Rize

Güneysu Gezilecek Yerler: Rize – Güneysu’da Nereler Gezilir?

Güneysu Gezi Rehberi

Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden olan Rize gezilecek ve görülecek yerler itibariyle birçok alternatife sahiptir. Şehirde çok sayıda yayla, tarihi yapı, denize girilecek alan, doğal güzellik bulunmaktadır. Mevcut içerikte de Rize’nin en kalabalık nüfuslu ilçelerinden olan Güneysu tanıtılmıştır. Rize’ye yolu düşecek olanlar için Güneysu gezilecek yerler listemiz GeziLinki okurlarıyla:

Güneysu Tarihçe

Güneysu gezilecek yerler

İlçenin eski adı olan Potomya, Rumcada 3 büyük derenin birleştiği yer anlamına gelmektedir. Rivayete göre bu bölgede çok sayıda dere ve çay olduğu için bu isimle anılmıştır. Bölge, Osmanlıların fethinden önce ve sonra Potomiya adıyla anılmıştır. Zaman içerisinde de bu isim değişerek Potomya olmuştur. Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle Güneysu ismini alan ilçede tarih öncesi çağlarda yaşamın olduğuna dair bulgulara ulaşılmıştır. Güneysu’nun bulunduğu bölge MÖ 606 senesinde kısa bir süreliğine Medlerin hakimiyeti altına girmiş ve daha sonra da Perslerin, Roma İmparatorluğu’nun, Trabzon Rum Devleti’nin hakimiyeti altında kalmıştır. 1461 senesinde Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethetmesinin ardından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Güneysu Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Arapdüzü Mesire Alanı

Güneysu gezilecek yerler

Güneysu ilçesinde yer alan Arapdüzü Mesire Alanı, 2014 yılında yapımı tamamlanan ve ziayrete açılan doğal bir alandır. Güneysu Kaymakamlığı tarafından hizmete sunulan mesire alanı, yaklaşık 110 hektarlık bir arazi üzerinde bulunur. 1 km uzunluğunda yürüyüş parkuru, gözetleme kuleleri, ahşap ve taş köprüler, piknik yapılacak yerler alanda yer alan unsurlardan bazılarıdır. Kıbledağı Köyü sınırlarında bulunan park, ailenizle vakit geçirebileceğiniz ideal yerler içerisindedir. Burada yaşayan halkın ifadelerine göre çok eskiden buradan Arap kervanları geçermiş. Burası da bir park alanı olarak kullanılırmış. Bu nedenle bu bölgeye Arapdüzü adı verilmiştir. Mesire alanı içerisinde; kamelya, kır evi, kadınlar ve erkekler için ayrı mescitler ve Bosna Kardeşlik Çeşmesi bulunmaktadır.

Kıble Dağı Mesire Alanı

Güneysu gezilecek yerler

Güneysu ilçesinde yer alan doğa ile içe içe olabileceğiniz Kıble Dağı Mesire Alanı, proje kapsamında hayata geçirilen sosyal tesislerden biridir. Mesire alanının içerisinde Osmanlılardan zamanında inşa edilmiş tarihi bir cami yer almaktadır. Cami kıble yönünde yapıldığı için Kıble Dağ ismini almıştır. Diğer ismi ise Dua Tepesi olup yerel halk tarafından daha çok bu isimle anılmaktadır. Rize’nin Güneysu ilçesinde yer alan bu mesire alanı açık havada uzun yürüyüşler gerçekleştirmek, sevdiklerinizle piknik yapmak, huzurlu vakit geçirmek için ideal olanaklara sahiptir.

Isırlık Tabiat Parkı

Güneysu gezilecek yerler

Rize Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yer alan ve Rize merkeze yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan Isırlık Tabiat Parkı, Güneysu gezilecek yerler içerisinde sunduğu manzaralarla harika bir alandır. Şehir merkezine oldukça yakın bir mesafede olması nedeniyle de ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Yerel halk tarafından sıkça tercih edilen bir bölgedir. Tabiat parkının yolu büyük oranda asfalt olsa da yüksek bir tepede yer aldığından ulaşımın biraz zorlu geçebilir. Ulaşımın daha kolay ve elverişli olması için Ekmekçiler Mahallesi’ni tercih ederek alana ulaşabilirsiniz. Isırlık Tabiat Parkı henüz yeni başlatılan bir proje olması nedeniyle hala eklenmekte olan bölümleri vardır. Ancak piknik yapılacak bölge tamamlanmış durumdadır. Onlarca çardak bulunan mesire alanı içerisinde mangal yerleri de mevcuttur. Dilerseniz bu alanda kendi yiyeceklerinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz, dilerseniz de alanda yer alan kafe ve restoranı kullanabilirsiniz. Alanda yer alan restoran oldukça büyüktür. Burada Karadeniz’in yöresel yemeklerini yiyebilirsiniz.  Alana girişler ücretli olup şahıs girişi 5 TL, indirimli giriş 2,5 TL ve otomobil girişi 15 TL’dir.

Katarahte Şelalesi

Karadeniz’in hırçın ve gürül gürül akan sularından olan Katarahte Şelalesi Güneysu gezilecek yerler arasında doğal güzellikler içerisindedir. Burayı değerli yapan unsurlardan biri yüksekliği sadece 9 metre olmasına rağmen oluşturduğu göldür. Katarahte Deresi’nden akan serin suların oluşturduğu Katarahte Şelalesi aynı zamanda yüzüp serinleyebileceğiniz bir alan yaratmaktadır. Şelalesinin etrafı büyük kayalarla çevrilmiş olup kayaların üstü yeşil yosunlarla örtülüdür. Yosunların hemen yanında ise büyük ve uzunca ağaçlar bulunmaktadır. Doğa içerisinde vakit geçirmeyi sevenler için güzel bir alternatif olarak görülebilir.

Güneysu Yeme İçme

Karadeniz yöresel yemekleri

Türkiye’nin kendine en özgü yemeklerine sahip Karadeniz Bölgesi’nin birbirinden güzel yöresel yemekleri vardır. Rize Güneysu geziniz esnasında başlıca denemeniz gereken lezzetlere örnek olarak kuymak, hamsi tava, karalahana sarması, Karadeniz pidesi sıralanabilir. Tüm bu lezzetlere Güneysu’da yer alan birçok restoranda rastlayabilirsiniz.

Güneysu Konaklama

İlçede konaklayabileceğiniz her bütçeye hitap eden oteller ve pansiyonlar mevcuttur. Bunlara ek olarak yaylalarda bulunan bungalov evler de konaklama alternatifleriniz arasında yer alabilir.

Güneysu Nerede? Güneysu’ya Nasıl Gidilir?

İlçenin Rize şehir merkezine olan uzaklığı 15 kilometredir. Buna ek olarak İkizdere ilçesi 68 km, Çamlıhemşin 70 km, Artvin – Rize Havalimanı 40 km, Trabzon 95 km uzaklıktadır. Buna ek olarak daha fazla gezi içerikleri için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Ayrıca bu yazılarımız ilginizi çekebilir: Türkiye’deki Bungalov Ev Tesisleri: Karadeniz’in Bungalov Evleri

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri