi.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri