Keşfet

Engellilere Özel Kış Tatili Yerleri

Engelliler İçin Kış Tatili

Engellilere özel kış tatili yerleri ülkemiz içerisinde birçok yerde bulunmaktadır. Engelli bireyler için nerede tatil yapılacağından çok tatil yapılacak yerin sahip olduğu olanaklar önemlidir. Engelli bireylerin tatil yapacağı alanlarda uygun barınma alanları ve benzeri mekanlar engelli bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda dizayn edilmelidir. Günümüzde pek çok otel ve diğer konaklama tesisleri engelli bireylerin konforu düşünülerek tasarlanmaktadır. Bu içeriğimizde ülkemizde kış tatili yapılabilecek yerlerin engelli bireylere uygunluğu hakkında bilgiler verilecektir. İşte engelli bireylerin yurt içinde kış tatili yapabilecekleri başlıca yerler:

Engelli Bireyler İçin Kış Tatili Önerileri

Ülkemizde kış tatili yapılabilecek çok sayıda mekan bulunmaktadır. Bu yerlerin başında hepimizin bildiği gibi Bursa – Uludağ yer almaktadır. Uludağ haricinde Kocaeli’nde Kartepe, Kayseri’de Erciyes ve Erzurum’da Palandöken de akla gelen diğer alternatiflerdir.

Engelsiz Davraz Kayak Merkezi – Isparta

 

Engellilere özel kış tatili yerleri Isparta’da yer alan Davraz Dağı, Göller Yöresi’nde bulunmaktadır. Yüksekliği 2 bin 635 metredir. Davraz Kayak Merkezi pistleriyle ön plana çıkmıştır. Buradaki pistlerin uzunluğu ne Kartalkaya’da ne de Uludağ’da vardır. Bu yönüyle de kayakçıların göz bebeği haline gelmiştir. Kayak merkezinde engelli bireylere özel ekipmanlar, geçiş yolları yer alır. Burada kalabileceğiniz tek otel Sirene Davras Hotel’dir. Sahip olduğu olanaklar bakımından engelli bireyler için en uygun olanıdır.

Sirene Davras Hotel, kayak alanına doğrudan ulaşımın olduğu tesistir. Engelli bireylerin kullanımına uygun asansörler, banyo, oda içerisinde engellilere uygun özellikler, ayarlanabilir duş başlıkları, tekerlekli sandalye kullanımına uygun kayıt masaları ve dinlenme alanları otelin sahip olduğu özelliklerden bazılarıdır. Otelde bir adet kapalı yüzme havuzu, oyun salonu, gece kulübü ve spor salonu da yer almaktadır.

Engelsiz Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

Engellilere özel kış tatili yerleri 

Ülkemizin en önemli kayak merkezlerinden olan Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolunun güneydoğu kesimlerinde yer alan Köroğlu Dağları üzerinde yer almaktadır. Kayak merkezinde kayak yapılabilecek yerlerin alanı yaklaşık 2 bin 250 metre kadardır. Engelli bireylerin yanlarında refakatçileri olmak kaydıyla güzel bir tatil deneyimi yaşayabilecekleri söylenebilir. Kartalkaya Kayak Merkezi engellilere özel kış tatili yerleri arasında önemli bir konuma sahiptir. Çünkü kayak merkezi çevresinde engelli bireylerin konaklayabileceği uygun tesisler bulunmaktadır. Bu tesisler hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse:

Kaya Palazzo Otel, Seben bölgesinde yer alır ve kayak merkezine doğrudan ulaşım imkanına sahiptir. Engelli bireyler için en büyük artısı kayak alanına doğrudan ulaşımın olmasıdır. Asansörleri tekerlekli sandalye kullanımına uygundur. 2 adet restoranı bulunmaktadır ve restoranlar tekerlekli sandalyeler için uygundur. Otelin en olumsuz özelliği otoparkın olmamasıdır. Ayrıca evcil ve rehber hayvan kabul edilmemektedir.

Kartal Otel, kayak alanına doğrudan ulaşımın olduğu bir diğer konaklama tesisidir. Engelli bireylere yönelik birçok gelişmiş özelliği mevcuttur. Bunlar; tekerlekli sandalye kullanımına uygun ortak tuvaletler, kayıt masaları, dinlenme salonları, spor salonları, asansörlü havuzlar, tekerlekli sandalye kullanımına uygun spa, tekerlekli sandalye donanımlı araç otoparkı, asansör ve girişte aydınlatılmış merdivensiz yol bulunmaktadır.

Engelsiz Palandöken Kayak Merkezi – Erzurum

Engellilere özel kış tatili yerleri 

Ülkemizde kış turizmi denildiğinde akla ilk gelen yerlerden bir diğeri ise Palandöken’dir. Şehir merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alan Palandöken Dağı 3 bin 125 metre yüksekliktedir. Ülkemizin en uzun kayak pistine sahip olmasıyla önemli bir yere sahiptir. Palandöken’in birçok noktası tekerlekli sandalye kullanımına uygundur. Ayrıca yanında refakatçileri ile gidecekler ise daha kolay bir tatil deneyimi yaşayacaktır. İşte Palandöken’de engelli bireyler için ideal konaklama tesisleri…

Snowdora Hotel, kayak merkezine oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Görece küçük bir tesistir. Tekerlekli sandalye ile erişilebilen otoparka sahip oluşu en güzel yanlarından biridir. Bahçe ve teras bölümleri tekerlekli sandalyeler için uygundur. Bunlara ek olarak Snowdora Hotel içerisinde tekerlekli sandalye kullanımına uygun danışma ve kayıt masaları, restoran, tekerlekli sandalye donanımlı araç otoparkı, girişte aydınlatılmış merdivensiz yol bulunmaktadır.

Sway Hotels, kayak merkezinin oldukça yakın bir noktasında yer almaktadır. Ücretsiz kayak servisi olanağı sunmaktadır. 2 restoranı vardır ve restoranlar tekerlekli sandalyeler için uygundur.  Bunlara ek olarak tekerlekli sandalye kullanımına uygun asansör, engelli bireylere uygun banyo ve oda içerisinde engellilere uygun özellikler bulunmaktadır.

Engelsiz Kartepe Kayak Merkezi – Kocaeli

Engellilere özel kış tatili yerleri 

Engellilere özel kış tatili yerleri arasında son sırada Kartepe yer almaktadır. Uzunluk ve zorluk dereceleri bakımından oldukça başarılı pistleri vardır. Nisan ayına kadar burada kayak yapabilmek mümkündür. İklimi çok sert değildir ve bu yönüyle de tercih sebebi olmaktadır. Kartepe Kayak Merkezi alanında engelli bireyler için uygun alanlar olduğu kadar uygunsuz alanlar da yer almaktadır. Ancak refakatçisi ile birlikte gidecek olanlar için güzel bir rota olabilir. Kartepe’ye gittiğinizde aşağıdaki otellerden birini tercih edebilirsiniz.

Dedeman Kartepe, havalimanından yalnızca 5 km uzaklıktadır. Kayak merkezine çok yakın bir konumda olmasa da günübirlik olarak gidecek olanlar için güzel bir tercih olabilir. Çünkü otelin engelli bireylere sunmuş olduğu kolaylıklar vardır. Öncelikle otele ait tekerlekli sandalyeler vardır ve ihtiyaç halinde ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Yüksekliği ayarlanabilir duş başlıkları, duşta tutunma kolları ve girişteki merdivensiz yol da olumlu yönler arasındadır.

Kartepe Panorama Suites, engelli bireylerin kesinlikle gitmesi gereken tesisler arasındadır. Ülkemizde rehber hayvan kabulü yapan çok az sayıda otel vardır. Bu otellerden bir tanesi de Kartepe Panorama Suites oteldir. Tek katlı bir oteldir ve bu da tekerlekli sandalye kullanıcıları için oldukça güzel bir özelliktir. Girişte aydınlatılmış merdivensiz bir yol vardır. Engelli bireylerin özel talepleri varsa rezervasyon esnasında bu talepleri dile getirebilir. Otel yönetimi size tesis edilecek oda için özel önlemler alacaktır.

Kartepe Köşkü, engelli bireylerin tercih edebileceği bir diğer konaklama tesisidir. Daha uygun fiyatlı bir otel arayışında olanlar için doğru bir tercih olacaktır. En olumsuz yanı evcil ve rehber hayvan kabulünün olmamasıdır. Engelli bireylere uygun banyo ve duş, tekerlekli sandalye kullanımına uygun asansör, yükseltilmiş tuvalet oturağı, tuvaletlerde tutunma kolları yer almaktadır.

Bu içeriğimizde kış tatili yapmak isteyen engelli bireylere yönelik gezi rotaları ve konaklama yerleri hakkında öneriler sunulmuştur. Eğer olanaklar bakımından kusursuz ve konforlu bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız yukarıda sıralanmış olan yerleri tercih edebilirsiniz.

Buna benzer daha birçok seyahat, tatil ve gezi fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri