Muğla

Muğla’nın Vazgeçilmez Yerlerinden Biri Datça Gezilecek Yerler

Datça Gezilecek Yerler

Efsanevi Datça gezilecek yerler için listeniz hazır mı? Biz rotamızı belirledik, siz de hazırsanız binlerce yıllık tarihi ve unutulmaz güzellikleriyle ünlü Datça’ya yolculuk başlasın!

Datça Nerede? Datça Hakkında Kısa Bilgiler

İlk yerleşim yaklaşık 4000 yıl önce Karialıların bölgeye gelmesi ile başlamıştır. Yüzyıllar boyunca bölgede Mikenler, Persler, Büyük İskender, Romalılar, Dorlar, Bizanslılar gibi birçok millet hüküm sürmüş ve burayı yaşam alanı olarak kullanmıştır. En son Osmanlıların hakimiyetine geçen Datça, o günden bu güne onlarca kültürü kendi içinde birleştirmiş ve zengin bir kültür sofrası doğurmuştur.

İlçenin çevresinde, Knidos, Sarı liman ve Burgaz bölgeleri bulunmaktadır. Bu bölgeler tarihi açıdan zengin yapılara sahip olduğundan bugün hala devam eden kazılar yapılmakta ve her yeni gün değerli buluntular ve tarihi eserler ortaya çıkarılmaktadır. Kazılar sonucu ortaya çıkan eserler, Datça’nın bu güne kadar tarihte önem taşıyan birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını gözler önüne sermektedir. Özellikle Knidos, coğrafi konumu neticesinde yüzyıllar boyunca denizcilerin çok sık uğradığı sığınma limanlarından biri olmuştur. Denizcilik faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı bu bölgede tarih boyunca birçok batık bulunmuştur. Ayrıca Datça yarımadasında bulunan Knidos feneri teorik olarak Ege ve akdenizin birleştiği nokta olarak kabul edilmektedir.

Datça Gezisi Sırasında Görülmesi Gereken Yerler

  • Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti, Datça’nın asırlardır süren geçmişinin tam olarak bir kanıtı gibi günümüze kadar varlığını korumuştur. Bu bölgenin tarihi geçmişine bakacak olursak, Antik Çağ’da dünyanın en önemli kültür – sanat, ticaret ve bilim kentlerinden biri olan Knidos; Ege denizi, Dalaman Çayı, Büyük Menderes Vadisi ve Babadağ Dağı arasındaki bölgede kalan verimli ve içeriği zengin Karia toprakları olarak bilinmektedir.

Knidos Antik Kenti, datça gezisi

Datça’ya 38 km uzaklıkta bulunan yerleşkeye merkezden kalkan Palamutbükü minibüslerini kullanarak ulaşmak mümkündür.  Ayrıca bölgede 19. Yüzyılda kazı yapmaya gelen Charles Newton adında bir arkeolog çalışmalar sonucu değerli ve tarihi eserler çıkarmış ve bunları sergilemek için İngiltere’ye kaçırmıştır. Yani buradan anlaşılacağı üzere Knidos Datça gezilecek yerler listesi içinde mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Hatta öyle ki, “Knidos’u görmeden Datça’yı gezdim deme” diyecek kadar!

  • Kargı Koyu

Birbirinden güzel koylara sahip olan Datça’nın görülmeye değer koylarından bir tanesi de Kargı Koyu’dur. Datça’nın merkezine yalnızca 3 kilometre uzaklıkta bulunan koy, hem mesafe yakınlığı avantajı hem de güneşin, mavinin ve yeşilin doyulmaz keyfini dibine kadar çıkarmak için efsane bir tercihtir. Özel aracınız veya Belediye minibüsleri ile ulaşım sağlamak mümkündür. Koy çevresinde bulunan işletmeler ziyaretçilerinin konforunu üst seviyede tutmak için oldukça düşünceli davranmışlar ve plajlarda yiyecek – içecek bölümlerinin yanı sıra soyunma kabinleri, tuvalet, şemsiye ve şezlong hizmeti de sağlanmaktadır. İsterseniz doğa yürüyüşüne çıkabilir isterseniz berrak ve temiz denizde yüzerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Datça gezilecek yerler listenizde günübirlik olarak bu koyu ziyaret ederek anılarınıza yenilerini ekleyebilirsiniz.

datça gezisi
  • Ovabükü

Ovabükü, merkeze yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan ve genellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilen bir koydur. Bunun sebebi ise sakin bir denize ve 600 metrelik şirin bir kumsala sahip olmasıdır. Ayrıca Ovabükü, içinde pansiyon ve lokanta gibi işletmeler bulundurmasıyla günübirlik ziyaretlerin haricinde birkaç gün konaklanabilecek bir yer haline gelmiştir. Bu bölgede yiyip içtiğiniz her ne varsa organiktir, yani tarladan sofraya gelir. Fiyat olarak da uygun maliyetlere burada hem konaklayıp hem sakinlik ve güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Datça Gezilecek yerler listesi İçin Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler!

  • Eski Datça

Koy gezilerinden sonra Datça gezilecek yerler listenizi tamamlamanız esnasında gelip görmeniz gereken uğrak noktalarından biri de Eski Datça’dır. Dar Arnavut kaldırımlı caddeler, etrafa yayılan mis gibi çiçek kokuları ve rengarenk görüntüsü, meydan kahvesi ve tabi ki Can Yücel Sokağı ile Eski Datça, fotoğrafseverlerin göz bebeği konumundadır. Bölgede Datçalı kadınların doğal ve kendi elleriyle hazırladıkları gözlemelerden yiyip sokaklar arasında kaybolmanızı öneririz. Bu yüzden bölgeye yakın bir yerde arabanızı bırakıp kısa bir mesafeyi yürüyerek Eski Datça’ya ulaşmalısınız. Bu atmosferi solumak size çok iyi gelecektir. Doğa fotoğraflarından sonra biraz da tarihi izler taşıyan ve sizi alıp eskilere götürecek bir bölgeyi fotoğraflamak isterseniz, burayı mutlaka görmelisiniz.

  • Kızlan Yel Değirmenleri

Kızlan Köyü içerisinde yer alan yel değirmenleri, kara yolu üzerinden hareket ettiğinizde Datça’ya 8 km kala görebileceğiniz bir bölgededir. Bu yel değirmenlerinin bir kısmı özel işletme ve kişilere aittir. Bunların dışında kalanlar ise içine girmeniz ve fotoğraf çekmeniz için uygundur. İşlevini kaybettiği öne sürülerek 1950 yılından beri kullanılmayan bu değirmenler halen ziyaretçilerinin ilgisini çekmekte ve her yıl birçok misafiri ağırlamaktadır.

  • Sevgi Yolu

Datça sahili boyunca devam eden yürüyüş yollarından biri Sevgi Yolu’dur. Bu yolun yapılış hikayesi ise, bir Datçalının yol üzerinde bulunan kaldırım taşlarına kalpler çizmesi ve Belediye’nin de bu kalplerin içini boyamasına dayanmaktadır. Ayrıca Sevgi Yolu’na gittiğinizde ünlü bir balık heykeli ile karşılaşabilir ve burada bulunan lokantalarda güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Ayrıca Çatı koyu

Bu yazımızda Datça Gezilecek Yerler konu alındı daha fazla gezi fikri için GeziLinki Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’nin En İyi Tatil Beldeleri Rehberi

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri