Keşfet

Engellilere Özel Kış Tatili Yerleri

Engellilere özel kış tatili yerleri ülkemiz içerisinde pek çok yerde bulunuyor. Tatil seçimlerinde özellikle engelli bireylere uygun yerlerin tercih edilmesi gerekiyor. Engelli kişilerin tatil yapacağı alanlarda ve mekânlarda uygun barınma  alanları ve benzeri mekânlar buna göre dizayn edilmelidir. Tatil, engelliler için özellikle kış sezonunda daha zorlu olabiliyor.

Yürüme sahalarında yeterli destekleyici unsurun olmaması bunda etken oluşturuyor. Özellikle yağmur, kar ve fırtına gibi hava koşulları onların yaşamını daha zorlu hale getirebiliyor. Bu ve benzeri detayların önceden belirlenmesi yaşanacak sorunları öngörmek için en iyi önlem seçeneklerinden birisidir. Günümüzde pek çok otel ve pansiyon  engelli olan kişilere yönelik yenileyici çalışmalarla onlara konforlu bir tatil seçeneği sunabiliyor.

  • Bursa Uludağ,
  • Sakarya Kartepe,
  • Erzurum Palandöken

gibi kış turizmi merkezlerinde bulunan otellerde engellilere yönelik imkanlar sunuluyor.

Engellilere Özel Kış Tatil Yerleri Nasıl Olmalıdır?

Engellilere özel kış tatili yerleri  belirli bir standart üzerinde olmalıdır. Özellikle pek çok engelli olan kişi kendilerine uygun tatil alanlarının olmamasından yakınırlar. Öncelikle engelli bir bireyin tercih edeceği otelin; yürüme alanları, asansörleri, oda girişleri, banyo ve benzeri alanları yürümesine ve barınmasına uygun şekilde tasarlanmalıdır. Yüzme alanları engelli bireylere uygun olarak şekillendirilmelidir.

Gerekirse bu sahalarda onlara destek verecek uzmanların olması arı bir detaydır. Yürüme engeli olan bir kişi için en büyük sorun asansör çıkışının olmamasıdır. Görme engeli olanlar için de ayrıca destekleyici alanların bulunması son derece gereklidir. İşitme engeli olan bir birey için de onları rahat ettirecek koşulların konaklama sahalarında sağlanması onlara sağlanacak en önemli hakların başında gelmektedir.

Engelli Bir Bireyin Konaklama Odası Nasıl Olmalıdır?

Engellilere özel kış tatili yerleri konusunda bu ve benzeri detaylara dikkat edilerek engeller ortadan kaldırılabilir. Engelli kişilere yönelik konaklama alanları ve odaları tatil için en önemli olan ilk unsuru oluşturuyor. Engelli bir kişi kaldığı odada kendi evinde rahat ettiği kadar rahat edebilmelidir. Öncelikle oda genişliği ilk dikkat edilecek konulardan biridir. Oda alanı yumuşak örtülerle kaplı olmalıdır. Özellikle zemin içerisinde kişinin düşeceği, takılacağı sert köşelerin bulunmaması çok önemlidir.

Oda kapılarının standart kişilerin konakladığı odalardan farklı olması gerekir. Kapı açısı ve kapı açısı engelli kişilere göre dizayn edilmelidir. Kapı girişinin tamamen düz olması içeriye girişlerin kolaylığı için çok önemlidir. Banyo ve tuvalet aparatları engelli bireylere uygun şekilde yapılmalıdır. Eğer kişi tekerlekli araç kullanıyorsa oda içerisinde aracını çok rahat bir şekilde kullanabilmelidir. Engelli konaklama odaları ve alanları tüm engelli kişilere yönelik olarak tasarlanmalıdır.

Bu Yazıda Dikkatinizi Çekebilir: Engellilere Ücretsiz Konaklama

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu