İstanbulKeşfet

Parklar ve Bahçeler: İstanbul’daki En Güzel Parklar

İstanbul’un En Güzel Park ve Bahçeleri

1- Göztepe 60. Yıl Parkı

Göztepe 60. Yıl Parkı, İstanbul Göztepe’de Bağdat Caddesi ve sahil yolu arasında bulunur. 2013 yılında tematik bir park haline getirilen Göztepe 60. Yıl Parkı, kesinlikle İstanbul içerisindeki en güzel parklar arasında yerini almayı hak ediyor. Özel tasarlanmış akvaryumları içerisinde yaşayan rengârenk farklı türde balıklara herkes bayılıyor. Ayrıca doğal bir gölet de park içerisinde mevcut. Lale ve gül bahçeleri eşsiz olan Göztepe Parkı içinde çocuklar için tik ağacından bir oyun teknesi ve oyun ekipmanları da var. Çocuklar için ilgi çekici bir nokta olmasının yanında büyükler de bu parkı çok seviyor.

parklar

2- Gülhane Parkı

Daha önce İstanbul rehberlerimiz içerisinde bahsettiğimiz Gülhane Parkı, Gülhane Hatt-ı Hümâyûn’u olarak da adlandırılan Tanzimat Fermanı’nın Hariciye Nazırı Koca Mustafa Reşid Paşa tarafından okunduğu parktır. İstanbul’daki en güzel parklar arasında olmasının yanında tarihi bir değere de sahiptir yani. Osmanlı döneminde devletin yönetildiği yerlerden biri olan Topkapı Sarayı’nın bahçesi olan Gülhane Parkı, Nâzım Hikmet’in şiirine bile konu olmuş önemli bir yer. Yalnızca tarihi ve edebi değeri değil, güzelliği ile de herkesi etkilemeyi başarıyor. Sarayburnu ve Sultanahmet arasında konumlanmış olan Gülhane Parkı’na ulaşmak için Bağcılar – Kabataş tramvay hattını kullanabilirsiniz.

parklar

3- Selamiçeşme Özgürlük Parkı

Selamiçeşme’de bulunduğu için bu adı alan Özgürlük Parkı, İstanbul’daki en güzel parklar arasında. Özellikle yine çocukların çok sevdiği bir yer. İçerisinde 4 ayrı çocuk parkı bulunan Selamiçeşme Özgürlük Parkı içinde ayrıca tenis, futbol ve basketbol sahaları da bulunuyor. Kocaman bir alan üzerine kurulu olan park, etkinliklerin düzenlendiği bir de amfi tiyatroya ve eşsiz bir park manzarası sunan gölete sahip. Koşu pisti, bisiklet yolu ve park içinde oturabileceğiniz kafe&restoranı ile Selamiçeşme Özgürlük Parkı sizleri bekliyor.

parklar

4- Maçka Demokrasi Parkı

Birçok çeşit ağacı bünyesinde barındıran Maçka Demokrasi Parkı, İstanbul’daki en güzel parklar arasında kuşkusuz. Bol ağaçlı, süs havuzlarının olduğu Demokrasi Parkı içinde yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz. Çocukların da çok sevdiği parklar içerisinde olan Maçka Demokrasi Parkı içerisinde yer alan Küçükçiftlik Parkı’nda birçok etkinlik de yapılıyor. Özellikle konserler için tercih edilen yerlerden biri. Bu konserlere katılabilirsiniz. Bunun dışında piknik sevenler de Maçka Demokrasi Parkı’nı sıkça tercih ediyor.

maçka demokrasi parkı

5- Bakırköy Botanik Park

Avrupa yakasındaki en güzel parklar içerisinde olan Bakırköy Botanik Park, Anadolu yakasındaki Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı’nı aratmayan bir yer. Birçok farklı bitki grubunun yer aldığı parkta tematik bir düzenleme yapılmış ve 11 adet tematik bahçe bulunuyor. Hafta sonunuzu değerlendirmek için yeşilin içine dalmak istediğinizde özellikle Avrupa yakasındaysanız eşsiz bir yer. Göçmen kuşlar için yapılmış bekleme alanları, doğal göleti, heykelleri ve piknik alanları ile yalnızca bir botanik bahçesi olmanın ötesinde bir atmosfere sahip. Ayrıca çocukların oynaması ile oyun alanları da mevcut. Bakırköy Botanik Park, sizler için derlediğimiz İstanbul’un en güzel parkları yazısı içerisinde önemli bir duraktır.

parklar

Ayrıca ilginizi çekebilir: İstanbul’da Gezilecek Yerler: İstanbul’da Doğal Bir Hafta Sonu

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri