İstanbulYurtiçi Gezilerimiz

İstanbul’da Sevgiliyle Baş Başa Vakit Geçirilecek Yerler

İstanbul'un Sevgili Mekanları

Sadece ülkemizin değil dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul gezilecek ve görülecek yerler açısından çok sayıda alternatife sahiptir. Kız arkadaşınızla, erkek arkadaşınızla ya da eşinizle gezebileceğiniz birçok romantik mekan da yer almaktadır. İstanbul’da sevgiliyle baş başa vakit geçirilecek yerler listesi, GeziLinki tarafından özenle sizler için hazırlanmıştır.

Kız Kulesi

Istanbulda-sevgiliyle-bas-basa-vakit-gecirilecek-yerler-kizkulesi

Kız Kulesi, Üsküdar ilçesinde denizin tam ortasında yer alan küçük bir ada üzerine inşa edilmiş tarihi bir kuledir. Yapımı oldukça eskiye dayanmaktadır ve adı da çeşitli efsanelere konu olmuştur. İhtişamlı yapısı ve görselliği ile hem yerli hem de yabancı turistlerin İstanbul’da en sevdiği noktalardan biridir. Sevgilinizle burada romantik ve güzel saatler geçirebileceğiniz kafeler, restoranlar yer almaktadır. Özellikle buranın kahvaltısı oldukça meşhurdur. Hafta sonu sevgilinizle birlikte buraya gelerek keyifli bir kahvaltı yapabilir ve deniz havasını içinize çekebilirsiniz. Kahvaltı yapmayı düşünürseniz rezervasyon yaptırmalısınız. Genellikle kahvaltıya tekneyle ulaşım da dahil olmaktadır. Fiyat bilgisi için işletme ile görüşmelisiniz. Kuleye, Beşiktaş’tan ya da Eminönü’nden kalkan vapurlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Galata Kulesi

Istanbulda-sevgiliyle-bas-basa-vakit-gecirilecek-yerler-121

İstanbul’da sevgiliyle baş başa vakit geçirilecek yerler arasında belki de en romantik olanı Galata Kulesi’dir. Galata Kulesi hakkında tarih boyunca birçok efsane ortaya atılmıştır. Kulenin inşasını ise İmparator Jüstinianus’ın yaptırdığı bilinmektedir. Tarih boyunca birçok farklı isimle anılmıştır. Kulenin yüksekliği yaklaşık 79 metre, ağırlığı ise 10 bin tondur. Osmanlı zamanında kule; sığınak, hapishane, rasathane ve daha birçok çeşitli amaçla kullanılmıştır. Romalılara ait bir hikayeye göre buraya sevgilisi ile çıkan çiftler günün birinde mutlaka evleneceklerdir. Bir inanışa göre ise çiftlerden biri buraya daha önce tek başına çıkmış ise tılsım bozulacaktır. Bu kuleye ait bir diğer hikaye ise Galata Kulesi’nin Kız Kulesi’ne aşık olmasıdır. Birçok efsaneye ve hikayeye konu olan bu kule Galata semtinde yer almaktadır. İçerisinde bir restoran da bulunmaktadır. Dilerseniz burada sevgilinizle birlikte güzel bir kahvaltı yapabilir ya da akşam yemeği yiyebilirsiniz. Ulaşımı oldukça kolaydır. Beyoğlu Tünel’den buraya kısa sürede yürüyerek ulaşabilirsiniz. Eminönü ya da Kabataş’tan geliyorsanız tramvay hattını kullanabilirsiniz. Kuleye girişler haftanın her günü saat 09.00 ile 19.00 arasındadır. Girişler ücretli olup kişi başı 30 TL’dir.

Rumeli Hisarı

Istanbulda-sevgiliyle-bas-basa-vakit-gecirilecek-yerler-ad

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1452 senesinde, fethin ilk adımı olarak inşa edilen Rumeli Hisarı, boğazın en dar ancak en güzel manzarasına sahip bir noktada yer almaktadır. Karşısında yer alan Anadolu Hisarı ile birlikte harika bir manzara sunmaktadır. Kalenin planı tamamen Fatih Sultan Mehmet’e aittir. Fetih esnasında İstanbul’un kuşatılmasında oldukça önemli bir rol oynamıştır. Günümüze kadar varlığını koruyan bu kule hem ülkemizin hem de İstanbul’un en önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Deprem gibi çeşitli dış etkenlerin yarattığı tahribatlar sonucunda çok çeşitli restorasyonlardan geçmiştir. Hisar oldukça yüksek bir noktada yer aldığından yükseklik korkusu olanların gezmede zorlandığı bir yer olabilir. Sevgilinizle muhteşem boğaz manzarasına karşı oldukça keyifli ve romantik saatler geçirebileceğiniz güzel bir mekandır. Burası bir müze statüsünde yer aldığından girişler ücretlidir. Bilet fiyatı 25 TL olup yine de teyit edilmesinde yarar vardır. Müzekart+ ile sınırsız olarak gezilebilmektedir. Rumeli Hisarı’na Ortaköy’den hareket eden 22, 22 RE, 40 T, 42 T numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pierre Loti Tepesi

Istanbulda-sevgiliyle-bas-basa-vakit-gecirilecek-yerler-adad

İstanbul’da sevgiliyle baş başa vakit geçirilecek yerler denince akla ilk gelen yerlerden birisi Pierre Loti Tepesi’dir. Eyüp ilçesinde yer alan Pierre Loti Tepesi, İstanbul’un en güzel Haliç manzarasına sahip yeridir. Burası hem yerli hem de yabancı turistlerin İstanbul’da en sevdiği mekanlar arasında yer almaktadır. Büyülü ve nefes kesen manzarası ile sevgilinizle romantik saatler yaşayacağınız çok güzel bir yerdir. İçerisinde farklı noktalarda çeşitli kafeler, çay bahçeleri ve restoranlar yer almaktadır. Ayrıca burada aşıklar genellikle doğum günü kutlamaktadır. İçerisinde yer alan Aziyade Restoran saat 07.00 ile 23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir ve çeşitli organizasyonlar için oldukça uygun bir alanı vardır. Kapalı alanı 500 kişilik, açık alanı ise 1100 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Pierre Loti Tepesi’ne Ayvansaray metrobüs durağında inerek yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz veya Eyüp merkezden de kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Yıldız Parkı ve Korusu

Istanbulda-sevgiliyle-bas-basa-vakit-gecirilecek-yerler-yildizparki

Yıldız Parkı ve Korusu, şehrin uğultusundan ve karmaşasında kaçıp sevgilisiyle baş başa romantik anlar yaşamak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olmaktadır. Beşiktaş’ta Çırağan Caddesi üzerinde yer almaktadır. Burası çok uzun zaman önce Lale Devrimi esnasında eğlence mekanlarının başlıca noktalarından biriydi. Zamanla çeşitli restorasyon işlemlerinden geçti ve genişletilerek günümüzdeki halini aldı. Park içerisinde yer alan Çadır Köşkü, Çırağan Sarayı tarafından parka giriş yaptığınızda hemen sol tarafta kalmaktadır. Köşkün merkez noktasında büyük bir havuz yer almaktadır. Mimari bir anıt niteliğindedir ve içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen kafe ve restoranlar da yer almaktadır. 46 hektarlık bir alandan oluşan parkta; yürüyüş yapabilir, çok güzel doğa fotoğrafları çekebilir, sevgilinizle boğaza karşı kahvaltı yapabilir ya da akşam yemeği yiyebilirsiniz. İsterseniz çimlere sofra serip oturabilir ya da piknik banklarında oturabilirsiniz. Park içerisinde otopark yer almaktadır ve araç başına giriş ücreti 10 TL’dir. Günün her saatinde açıktır.

 Gülhane Parkı

Istanbulda-sevgiliyle-bas-basa-vakit-gecirilecek-yerler-gulhane

İstanbul’da sevgiliyle baş başa vakit geçirilecek yerler arasında Gülhane Parkı belki de her İstanbullunun en az bir kez de olsa gezip gördüğü parklardan biridir. Burası Osmanlı zamanında Topkapı Sarayı’nın içerisinde yer alan bir bahçeydi ve zamanla çeşitli düzenlemelerden geçti ve 1912 senesinde park haline getirilerek halka açıldı. İçerisinde; İstanbul Arkeoloji Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi, Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphanesi, Çinili Köşk Müzesi gibi gezilecek yerler mevcuttur. Fatih’te yer alan bu parka Eminönü’nden kalkan tramvaylarla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Parka giriş ücretsiz, müzeler ücretlidir.

Mihrabat Korusu

Istanbulda-sevgiliyle-bas-basa-vakit-gecirilecek-yerler-mihrabat

İstanbul’da sevgiliyle baş başa vakit geçirilecek yerler listesinin son sırasında, Beykoz’da yer alan Mihrabat Korusu bulunmaktadır. Burası birçok şiire de konu olmuş İstanbul’un en güzel manzaralarından biridir. 25 hektarlık bir alanda yer alır ve içerisinde çok sayıda ağaç, çiçek, yürüyüş parkurları yer almaktadır. Boğaz manzarası görülmeye değer bir güzelliktedir. Yeşillikler içerisinde boğaz manzarasına karşı sevgilinizle birlikte güzel saatler geçirebilirsiniz. Ayrıca burada çeşitli organizasyonlar düzenlenecek alanlar da yer almaktadır. Bu koru, Kanlıca semtinin tepesinde yer alır ve deniz yoluyla da ulaşım mümkündür. İsterseniz; Çengelköy – İstinye, Anadolu Kavağı – Üsküdar, Bebek – Emirgan ya da Boğaz hattını kullanarak buraya vapurla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kanlıca İskelesi’nden sadece 1,5 km uzaklıktadır. Karayolu ile ulaşım sağlayacaklar ise Üsküdar’dan Beykoz’a İETT otobüsleri ile gelebilir ve ardından minibüslerle ya da yürüyerek ulaşım sağlayabilirler. Parka giriş ücretizdir, özel araçlarınız için uygun park yerleri mevcuttur.

Daha birçok gezi, tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri