Daha Fazla TatilKaradenizKaravan Tatilleri

Karadeniz Bölgesi’nde Karavan Kampı: Kampçılar ve Doğa Tutkunları Buraya

Karadeniz'de Karavan Kampı Yapılacak Yerler

Yeşilin her tonunu barındıran Karadeniz Bölgesi, doğasıyla her göreni kendine hayran bırakan bir güzelliğe sahiptir. Doğusu ve batısı ayırt edilmeksizin Karadeniz doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir bölgedir. Genellikle de kampçıların, doğa tutkunlarının, trekkingcilerin, dağ tırmanışı yapanların ülkemizde en çok tercih ettiği yerler arasındadır. Bu içeriğimizde de Karadeniz Bölgesi’nde karavan kampı yapmayı düşünenler için en güzel yerler sıralanmıştır. İşte Karadeniz’in karavan kampı için en güzel yerleri:

Karadeniz’de Karavan Kampı

Pürenli Yaylası – Düzce

Karadeniz Bölgesi’nde karavan kampı

Batı Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden olan Düzce ormanlarıyla ön plana çıkmıştır. Pürenli Yaylası ise Düzce’nin Gölyaka ilçesinde yer alan bir doğal güzelliktir. Gölyaka’dan yaklaşık 24 km uzaklıkta yer alan yayla Gölyaka’ya geldikten sonra Güzeldere Şelalesi tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Karavan ve çadır kampı için uygun bir bölge olan yaylanın rakımı 1400 metre civarındadır. İlkbahar aylarının başında karların erimesiyle zemin ıslak olabileceğinden karavanla çıkarken biraz zorluk yaşayabilirsiniz. Pürenli Yaylası’nda karavan kampı için en uygun zaman mayıs – haziran ayları itibariyle başlamaktadır. Havası ve doğasına aşık olacağınız yaylada göl manzarası ise ayrı bir güzellik sunmaktadır. Yaylada yer alan ahşap evlerin göle yansımasıyla ortaya harika manzaralar çıkabilmektedir. Burada kamp yapabileceğiniz en güzel yer yaylaya henüz varmadan karşınıza çıkan geniş düzlük alanlardır. Bu düzlüklerde kamp kurarak sakin ve sessiz bir ortamda huzurlu vakit geçirebilirsiniz. Kamp alanında içme suyu ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz pınarlar bulunmaktadır. Ancak alışveriş yapabileceğiniz herhangi bir tesis yer almadığından giderken her ihtiyacınızı yanınızda götürmelisiniz. Burada bol bol doğa fotoğrafı çekebilir, Samandere Şelalesi’ni gezip görebilir, 2 km uzaklıkta yer alan Balıklı Yaylası’nda trekking yapabilirsiniz. Alana giriş ücretsizdir.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı – Bolu

Karadeniz Bölgesi’nde karavan kampı

Bolu’nun Mudurnu ilçesi sınırlarında yer alan Sülüklü Göl, 1700’lü yıllarda tektonik hareketler sebebiyle meydana gelmiş bir heyelan set gölüdür. Heyelan ile birlikte oluşan çukur alan suyla dolmuş ve ağaçlar da su altında kalmıştır. O günden günümüze ağaç gövdeleri bozulmadan günümüze kadar ulaşmıştır. Gölün bu ismi almasının sebebi ise bir dönem içerisinde sülüklerin yaşamış olmasıdır. Günümüzde bu sülüklere rastlanılmamaktadır. Ayrıca gölde kontrolsüz artan balık popülasyonu da sülüklerin zamanla yok olmasına sebep olmuştur. Burada hem çadır hem de karavan kampı yapmanız mümkün olsa da hafta sonlarında ve tatil sezonunda yer bulabilmek zorlaşmaktadır. Bu nedenle gölün biraz daha uzağında, ormanlık alanlarda kamp yapmak durumunda kalabilirsiniz. Özellikle de sakin bir yer arıyor, sessizlik istiyorsanız ormanlık alan daha uygun olacaktır. Sülüklü Göl Tabiat Parkı, 1050 metrelik bir rakım üzerinde yer aldığından özellikle bahar aylarında havalar çok değişkenlik gösterebilmektedir. Yaz olsa bile akşam saatlerinde sıcaklık oldukça düşebilmektedir. Bu nedenle yanınıza kalın kıyafetler mutlaka almalısınız. Kamp alanının yakınlarında tuvalet, market gibi olanaklar olsa da elektrik mevcut değildir. Burada girişler ve kamp yapmak ücretlidir. 2022 için giriş ücreti 35 TL olup kamp ücretleri hakkında güncel bir bilgi mevcut değildir.

Uluyayla Kamp Alanı – Bartın

Karadeniz Bölgesi’nde karavan kampı

Karadeniz Bölgesi’nde karavan kampı için bir diğer doğa harikası alan Bartın’ın Ulus ilçesinde yer alan Uluyayla Kamp Alanı’dır. İlçe merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alan yayla, 86 bin hektarlık bir alan üzerindedir. Ortalama yükseltisi ise 1000 metredir. Uluyayla’nın ormanları rengarenk tonlara sahiptir ve yaban hayatıyla da kampçıların Batı Karadeniz’deki uğrak yerleri arasındadır. Burada çadırınızla ya da karavanınızla keyifli bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Düzlük alanları bir hayli çok olduğundan çadır kampı için de idealdir. Mevsiminde gidildiğinde harika manzaralara tanıklık edebiliriniz. Özellikle de alanda yer alan dere ayrı bir güzellik katmaktadır. Burada kamp haricinde doğa yürüyüşü yapabilir, piknik yapabilir ya da derenin yakınlarında yer alan ve yaklaşık 25 metrelik yükseklikte bir girişe sahip mağarayı gezebilirsiniz. Bu mağara 2002 senesinde Maden Tetkik Arama tarafından “İnağzı Mağarası” olarak koruma altına alınmıştır. Alanda alışveriş yapabileceğiniz herhangi bir işletme, çeşme ya da tuvalet gibi olanaklar bulunmamaktadır. Uluyayla, Bartın ve Karabük şehirlerinin il sınırları üzerinde yer almaktadır. İki ana yol üzerinden ulaşım sağlanabilir olduğundan ulaşımı kolay bir bölgedir.

Sis Dağı Yaylası – Giresun

Karadeniz Bölgesi’nde karavan kampı

Giresun’un Görele ilçesinde yer alan Sis Dağı Yaylası hem Trabzonluların hem de Giresunluların ortak kullandığı yaylalardan biridir. Dağın rakımı 2182 metredir. Sislerle kaplı bir havası olduğundan bu ismi almıştır. Bulutların üzerindeymiş gibi bir his veren dağın her manzarası görülmeye değer güzelliktedir. Turizm açısından Giresun’un en hareketli bölgesidir. Yıl içerisinde Karadeniz’i ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olmuştur. Her yıl temmuz ayında organize edilen şenlikleriyle de popüler bir bölge haline gelmiştir. Her sene temmuz ayının 3. cumartesi günü burada Sis Dağı Şenlikleri vardır. Bu tarihlerde buraya gelerek oldukça eğlenceli ve renkli geçen şenliğe de katılabilirsiniz. Buraya karavanla çıkmak biraz zor olsa da karavanınıza güveniyorsanız çıkabilirsiniz. Kamp yapmak tamamen ücretsizdir. Doğal bir kamp alanı olduğundan herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Yaylada alışveriş yapabileceğiniz büfe tarzı yerler de mevcut değildir. Yaylaya çıkarken yol üzerinde içme suyu ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz çeşmeler vardır.

Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı – Artvin

Karadeniz Bölgesi’nde karavan kampı

Artvin’de karavan kampı denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Şavşat Karagöl’dür. Burası hala bakir kalmayı başarabilmiş sayılı bölgelerden biridir. Hem ulaşımı hem de sunduğu olanaklar bakımından görülmeye değer bir yerdir. Burada hem çadırınızla hem de karavanınızla keyifli bir kamp tatili geçirebilirsiniz. Göl kenarında özel bir işletmeye ait olan pansiyonla ve lokantalar yer almaktadır. Dilerseniz pansiyonda da konaklayabilirsiniz. Kamp yapmak isteyenler için ise birçok yer alternatifi bulunmaktadır. Milli parkın birçok noktası kamp için elverişlidir. Burada Kamp tesisleri, pansiyonlar, kır evleri, market, içme suyu ve çeşme, tuvalet ve elektrik gibi olanaklar mevcuttur. Şavşat Karagöl, ilçe merkezine yaklaşık olarak 25 km uzaklıkta bulunmakla birlikte girişler ücretlidir.

Samistal Yaylası – Rize

Karadeniz Bölgesi’nde karavan kampı

Karadeniz Bölgesi’nde karavan kampı listemizin son sırasında yaylalarıyla ünlü şehrimiz Rize yer almaktadır. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Samistal Yaylası, 2508 metre yüksekliktedir. Ulaşımı biraz zor olsa da gidip görmenize değer bir güzellik sunmaktadır. Gün batımı ve doğumu esnasında sisli manzara görülmeye değerdir. Samistal Yaylası’nın çevresinde birçok yayla yer alır. Bu yaylalar da kamp için elverişlidir. Tesisleşme olmadığından doğal bir kamp alanıdır ve tamamen ücretsizdir. İçme suyunu karşılayabileceğiniz çeşmeler yer almaktadır. Şebeke biraz az çekse de yine de sıkıntı yaşamazsınız. Yayla yakınlarında bir cami olduğundan buranın tuvaleti kullanılabilmektedir.

Bu içeriğimizde Karadeniz Bölgesi’nin en güzel karavan kampı alanları sıralanmıştır. Eğer Karadeniz’de keyifli bir kamp tatili yaşamak istiyor ve aynı zamanda Karadeniz’in doğal güzelliklerini keşfetmeyi planlıyorsanız listemizden yardım alabilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri