Keşfet

Engellilere Ücretsiz Konaklama

Engellilere ücretsiz konaklama, Türkiye’de yakın tarihlerde hayata geçirilen projelerden biridir. Engelli vatandaşların yolda yürümesi bile oldukça zor iken, tatil yapması imkansız gibi görünür. Özellikle, plajlar ve havuz gibi yerler, engellilerin girmesinin müsait olmadığı yerlerdir. Engelliler için kaldırımların yüksek olması, görme engelliler için her yerde şeritli yolların olmaması bu kişilerin hayatını zorlaştıran faktörlerdir.

Ülkelerin medeniyet ölçülerinden biri de engelli vatandaşlarına verdikleri önem ve hizmetle ölçülür. Engelli kişilerin bu engellerini hissetmeden günlük yaşamın içerisinde var olmaları onların yaşama daha sıkı bağlanmalarını sağlar. Ülkemizde de bu yolda çok sayıda adım atılmakta, eksik taraflar düzeltilmektedir. Yurtdışına geziler düzenlenerek kardeş belediyelerle bu konuda fikir alışverişi yapılır. Yakın zamanda ülkemizde faaliyete geçen bu tatil uygulamalarının giderek artacağı yönünde bir eğilim söz konusudur.

Engellilere Yönelik Tatil Merkezleri

Engellilere ücretsiz konaklama konusunda bazı belediyelerde bu türlü girişimler başlamıştır. Bursa’da ve Samsun’da da bu yönde çalışmalar bulunur. Özel sektörün engelliler için açtığı konaklama tesislerinde onların rehabilitasyonu için her türlü imkân sunulur. Burada verilen konaklama hizmeti ücret karşılığındadır.

Belediyeler bu konuda ücretsiz şekilde karlılık düşünmeden hizmet sunarlar. Aktif olarak hizmet veren Samsun Belediyesi engelli konaklama tesisi bunun güzel bir örneğidir. Ücretsiz sunulan konaklama hizmetinin yanı sıra pek çok rehabilitasyon hizmeti de ücretsizdir. Yemek, konaklama, havuz ve plaj imkânı bulunan tesiste, gelen vatandaşlar hiçbir şekilde ücret ödemezler.

Farklı İllerden Gelen Engelliler

Engellilere ücretsiz konaklama konusunda hizmet sunan belediyeler önemli bir kamusal hizmet vermektedir. Sosyal devlet gereği, halka eşit hizmet götürmek ve kar gayesi gütmeden bu işi yapmak esastır. Halkı mutlu olan devlet te güçlü ve güvenilirdir. Ülkemiz bu konuda önemli gelişmelere imza atmıştır. Engelli vatandaşların fiziksel gelişimi için her türlü imkân sunulmaktadır. 

Yazın güneşten istifade etmek, deniz suyunun şifalı minerallerinden yararlanmak engelli vatandaşlarımızın da en tabii hakkıdır. Samsun Mavi Işıklar Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi bu amaca hizmet eden ücretsiz konaklama imkanı sunan kuruluşlardandır. Yaz sezonu boyunca dört ay havuz ve plaj kullanımı söz konusudur. Yılın on iki ayı çevre illerden engelli kişiler bu tesisi ziyaret ederler.

Plajların Kullanımı

Mavi Işıklar Dinlenme ve Rehabilitasyon Tesisinde havuza engelli kişiler otomatik bir düzenek yardımı ile inerler. Plajlar onların güvenliğine uygun olarak tesis edilmiştir. Engellilerin rahat edeceği her türlü olanak tesis içerisinde yer alır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu