Keşfet

Dubai Para Birimi Nedir? Dubai Seyahati İçin İpuçları

Dubai Hakkında

Son dönemlerde Dubai adını çokça kez duyurmayı başarmıştır. Dubai hem Birleşik Arap Emirlikleri’nin hem de dünyanın en önemli şehirlerinden biridir. Dünyanın en yüksek binasına sahip olmasıyla Birleşik Arap Emirlikleri‘nin en gözde şehridir. Peki Dubai para birimi nedir, Dubai seyahati için nelere dikkat etmek gerekir? İşte Dubai için detaylı gezi rehberimiz.

Dubai Para Birimi Nedir?

Dubai Bafra Körfezi’nde yer alan gelişmiş ülkelerden bir tanesidir. Şehrin en ön plana çıkan özellikleri liman kenti ve balıkçılığın gelişmiş olmasıdır. Petrol zengini bir ülke olduğundan ekonomik olarak gelişmeleri zor olmamıştır. Özellikle son dönemlerde taşımacılık ve inşaat sektöründe gelişmesi ile ülke oldukça fazla göç almaya başlamıştır. Birçok kişi iş için Dubai’ye gitmek istemektedir. Fakat bunun için ülkeden bir çalışma izninin alınmış olması yani çalışma vizesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Çalışma izni ülkede yer alan herhangi bir işyerinden alınacak bir izindir. Vize işlemleri hem başvuru sahibi hem de işletme sahibi ile birlikte yürütülmektedir.

dubai-para-birimi3

Peki Dubai para birimi nedir? Dubai para birimi Emirlik Dirhemi’dir. Emirlik Dirhemi; AED ya da Dhs olarak kısaltılmıştır. Emirlik Dirhemi, Amerikan dolarına endekslidir. Ülke, para birimlerini Amerikan dolarına sabitlemiş ve böylelikle dolarla da alışveriş yapılabilir hale gelmiştir. Dubai’ye giderken yanınızda dolar götürebilir ve rahat bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Dubai Pahalı Bir Şehir Mi?

dubai-para-birimi

Dubai pahalı bir şehir mi sorusu şehre gidecekler açısından merak konusu olabilir. Evet, Dubai oldukça pahalı bir şehirdir. Ancak ülkede vergi muafiyetinin olması bu pahalılığı bir nebze de olsa azaltmaktadır. Ülkemizde de bulunan uluslararası markaları Dubai’den daha uygun fiyatlara alabilmeniz bu şekilde mümkün olmaktadır. Özellikle de Dubai teknolojik ürünler konusunda Türkiye’ye göre çok daha ucuzdur. Dubai’de yer alan teknolojik ürünleri gümrüksüz ve vergisiz bir şekilde kolaylıkla satın alabilir ve Türkiye’ye getirebilirsiniz.

Şehirde ulaşım konusu biraz geri kalmıştır çünkü Dubai halkının büyük bir bölümü şahsi araca sahiptir. Bu sebeple de şehri ziyaret eden turistler, toplu taşıma kullanmak yerine araba kiralamayı ya da taksi kullanmayı tercih etmektedir. Dubai’yi ziyaret edecekler için en önemli tavsiye, yanlarında mutlaka kredi kartı ya da banka kartı bulundurmaları gerektiğidir. Burada alışveriş yapmak için en kolay yol budur ama her ihtimale karşı yanınızda az olsa nakit para bulundurmanızda yarar vardır.

Bu içerikte Dubai para birimi ile birlikte birçok konuya değinilmiştir. Bu ve buna benzer birçok içeriğe GeziLinki YouTube kanalı aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu