Keşfet

Engellilere Ücretsiz Konaklama

Engelliler İçin Uygun Konaklama

Bir ülkenin medeniyet seviyesini ölçen etkenlerden bir tanesi engelli bireylere verdikleri önem ve sundukları hizmettir. Engelli bireylerin sosyal yaşamlarını kısıtlamayacak ve diğer tüm bireyler gibi sosyal hayata karışacak hizmetleri sağlamak sosyal hizmet kuruluşlarının ve belediyelerin asli görevleridir. Engelli bireyler için günden güne olumlu adımlar atılmaktadır. Bu adımlardan bir tanesi de engelli bireylere sağlanan ücretsiz konaklama olanaklarıdır. Mevcut içeriğimizde engellilere ücretsiz konaklama hizmeti sunan kurum ve kuruluşlara değinilecektir.

Engelliler İçin Sunulan Konaklama Tesisleri

Engelli bireylere ücretsiz konaklama olanağı sunan bazı belediyeler çeşitli projeler ve girişimler başlatmıştır. Bu girişimler özellikle bazı şehirlerin belediyelerinde daha koordine bir biçimde yürütülmektedir. Bu başlık altında engelli bireylerin yurt içinde ücretsiz ya da çok düşük ücretler karşılığında konaklayabileceği yerler sıralanmıştır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi

Engellilere özel tatil yerleri

Burası Türkiye’nin dezavantajlı gruplar için özel olarak tesis ettiği ilk konaklama merkezlerinden biridir. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirmiş olduğu bu projeyle engelli bireyler talep ederlerse evlerinden alınarak tesise kadar getirilmektedir. Tesis içerisinde havuz keyfi, şehir gezileri ve akşam eğlenceli gibi çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Genellikle 3 aylık yaz tatili süresince üçer günlük kamplar halinde binlerce engelli vatandaşa ulaşılarak hizmet sunulmaktadır.

Tesis içerisinde asansör sistemli açık yüzme havuzu, restoran ve konaklama hizmetleri, tarihi, kültürel ve turistik mekan gezileri gibi olanaklar sunulmaktadır. Tesiste yer alan oyun alanları, spor sahaları, duşlar, giyinme kabinleri ve restoranların tamamı engelli bireyler düşünülerek tasarlanmıştır. Tesisin sunduğu en güzel olanaklardan bir tanesi tekerlekli sandalyelerin havuza bir asansör yardımıyla indirilmesi ve yürüme engeli olan bireylerin havuzdan kolaylıkla istifade edebilmesidir. Henüz bu olanaktan haberdar olmayan birçok engelli birey bulunmaktadır. Bu sebeple büyükşehir belediyesi tesisin tanıtılması konusunda çalışmalar yürütmektedir. Siz de bu hizmetten tamamen ücretsiz bir şekilde yararlanmak istiyorsanız büyükşehir belediyesi ile iletişime geçebilirsiniz.

Şile Engelliler Kampı

Sile-Engelliler-Kampi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şile Engelliler Kampı engellilere ücretsiz konaklama hizmeti sunan tesislerden bir tanesidir. Tesis, engelli bireylere ve ailelerine tam 1 hafta ücretsiz şekilde tatil ve konaklama olanağı sağlamaktadır. Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Engelliler Birimi ile İBB’nin işbirliği ile hayata geçirilen bu projede özellikle Kartal’da ikamet eden engelli bireyler ve aileleri konaklayabilmektedir. Özel gereksinimleri olan bireylerin aktif şekilde sosyokültürel, sanat ve spor gibi branşlardaki faaliyetlerine katılımın sağlanması amaçlanmaktadır. Engelli bireylere ve ailelerine 82 bin metrekarelik bir alan içerisinde, tatil köyü konforunda bir tesiste tatil imkanı tanınmaktadır. Çocuk animasyonu, fitness, canlı müzik, karaoke, sabah ve akşam sporu, eğitsel oyunlar, doğa yürüyüşü, mini golf, binicilik, okçuluk, futbol, lego oyun alanı, tırmanma duvarı, top havuzu, trambolin, konsol oyunları, müzik, resim ve takı atölyeleri gibi çok sayıda faaliyetler bu alanda engelli bireylerin katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Tesiste 117 adet kamera yer alır ve oldukça güvenlidir. Ayrıca olası bir acil durumda hazırda bulundurulan revir ve ambulans hizmetleri bulunmaktadır. Maddi olanaksızlıklar, erişilebilir mekanların çok az olması gibi nedenlerle tatile gidemeyen engelli bireyler Şile Engelli Kampı’nı tercih edebilirler.

Bu içeriğimizde engelli bireylerin yurt içinde ücretsiz olarak konaklayabilecekleri ya da tatil yapabilecekleri mekanlardan söz edilmiştir. Eğer sizin de ücretsiz bir şekilde ya da çok az bir ücret karşılığında konaklama yapmaya ihtiyacınız varsa bu önerileri dikkate alabilirsiniz.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri