EdirneYurtiçi Gezilerimiz

Erikli Gezilecek Yerler: Edirne Erikli Gezi Rehberi

Edirne Erikli'de Gezilecek Yerler - Eriklide Ne Yapılır ?

Edirne’nin Keşan ilçesinde yer alan Erikli esasen bir köydür. Adeta doğa harikası olan bu köy denizleriyle meşhurdur. Bundan yıllar önce daha çok mesire alanı olarak tercih edilirken günümüzde kasaba havasına bürünmüş ve insanlar artık tatillerini burada geçirir olmuştur. Yunanistan sınırına yalnızca 60 km mesafede bulunan Erikli gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine zengin olanaklar sunmaktadır. İşte Edirne Erikli gezi rehberi:

Erikli Plajları

Keşan’ın en güzel bölgelerinden biri olan Erikli, Edirne’de denize girilebilecek en güzel yerlerden biridir. Burası hem doğasıyla hem de dinginliği ile birçok tatil severin ilk rotaları arasında yer almaktadır.

Saros Körfezi

erikli gezilecek yerler

Ege Denizi’nin kuzey kesimlerinde yer alan Saros Körfezi ya da Antik Çağ’daki adıyla Melas Kolpos kendi kendini temizleyebilen bir deniz olma özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Burası, Erikli Köyü’ne sadece 3 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Körfez civarında yeşilin ve mavinin her tonunu görebilmek mümkündür. Burada son derece dingin ve huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Özellikle de şehir karmaşasından kaçmak isteyenlerin ilk izlemesi gereken rotalar arasında yer almaktadır. Giriş ücretsizdir.

Erikli Halk Plajı

erikli gezilecek yerler

Erikli Köy merkezine yaklaşık 2 km mesafede bulunan Erikli Halk Plajı, Erikli gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biridir. Plajın kumsal uzunluğu yaklaşık 3 kilometredir ve büyük bir çoğunluğu da ince kumlardan oluşmaktadır. Çevrede alışveriş yapabileceğiniz, ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz işletmeler yer almaktadır. Denizi oldukça temiz ve berraktır ancak denizin bir bölümünde taşlık bir alan bulunmaktadır. Bunun için deniz ayakkabısı götürmenizde fayda olabilir. Kalabalıktan uzak ama aynı zamanda merkeze de çok uzak olmayan bir noktada denize girmek istiyorsanız burası ilk tercihiniz olmalıdır. Giriş ücretsizdir.

Mecidiye Sahili

erikli gezilecek yerler

Erikli Köyü yakınlarında yer alan Mecidiye Köyü, bölgenin en uzun kumsalına sahiptir. Burada yerleşim alanları yok denecek kadar azdır. Askeri Kamp ve Erikli Sahili arasında bulunmaktadır. Sit ve Askeri Yasak Bölgesi olduğundan fazla gelişim gösterememiştir. Kumsalı oldukça temiz ve ince taneli kumlardan oluşmaktadır. Denizi ise bakir kalmış denebilecek düzeydedir. Oldukça berrak ve masmavi bir denizi vardır. Sahil boyunca alışveriş yapabileceğiniz marketler ve yemek yiyebileceğiniz restoranlar bulunmaktadır. Kumsal içerisinde; duş, otopark, tuvalet ve otopark gibi olanaklar bulunmaktadır. Erikli Köyü’nden yaklaşık 5 km mesafede yer alır. Giriş ücretsizdir.

İtalyan Koyu

Mecidiye Köyü ile arasında yaklaşık 5 km mesafe bulunan İtalyan Koyu, tıpkı Mecidiye Sahili gibi upuzun bir kumsal şeridine sahip. Aynı zamanda Kale Koyu olarak da bilinen İtalyan Koyu’nun denizi tıpkı bir akvaryum gibi tertemizdir. Denizinde ise taşlık alan ve yosun yok denecek kadar azdır. Ancak bazı bölümlerde deniz kestanelerine rastlamak mümkündür ve bu nedenle de deniz ayakkabısı götürmekte yarar vardır. Giriş ücretsizdir.

Uzunkum Plajı

erikli gezilecek yerler

Erikli gezilecek yerler kapsamında son plaj Uzunkum Plajı’dır. Burası diğer plajlara oranla daha az tercih edilmektedir. Denizi kısmen yosunlu ve taşlık alanlardan oluşmaktadır. Çevresinde kafe, restoran, market gibi olanaklar vardır. Plaja girişler ise ücretlidir.

Erikli Tarihi ve Turistik Yerler

Köyün harika plajlarına ek olarak çok güzel gezilecek turistik alanları da bulunmaktadır. Bu başlık altında Erikli yakınlarında gezip görebileceğiniz yerler sıralanmıştır.

Danişment Tabiat Parkı

erikli gezilecek yerler

Burası hem ormanla hem de denizle iç içe bir yerdir. Denizden çıkıp ormanlık alanda çam ağaçlarının altında dinlenebileceğiniz ve doğanın tadını doyasıya çıkarabileceğiniz bir yerdir. Çevresinde market, manav, restoran gibi işletmeler bulunmaktadır. Fiyatlarının bir tık pahalı olduğunu söylemek mümkündür. Kumsalında taşlık alanlar da vardır. Biraz bakımsız bir yer olsa da doğası oldukça güzeldir. Burada aynı zamanda kamp da yapılabilmektedir. Tabiat parkına girişler ücretlidir. Erikli Köyü’nden yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alır.

Gökçetepe Tabiat Parkı

erikli gezilecek yerler

Erikli Köyü yakınlarında yer alan bir diğer tabiat parkı da Gökçetepe Tabiat Parkı’dır. Buranın doğası da oldukça temiz ve huzurludur. Konaklama olanakları, Danişment Tabiat Parkı’na oranla daha gelişmiştir. Çadır kampına ek olarak bungalov evlerde de konaklamak mümkündür. Ailenizle Edirne’de denize yakın bir konumda doğayla iç içe vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz oldukça güzel bir alandır. Girişler ücretlidir.

Erikli Yeme İçme

Tatlı severler için Erikli’de ilk denenmesi gereken lezzetlerin başında Hayrabolu Tatlısı gelmektedir. İrmik ve peynir kullanılarak yapılan bu tatlı oldukça hafiftir. Buna ek olarak; badem ezmesi, manda yoğurdu, ciğer sarma gibi lezzetleri de deneyebilirsiniz.

Erikli Konaklama

Burada çok çeşitli konaklama olanakları vardır. Her bütçeye uygun otel ve apart evlerin yanı sıra; çadır kampı, karavan kampı ve bungalov evler gibi seçenekler de bulunmaktadır.

Erikli Ulaşım

Erikli Köyü’nden Edirne şehir merkezi yaklaşık 145 km uzaklıktadır. Ayrıca Erikli ile İstanbul arası 262 km, Ankara arası 713 km ve İzmir arası ise 503 km’dir.

Bu içeriğimizde Erikli gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri