Çocukİzmir

İzmir’de Çocuklar İçin Gezilecek Yerler: İzmir Çocuk Etkinlikleri

Çocuklar İçin İzmir Gezi Rehberi

Ege’nin incisi olan İzmir hem metropol hayatını sevenler hem de yılın her zamanı tatil imkanı olmasını isteyenler için harika bir şehirdir. Son yıllarda özellikle İstanbul ve Ankara’dan aldığı göçlerle nüfusu 5 milyona yaklaşan şehirde yalnızca yetişkinler için değil çocuklar için de çok farklı etkinlik ve eğlence imkanı sunulmaktadır. Bu içeriğimizde İzmir’de çocuklar için gezilecek yerler üzerine öneriler sıralanmıştır.

İzmir’de Çocuklarla Nereler Gezilir?

Evrensel Çocuk Müzesi

İzmir’de Çocuklar İçin Gezilecek Yerler

Karşıyaka Belediyesi’nin 2017 senesinde hizmete sunduğu Evrensel Çocuk Müzesi, tüm çocukları bilim ve eğitim kümesinde buluşturan yerlerden biridir. 7 bin 200 metrekarelik bir alandan oluşan müze içerisinde paleontoloji sergisi, entomoloji sergisi, inşaat adası, bilim adası gibi çeşitli bölümler yer almaktadır. Dev dinozorların, çeşit çeşit hayvanların heykelleri bulunan müzede çocuklara yardımseverlik, dostluk, sevgi, sorumluluk, saygı ve hoşgörü gibi değerlerin aşılanması amaçlanmaktadır. Müze kampüsü içerisinde okul gruplarının vakit geçirebileceği mesire alanları, tiyatro ve çeşitli gösteriler için bir sahne, belgeseller için mini sinema, restoran, hediyelik eşya mağazaları, fotoğraf stüdyosu ve büfe gibi çeşitli alanlar bulunmaktadır. Karşıyaka Yalı Mahallesinde bulunan müzeye Alaybey – Ataşehir tramvayı ile Bilim Müzesi durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz. 0 – 3 yaş arası ücretsiz iken diğer yaş grupları için giriş ücreti 10 TL’dir.

Bahçeşehir Koleji Bilim Müzesi

Karşıyaka Mahallesi’nde bulunan bu müze bilim meraklısı çocukların çok ilgisini çekebilecek bir mekandır. Müze, Ege Bölgesi’nin tek bilim müzesi unvanına sahipken ülkemizin ise ikinci bilim müzesi konumundadır. Müze, çocukların aktif katılımıyla deneyler eşliğinde bilimle tanışmasını amaçlamaktadır. Bu bağlamda farklı etkinliklerle çocuklar bilim dünyasına giriş yapmaktadır. 60 adet öğrenme istasyonu, 100’ü aşkın deney düzeneği, 15 interaktif kiosk ile Bahçeşehir Koleji Bilim Müzesi pazar günleri haricinde haftanın her günü saat 10.00 ile 17.00 arası açıktır.

Tay Park

İzmir’de Çocuklar İçin Gezilecek Yerler

Mavişehir’de yer alan Tay Park, çocuklara hayvan sevgisinin aşılandığı harika bir duraktır. Parkı gezen çocuklar pony atlarla, Kamerun koyunlarıyla, cüce keçi güvercinlerle ve tavuklarla eğlenceli vakit geçirebilecektir. Park içinde at binme alanı da bulunmaktadır. Bu alanda çocuklar midillilere binebilirler. Atlara biniş saatleri 10.30 – 12.00 ve 13.30 – 16.30 arasında. Pazartesi günleri park kapalıdır. Pazartesi hariç haftanın diğer günleri binebilirsiniz. Ayrıca otizmli çocuklar da uzmanlar eşliğinde hipoterapi eğitimi alabilmektedir. Hafta sonlarında ve tatil günlerinde oldukça kalabalık bir ortamı vardır. Alaybey – Ataşehir tramvayına bindikten sonra Mavişehir durağında inerek parka kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir’de Çocuklar İçin Gezilecek Yerler

İzmir’de çocuklar için gezilecek yerler listemizin doğayla iç içe olan yerlerinden bir tanesi İzmir Doğal Yaşam Parkı’dır. Çiğli’de yaklaşık 425 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan doğal yaşam alanı içerisinde 138 türde binlerce hayvan ve 250’yi aşkın bitki türü yer almaktadır. Çocukların ilgisini çekebilecek bir alan olduğundan çocuklu aileler gönül rahatlığıyla gezip görebilirler. Tesis içerisinde ziyaretçilerin dinlenebilmesi için çeşitli alanlar ve kafeterya, hediyelik eşya mağazası gibi yerler bulunmaktadır. İzmir Doğal Yaşam Parkı için giriş ücreti öğrencilere 5 TL, yetişkinlere ise 10 TL’dir. Çarşamba ve cuma günleri okul ziyaretleri ile gelen öğrenciler ve öğretmenler için giriş ücretsizdir. Girişler gişelerden alınan park jetonu ve İzmirim Kart ile yapılmaktadır.

Çamlık Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi

Camlik-Acik-Hava-Buharli-Lokomotif-Muzesi

Selçuk Çamlık Köyü içerisinde yer alan Çamlık Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi yaklaşık 160 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. 1991 senesinde açılan müze ülkemizin ilk demiryolu hattı olan İzmir – Aydın Demiryolu hattı üzerinde kurulmuştur. İzmir’den Aydın’a giden demiryolu yapılırken demiryolunun bir kısmıyla birlikte Çamlık Tren İstasyonu kullanıma kapatılmıştır. Kapatılan kısımlar günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müze içerisinde Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 tane buharlı lokomotif sergilenmektedir. Lokomotiflerin en eskisi 1887, en yenisi ise 1952 yılına ait olup müzeyi her gün 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriğimizde çocukların İzmir’de gezmekten keyif alabileceği yerler sıralanmıştır. Siz de İzmir’de çocuklarla vakit geçirilebilecek yerler arıyorsanız bu içeriğimizden yararlanabilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri