Çorumİç AnadoluYurtiçi Gezilerimiz

Hattuşaş ve Alacahöyük’te Gezilecek Yerler: Tarihe Tanık Olmak

Hattuşaş ve Alacahöyük Gezi Rehberi

Hititlerden kalan izleri keşfedeceğiniz ve tarihin bize bıraktığı miraslardan birini ziyaret edeceğiniz Hattuşaş ve Alacahöyük’te gezilecek yerler hakkında bilgi almaya ne dersiniz?

Hattuşaş ve Alacahöyük Nerede?

Tarihi M.Ö. 3000-4000 yıllarına kadar dayanan Hattuşaş ve Alacahöyük, Çorum iline bağlı ören yerleridir. Hattuşaş ve Alacahöyük’te gezilecek yerler için göz atmadan önce hangisinin Çorum merkeze yakın olduğunu bilmekte fayda var. Alacahöyük, Çorum merkeze daha yakın olduğundan gezinize buradan başlayabilirsiniz.

hattutaş ve alacahöyük gezisi

Alacahöyük-Çorum arası mesafe 56 km olmakla beraber, arabanızla yaklaşık 45 dakika sürede yolcuğunuzu tamamlayacaksınız. Hattuşaş ise, Çorum şehir merkezine 88 km uzaklıktadır. Merkezden yaklaşık 1 saat 20 dakikalık mesafede bulunan Hattuşaş’a gitmeden önce, Alacahöyük’e uğrayabilirsiniz.

Dönemin tanrı ve tanrıçalarının kabartmalar halinde işlendiği Yazılı Kaya da; Hattuşaş ve Alacahöyük’te gezilecek yerler arasında. Turistler, bu bölgeyi ziyaretleri sırasında genellikle Yazılı Kaya’yı da gezi planlarına dahil etmekte. Hattuşaş ve Alacahöyük’ü kapsayan bir gezi sırasında görülecek yerler arasında; Çorum Kalesi, Çorum Müzesi, İskilip Kalesi, Saat Kulesi ve Kargı Yaylası gibi yerler de var.

hattuşaş ve alacahöyük gezisi
HATTUŞAŞ

Ayrıca Çorum şehir merkezine yaklaşık 27 km uzaklıkta bulunan ve Helenistik döneme ait olan Laçin Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı da, bu gezi sırasında ziyaret edilebilir. Anıt mezar; derin bir vadi manzarası, merdivenleri ve mezar kapısının üzerindeki “İKEZİOS” yazısıyla bilinmektedir.

Hattuşaş ve Alacahöyük Gezisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hattuşaş; 1986 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş ve Hitit İmparatorluğunun başkentliğini üstlenerek, uzun zaman boyunca çok önemli bir merkez olmuştur.  2634 hektarlık alana yayılan Hattuşaş, “Bin Tanrılı Şehir” olarak da bilinmektedir. Hattuşaş aynı zamanda, Türkiye’de bulunan ve “Dünya Belleği” listesinde yerini almış tek antik kenttir.

hattuşaş ve alacahöyük gezisi
HATTUŞAŞ

Hattuşaş’taki kalıntılar Yukarı Kent, Aşağı Kent, Büyük Kale ve Yazılı Kaya’dan oluşmaktadır. Yukarı Kent; surlarla çevrili olmakla birlikte beş adet kapıya sahiptir ve surların içindeki alanın büyük bir kısmını da tapınaklar oluşturur. Yukarı Şehir içinde bulunan Mabedler Mahallesi denen alanda; birçok tapınak ve bu tapınaklardan çıkarılan seramikler, aletler, silahlar, kült objeleri ve yazılı belgeler olduğu bilinmektedir.

hattuşaş ve alacahöyük gezisi
ALACAHÖYÜK

Hattuşaş ve Alacahöyük’te gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak için göz atmamız gereken diğer yer ise Alacahöyük. Alacahöyük’teki ilk kazılar Atatürk’ün bizzat kendi parasıyla başlatılmış, daha sonra da devam etmiş. Çevreye yakın olan Alaca ilçesinden ismini alan ören yeri; Hititler zamanında mabet-saraya, su kanallarına, kabartmalı kapılara sahip. Burada ayrıca; Tanrıların kraliçesi olarak bilinen Tanrıça Hepat’a bir baraj da bulunmaktadır. Barajın tarihi 1200lü yıllara dayanmaktadır.

Hattuşaş ve Alacahöyük’e Ne Zaman Gidilir?

Hattuşaş ve Alacahöyük’te gezilecek yerler için göz ardı etmemeniz gereken konulardan biri hava durumu. Çünkü Çorum her ne kadar Karadeniz bölgesi sınırları içinde olsa da; İç Anadolu ikliminin özellikleri de yoğun olarak görülmekte. Kışları sıcaklık ortalaması ortalama 0 derece olsa da, daha düşük sıcaklıklara da hazırlıklı olmakta ve gezi planını yaparken kış şartlarını da değerlendirmeye gerek var.

alacahöyük
ALACAHÖYÜK

Yazları sıcaklık ortalaması yaklaşık 20 derece olan Çorum’da konaklama ve Hattuşaş ile Alacahöyük’ü ziyaret etme açısından daha avantajlı olacaktır. Baharda ise yağmur için ve akşamları üşümemek için hazırlıklı gitmekte fayda var.

Hattuşaş ve Alacahöyük’te Ne Yenmeli?

Hattuşaş ve Alacahöyük’te gezilecek yerler haricinde Çorum’un lezzetlerini de deneyebilirsiniz. Çorum mantısı restoranlarda yiyebileceğiniz gibi marketlerden de satın alarak evinizde pişirip deneyebileceğiniz bir lezzet. Dilerseniz orada, dilerseniz kendi evinizde tadına bakabilirsiniz. İskilip dolması ise, söylentilere göre tarihi Hititlere kadar dayanan bir yemek. Bu yemek düğün yemeklerinde de sıkça yapılan ve özellikle de İskilip ilçesinde daha sık yapılan bir yemek.

Kargı ilçesinde ise; özellikle Sırık Kebabı yapan birçok restoran bulunmakta. Bu gezi sırasında Kargı ilçesini ziyaret edebilir ve esnafın ya da yerel halkın tavsiyeleriyle bir restoran bulabilirsiniz. Hingal, özellikle mantı sevenler için güzel bir öneri olacak. Çorum’un Alaca ilçesinde sıkça yapılan Hingal, yoğurtla ve sarımsaklı sosuyla yeniyor.

Leblebi ise birçok farklı yerden alabileceğiniz bir ürün ve Çorum denince ilk akla gelenlerden. Ziyaretiniz sırasında yol kenarlarında da sık sık göreceğiniz leblebicilere uğrayabilir ve buralardan sade, çikolatalı, baharatlı gibi birçok farklı leblebi çeşidi alabilirsiniz.

Hattuşaş ve Alacahöyük İçin Tavsiyele

  • Tarihin önemli zamanlarına şahitlik eden bir kent olduğunda, Çorumda bulunan Hattuşaş ve Alacahöyük’te gezilecek yerler içerisine mutlaka müzeleri de dahil edin.
  • Çorum’da Uluslararası Hitit Fuar ve Festivali, Hattuşaş Kültür ve Gastronomi Festivali ve Kargı Panayırı gibi festivaller düzenleniyor. Bu festivallerin ne zaman düzenlendiğine göz atabilir ve gezi planınızı ona göre şekillendirebilirsiniz.
  • Bahar ya da yaz gibi gitmeniz daha avantajlı olacaktır. Gezeceğiniz ören yerleri tarihi şehirler olduğundan bol bol yürüyeceksiniz ve üşümek istemezsiniz.
  • Kendi aracınızla gitmeniz de daha avantajlı olacaktır. Merzifon Havalimanı’na inip oradan araç kiralayabilir, ya da direkt olarak bulunduğunuz şehirden kendi aracınızla Çorum’a hareket edebilirsiniz.
  • Konaklama için, şehir merkezi ya da Hattuşaş ile Alacahöyük örenyerlerine yakın farklı seçenekler arasından araştırmalarla seçebilirsiniz. Birçok internet sitesinde seçenekleri karşılaştırabilir, ya da bir tur ile de bu geziyi tamamlayabilirsiniz.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri