AdanaAkdenizYurtiçi Gezilerimiz

Pozantı Gezi Rehberi: Adana Pozantı Gezilecek Yerler

Pozantı Nerede?

Pozantı gezilecek yerler rehberi ile Adana Pozantı’da görülecek yerleri sizler için derledik. Şimdiden iyi tatiller diliyoruz.

Pozantı Nerede? Pozantı Hakkında Kısa Bilgiler

Adana’nın batısında olan ve Mersin ve Niğde illerine sınır komşusu olan Pozantı, tarihsel süreçte birçok medeniyetin evi olmuştur. Özellikle tarihi bakımdan öneminin çok büyük olduğu düşünülürse Pozantı gezilecek yerler rehberinde birçok yeri görebilirsiniz. Hititler, Asurlar, Persler, Makedonlar gibi uygarlıkların hâkimiyeti altına gitmiştir hatta bunun yanında Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu’nun da toprakları arasında olmuştur. Yine birçok kez el değiştirmiş olsa da I. Dünya Savaşı sırasında Bağdat demiryolu hattının uzandığı yerlerden biri olması nedeniyle önemi oldukça artmıştır.

Osmanlı eline 16. yüzyılda geçmiş olan Pozantı, I. Dünya Savaşı’nda Fransızlar tarafından işgal edilmiştir ve Kurtuluş Savaşı sonucu, 25 Mayıs 1920’de işgalden kurtarılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 5 Ağustos 1920 yılında Pozantı Kongresi’ni yapmasıyla Adana şu anki bildiğimiz anlamda kurulana kadar Pozantı, il merkezi olarak seçilmiştir.

Pozantı Gezilecek Yerler

Adını daha çok bir geçiş noktası olması sebebiyle duyurmuş olan Pozantı, aslında bir bakıma yaylalarıyla da ünlüdür. Pozantı gezilecek yerler rehberinde görebileceğiniz yerler arasında Belemedik Yaylası, İbrahim Paşa Tabyası, Ak Köprü, Akyatan Gölü gibi yerler bulunur. Bu yerler Pozantı’nın hem güzelliklerini hem de tarihi önemini anlamak için de iyi birer örnek oluşturur.

 • Belemedik Yaylası
  Pozantı’dan Adana’ya doğru giderken 10 kilometre sonra karşınızda Belemedik Yaylası’nı bulacaksınız. Öyle ki bu doğa harikasını gördüğünüz anda tanımamanız imkansız. Yükseklere doğru çıktıkça adeta cennetten bir köşe halini almaya başlayan bu yayla hem turistlerin hem de yayla kültürünü benimsemiş kişilerin oldukça dikkatini çeken yerlerden.

pozantı gezisi

Doğallığı korumak adına taştan ve ahşaptan yapılan evler birçok kişinin kullanımına açıktır. Günübirlik olarak da uzun zamanlı olarak da kiralayabileceğiniz evlerde güzel bir tatil yaparken Pozantı gezilecek yerler rehberi adımlarını takip edebilirsiniz. Ancak yabani hayvanlara dikkat etmenizi öneririz ki Beledik Yaylası dolaylarında çokça oldukları söylenmekte.

 • İbrahim Paşa Tabyası
  Tekir Boğazı, Pozantı ve Adana arasındaki önemli bir geçittir ve tarih boyunca da kullanılmıştır. İbrahim Paşa Tabyası, bu geçit üzerine kurulmuş oldukça önemli bir savunma sistemidir. Osmanlı döneminde adından çokça söz ettirmiş olan İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır ve bu sebeple tabyaya onun adı verilmiştir.

Pozantı gezisi

Oval bir yapısı olan eserin içerisinde tam teşekküllü bir savunma merkezi bulunur aslında ve zaman içerisinde sayısız kez kullanılmıştır. Yapının yalnızca bir kısmı günümüze kadar ayakta kalmış ola da kesinlikle Pozantı gezilecek yerler içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. 1986 yılında Kültür Bakanlığı, bu eseri Taşınmaz Kültür Varlıkları Listesi’ne eklemiştir. Görmeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz ve şimdiden iyi gezmeler diliyoruz.

Pozantı’ya Gelip Bu Yerleri Görmeden Gitmeyin!

 • Adana ve Pozantı çevresinde oldukça fazla köprü ve geçit bulunduğunu söylesek yalan söylemiş olmayız. Ak Köprü de bu meşhur köprülerden biri. 9. yüzyılda yapıldığı düşünülen köprü birçok ordu tarafından savaşa, sefere giderken geçit olarak kullanılmıştır. Öyle ki rivayete göre I. Haçlı Seferi’ne giden ordular ve Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferine giden ordular bu köprüden geçmiştir. Daha birçok insanın ayak basıp yürüdüğü bu köprü, bölgedeki köprülerin mimari açıdan en güzellerinden de birisidir.pozantı gezi rehberi
 • Akyatan Gölü
  Ülkenin en büyük lagün gölü olan Akyatan gölü doğal bir güzelliktir. Pozantı ile arasında 135 kilometre mesafe bulunan bu göl 3100 hektarlık bir alana yayılmıştır ve yakınındaki Akyatan Kuş Cenneti ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Özellikle fotoğraf çekmek isteyen kişilerin uğrak noktalarından biri olan göl aynı zamanda Pozantı gezilecek yerler içerisindeki ideal duraklardan biridir. Göçmen kuşları izleyebileceğiniz zamanları ayarlarsanız yolculuğunuz için çok daha güzel bir anı haline gelecektir. Aynı zamanda gölün ve içinde bulunduğu belli bir ağaçlık bölgenin Yaban Hayatı Koruma Sahası ilan edildiğini de söylemek isteriz.

Pozantı Gezisi

 • Anahşa Kalesi
  Bölgeye tamamen hakim görünen yüksekçe bir alana kurulmuş ve tamamen Bizans tarihinden kopup gelmiş bir eserdir. Bu kale, çok iyi bir şekilde günümüze kadar gelmeyi başarabilen eserlerden diyebiliriz ve konumu bakımından da oldukça görülesi bir yerde. Fotoğraflayabileceğiniz şahane bir manzara, tarihi dokusu size gerçekten çok iyi gelecek. Bizans’ın mimari yapısını da üzerinde barındıran bu eser Pozantı gezilecek yerler listesi içinde önemli bir yerde. Ayrıca Ağrı Gezilecek Yerler Rehberi – İshak Paşa Sarayı makalemize de mutlaka göz atın!
 • Anıt Ağaçlar
  Üç adet anıt ağaç olan Pozantı’nın bu bölgesini kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Bölgede bulunan Sedir Ağacı, 635 yaşındadır ve Çetinlik Dağı’nda bulunmaktadır; Çınar Ağacı 200 yaşındadır ve Belemedik Köyü’nde yer alır; Bürücek Yaylası’nda bulunan ağaç ise 300 yaşındadır. İşte bu ağaçlar hep beraber Anıt Ağaçlar olarak anılmaktadır. Kesinlikle çoğu tarihi eserden daha yaşlı olan bu ağaçları görmelisiniz.pozantı gezi rehberi

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri