İstanbul

İstanbul’da Ücretsiz Gezebileceğiniz İslam Medeniyetler Müzesi! Gelenlere Büyük Sürpriz Var

İslam Medeniyetler Müzesi

İstanbul’da ücretsiz gezebileceğiniz bir müze önerimiz var. Ülkemizde müzelerin yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilebilen açık mekânlarda bulunan eserlerin yanı sıra depolarda İslam medeniyetine ait binlerce eser yerli ve yabancı ziyaretçilere sergilenmeye beklemektedir. İşte bu Zengin ve sergilenemeyen İslami eserleri gezip görebilecek geniş kitlelerle buruşturabilmek amacıyla İslam Medeniyetleri Müzesi projesi yapılmıştır.

İstanbul’da 2019 yılında Türkiye’nin ve İstanbul’un en büyük camisi olarak hizmete açılan İstanbul Üsküdar Çamlıca Camii’nin alt kısmındaki külliyede yer alan İslam Medeniyetler Müzesi tamamen ücretsiz ve herkesin hiç tereddüt etmeden rahatlıkla girebileceği harika ve çok etkileyici bir müzedir.

İslam Medeniyetler Müzesinde dijital çalışmalar da hazırlanarak ziyaretçilerin sadece görerek değil etkileşimli deneyimler de yaşamalarını ve bu sayede İslam medeniyetini daha iyi tanımalarını ve o dönemi hissetmelerini amaç edinmiştir. Allah’ın 99 isminden biri olan (Hayy) isminden ilham alarak hazırlanmış olan ve 2 dakika 17 saniyeden oluşan ab-ı hayat yerleştirmesi ile ayetlerde suyun gücü ve hayatımızdaki yeri anlatılmaya çalışılmıştır. İslam Medeniyetleri Müzesi’nde 7. yy ile 19. yy arasında tarihlenen 600’ü Aşkın Eser bulunmaktadır.

Müzeyi gezenlerin huzur bulabilecekleri kendilerine farklı bir dünyadaymış gibi hissettiren otantik bir şekilde mükemmel ışıklandırma sistemi yapılmış. Bu ışıklandırma sistemi saat başı başlıyor ve 10 dakika yanıyor. 10 dakikadan sonra kapanıp bir sonraki saat başı tekrar yanmaya başlıyor.

Bu müzede diğer birçok müzede olduğu gibi pazartesi günleri kapalı. Haftanın diğer 6 günü sabah 9.00’da açılıp akşam 8.30’da kapanıyor Bu süre içerisinde istediğiniz saatte ücretsiz bir şekilde müzeyi içinizde oluşan büyük bir huzurla ve rahatlıkla gezebilirsiniz.

İslam Medeniyetler Müzesi Şu Bölümlerden Oluşmaktadır

Peygamber Efendimiz Hz Muhammed’e (s.a.v) atfedilen eserler bölümü, Türk Dokuma sanatı bölümü, Beratlar ve Fermanlar bölümü, Şam Evrakı bölümü, Kur’an-ı Kerim ve Mahfazaları bölümü bulunuyor. Bunların yanı sıra Osmanlı’da Giyim bölümü, İslam’da Fetih bölümü, İslami Sikkeler bölümü, İlk Mabed Kabe bölümü, Hüsn-i Hat bölümü, Destimal Geleneği ve Sanduka Puşideleri bölümü yer alıyor. İslam Sanatında Mimari ve Dekoratif Ögeler bölümü, İslam’da Bilim bölümü, Tılsımlı Gömlekler Bölümü, Türk Çini Sanatı bölümü bu eşsiz müzede bulunmaktadır.

Daha fazla gezi fikri için Gezilinki Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu yazımız ilginizi çekebilir: Beşiktaş Belediyesi Ücretsiz Gezi Turları

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri