AdanaAkdenizYurtiçi Gezilerimiz

Adana’da Gezilecek Yerler: Adana Gezi Rehberi

Adana'da ne yenir?

Adana, Türkiye’nin en kalabalık altıncı şehri. Şırdanından sıcağına, insanından çeşit çeşit özelliklerine kadar her birinin konuşulduğu 01 plakalı Adana’da gezilecek birçok yer bulunuyor. Akdeniz’in İncisi, sloganıyla Türkiye içerisindeki en önemli şehirlerden biri olan Adana için hazırladığımız Adana’da gezilecek yerler listesi sizlerle!

Adana’da Gezilecek Yerler

Sabancı Merkez Camii

Sabancı Merkez Camii, bölgenin en fazla ziyaret edilen yerlerinden bir tanesi bunun sebebi ise caminin, Adana’nın simgesel yapılarından biri olmasıdır. 1998 yılında Türkiye Diyanet Vakfı ile Sabancı Vakfı’nın ortak çalışması ile projelendirilip inşa edilmeye başlanmıştır. 10 yıl süren çalışmalar bittiğinde ancak hizmete açılmış olan cami, bizce, sembolik değerinden dolayı Adana’da gezilecek yerler listesinin başında geliyor. 6 minareli camii, yapı olarak oldukça ilgi çekici. Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan camii, Reşatbey’dedir.

adana'da gezilecek yerler

Taş Köprü

Adana’yı ikiye bölen nehir olan Seyhan Nehri’nin üzerine inşa edilmiş tarihi köprünün asıl adı Justinianus Köprüsü’dir. 4. yüzyılda Mimar Auxentios tarafından yapıldığına dair resmi bilgiler vardır. Dünyada kullanılan en eski köprü olduğu bilinen bilgiler arasındadır. Köprü hakkındaki resmi belge niteliğini taşıya kitabe ise şu zamanda Adana Müzesi’nde sergilenmektedir. Taş Köprü, Adana’da gezilecek yerler arasında çünkü en az Sabancı Merkez Camii kadar sembolik bir değeri var ayrıca tarihi bir eser. Bu değerinden dolayı Taş Köprü, 2000 yılında araç trafiğine kesinlikle kapatılmıştır. Taş Köprü, Adana’nın merkez ilçelerinden biri olan Yüreğir ilçesinde bulunur. Görmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

adana'da gezilecek yerler

Varda Köprüsü

Halk arasında Koca Köprü olarak adlandırılan köprü, Çukurova’da geçen dizi ve filmlerde mutlaka gösterilen eşsiz manzaranın yaratıcısıdır. Harika bir yapı olduğunu söylemeliyiz. Adana-Ankara istikameti üzerinde bulunan Varda Köprüsü, Bağdat demiryolu projesi sırasında 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edilmiştir. Derin bir vadiyi birbirine bağlayan köprü, devasa bir yapıdır ve Karaisalı ilçesinde bulunur. Bu inanılmaz bir manzara sunan yapı Adana’da gezilecek yerler listesi içinde.

varda köprüsü

Yılankale (Şahmeran Kalesi)

Yılankale, Adana’ya otobandan giderken tepeden görebileceğiniz bir manzara. Adana merkeze 30 kilometre olsa da giderken kaçırmayacağınıza eminiz. 11. yüzyılda inşa edildiği düşünülen kale bir Haçlı kalesidir. Bizans tarafından yaptırıldığı da düşünmektedir. Yılankale, çevresindeki diğer kaleleri kontrol altına alabilecek stratejik bir noktada kurulmuştur ve zaten araçla belli bir yere kadar çıkabiliyorsunuz. Geri kalan kısmı yürüyerek tırmanmanız gerekiyor. Efsaneye göre içinde yılanları eğiten biri olduğu için ya da surlar yılan misali kıvrıldığı için bu ismi almıştır. Halk arasındaki bir diğer efsane de Şahmeran’ın bu kalede yaşamış olmasından dolayı bu adı aldığı yönünde. Kararı siz verin ancak bu efsane yapıyı mutlaka görmelisiniz. Kesinlikle Adana’da gezilecek yerler arasındadır.

Misis Mozaik Müzesi

Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis’te bulunan müze, Misis Antik Kenti’nden kalma tapınağın zemin mozaiklerine ev sahipliği yapar. Yapılan araştırmalar Misis Mozaiklerinin, Geç Roma Dönemi’nden kalma olduğuna kanaat getirilmesine sebep olmuştur ve müze, 1959 yılından beridir ziyarete açıktır. Mozaikler üzerinde Nuh tufanı esnasında gemiye alınan hayvanların motifleri işlenmiştir. Adana’da gezilecek yerler içerisinde olmasının sebebi ise oldukça ilgi çekici eserler olmalarıdır. Kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca daha sonra Misis Antik Kenti’ni de görebilirsiniz.

adana'da gezilecek yerler

Ziya Paşa Bulvarı

Adana Metro Sineması’nın bir ucu olan bulvar, Adana’nın merkez ilçesi olan Seyhan’da bulunur ve şehrin sosyal hayatının aktığı yer olduğunu söyleyebiliriz. Birçok mağaza, sinema, etkinlik alanı, kafe ve bar hatta restoran gibi birçok şeyi aynı anda bulabileceğiniz bir yer. Gece hayatı da burada akıyor, eğlence sektörü de anlayacağınız! Siz de Adana’da gezilecek yerler listesi yapıyorsanız Ziya Paşa Bulvarı’nı çok beğeneceğinizi düşünüyoruz, şimdiden iyi eğlenceler.

ziya paşa bulvarı
  • Buna benzer daha birçok tatil ve gezi içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalına da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri