İstanbul

İstanbul’un Güzide Gezi Mekanı: Polonezköy Gezilecek Yerler

Polonezköy Gezi Rehberi - Polonezköy Piknik Alanları

İstanbul’un en güzel bölgelerinden birine gitmeye hazır mısınız? Polonezköy gezilecek yerler için biz rotamızı belirledik, siz de hazırsanız doğanın huzuruna yolculuk başlasın!

Polonezköy Nerede? Polonezköyde Neler Yapılabilir?

Polonezköy, İstanbul Beykoz ilçesine bağlı bir köydür. Karadeniz sahiline 20 km Boğaziçi sahiline yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan köy adından da anlaşılacağı üzere bir Polonya ile bağlantısı olan bir köydür.

Türkiye’de Polonyalıların yaşadığı, coğrafi ve sosyolojik açıdan çarpıcı özelliklere sahip olan yerleşkenin tarihi 1842 yılına dayanmaktadır. Tarihine dönüp baktığımızda 1842 yılında Polonya Devleti’nin komşuları tarafından işgal edilmesi üzerine Polonya’nın, Avusturya, Rusya ve Prusya tarafından bölüşülerek parçalanmasını Osmanlı kabul etmemiştir. Bunun üzerine Polonya’ya destek çalışmalarına başlamış ve birçok Polonyalı siyasi Osmanlı devletine sığınmıştır. Tarihler 1881 yılını gösterdiğinde Polonya Prensi tarafından topraklar alınmış ve bölgeye Adampol adı verilmiştir. Daha sonrasında ise bölgenin adı Polonez Karyesi adını almış ve son olarak 1923 senesinde köye Polonezköy adı verilmiştir.

Polonezköy’de Gezilecek Yerler

Polonezköy, havası, yapısı ve kendi içinde bağımsız kültürü ile resmen İstanbul’da küçük bir Polonya’yı andırmaktadır. Burada gezebileceğiniz yerler olduğu gibi harika vakit geçirip Polonezköy gezilecek yerler tadını sonuna kadar alacağınız aktiviteler vardır. Gezip görmeniz gereken yerlerden örnek vermemiz gerekirse; Zofia Rızı Anı Evi, Polonezköy Kültür Evi, Polonezköy Hayvan Parkı, Ağaç Heykel Sergisi Meryem Ana Kilisesi olarak sıralayabiliriz.

Meryem Ana Kilisesi

İlk olarak ahşap malzeme kullanılarak yapılan kilise, deprem sırasında yıkıma uğramış ve 1914 senesinde tekrardan yapılmıştır. Bu müzenin bir özelliği de I. Dünya Savaşı sırasında Türk ordusunun kiliseyi karargâh olarak kullanmalarıdır. Meryem Ana Kilisesi, Polonezköy’ün hemen girişinde bulunmaktadır ve rahatlıkla bulabilirsiniz. Tarihleri iyi takip ederseniz, Polonezköy gezilecek yerler yıl içinde düzenlenmekte olan müzik dinletileri ve festival gibi organizasyonlara denk gelebilir ve sizin için çok keyifli bir hal alabilir.

Polonezköy Kültür Evi

Burası, Polonya kültürünü pek çok farklı noktadan görmek ve daha iyi anlamak için uğrayabileceğiniz en güel noktalardan birisidir. Polonezköy Kültür Evi, Polart Gallery, Polonezköy Kütüphanesi ve Kültür Evi olmak üzere üç farklı alanda hizmet vermekte ve yıl içerisinde birçok sosyal ve kültürel etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Konum olarak Polonezköy meydanının arka tarafında bulunan ana yolun kenarında bulunmakta olan Kültür Evi’ni mutlaka gidip görmelisiniz.

Polonezköy Görülmesi Gereken Yerler

Zofia Rızı Anı Evi

Polonezköy’ün en eski ve tarihi evlerinden biri olan bu ev, dönemin kültürünün izlerini taşımakta ve ziyaretçilerine bunu hissettirmektedir. Zofia Rızı Anı Evi, Zofia’nın babası Wincenty Rızı tarafından yaptırılmıştır 1881 yılında inşası başlayan ev 1883 yılında tamamlanmış ve köydeki en gösterişli evlerden biri olarak akıllara kazınmıştır. Polonya mimarisinin izlerini incelikle taşıyan ev restorasyon sırasında da özenle orijinaline sadık kalınarak yapılmıştır. Evin içinde köy ve aileye dair fotoğraf ve eşyalar bulunmaktadır. Bu evi Polonezköy gezilecek yerlersırasında hafta sonu Pazar günleri ziyaret edebilirsiniz. Eğer tarihleriniz hafta içine denk geliyorsa telefonla iletişime geçerek bildirmeniz gerekmektedir.

Polonezköy Hayvan Parkı

Polonezköy Country Club bünyesi tarafından açılan bir hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Bu parkın açılmasına yol açan durum ise tesisin hayvanlara büyük bir sevgi ve merak beslemesi olmuş. Parkın içinde kanguru, geyik ve lama gibi pek çok farklı hayvan türünü görebilirsiniz. Hayvan parkı doğal ortamı sayesinde özellikle çocuklar için keyifli ve ilginç bir yer olarak talep görmektedir. Polonezköy gezisi sırasında ailecek burayı ziyaret edip çocuklarınızla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Diğer gezilerimiz için Muğla’nın Vazgeçilmez Yerlerinden Biri Datça Gezilecek Yerler makalemize göz atabilirsiniz.

Polonezköy’de Piknik

Doğayla iç içe konumu ve mavi ile yeşilin ahenkle buluştuğu bu yerde piknik yapmak kadar güzel ne olabilir? Üstelik bölge işletmeleri, ziyaretçilerin piknik yapması için birçok alan oluşturmuş ve olanaklar sağlamıştır. Polonezköy gezilecek yerler yaptığınız sırada piknik yapmadan kesinlikle gezinizi tamamlamamalısınız. İsterseniz kendi hazırlıklarınızı yapıp gelebilir isterseniz burada bulunan yemek seçenekleri ile öğünlerinizi yapabilirsiniz. Polonezköy piknik alanlarından bazıları;

 

 • Green House Garden: Polonezköy, Cumhuriyet Köyü yolu üzerinde bulunmaktadır.
  İletişim: 0 216 434 61 00
 • Güzelvadi Et Mangal: Bozhane mevkii, Riva yolu üzerinde bulunmaktadır.
  İletişim: 0 537 594 70 63
 • Yeji Dohada Bahçe Piknik: No 31 Beykoz Caddesi üzerinde bulunmaktadır.
  İletişim: 0 541 336 58 48
 • Miran Piknik Alanı: Cumhuriyet köy, Beykoz Caddesi üzerinde bulunmaktadır.
  İletişim: 0 532 344 56 72

Polonezköy’de Konaklama

Bu şirin ve küçük yerleşkeyi ziyaret etmeye karar verdiyseniz, günlük bir gezi tadını çıkarmanıza yetmeyecektir. Neyse ki bölgenin çevresinde bu durum için geziniz sırasında konaklama sağlayacağınız alanlar bulunmaktadır. Kendi bütçenize göre tercih edebileceğiniz otel ve pansiyonları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 • Alinda Otel: Polonezköy, No: 23 Beykoz, İstanbul
  İletişim: 0 216 432 32 28
 • Santa Roza Butik Otel: Polonezköy Beykoz Caddesi, No: 2
  İletişim: 0 216 432 30 15
 • Rizi Pansiyon: Polonezköy Mahallesi, Seyri Caddesi, No: 6
  İletişim: 0 535 595 49 73
 • Lara Pansiyon: Polonezköy 75. Yıl Caddesi, No: 89
  İletişim: 0 216 432 31 59

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz. Ayrıca bu yazımızda ilginizi çekebilir: İstanbul’da Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler – İstanbul Gezi Rehberi

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri