Keşfet

Engelliler İçin Belediyelerin Sunduğu Tatil Olanakları

Engelliler için belediyelerin sunduğu tatil olanakları diğer tatil alanlarından farklı olarak insanların buralara gitmeden önce donanımlı bir araştırma yaparak gitmesi gerektiği alanlardır. Çünkü engelli bireyler tatil yerlerine gittiğinde kendilerini burada evde nasıl rahat hissediyorlarsa burada da özgür ve rahat hissetmelidirler. Bu açıdan bu tatil yerleri aileler için ekstra önem arz etmektedir. 

Dikkat edilmesi gereken kriterlerin başında engelli aracı kullanılıyor ise merdiven harici gitme alanları, asansörler, rahat düzgün şekilde yol imkânı, rahatlık, konfor tüm bunlar ön planda olmalıdır. Ayrıca denize, ormana açılan manzaralarda engelli bireyler rahatlık içerisinde manzara izleme imkânına sahip olmalıdır. Oda bakımından ise her türlü donanıma sahip, yatak, ışık, yiyecek ve içecek eksiksiz bir şekilde bulunmalıdır. Tüm tatil mekânlarında bunların gerçekleşmesinde belediyeler de gözden geçirmek adına el atmalılardır.

Belediyelerin Engelli İnsanlar İçin Gerçekleştirdiği Fırsatlar 

Engelliler için belediyelerin sunduğu tatil olanakları çatısı altında belediyelerin gerçekleştirdiği bazı fırsatlar olmaktadır. Belediyeler kendi bünyelerinde vatandaşları için böyle bir faaliyet yerine getiriyorlar. Bu projeler mevsimlerin uygunluğuna bağlı olarak tatil gerçekleştirme, sinema izletme, kamp gerçekleştirme, gelişim odaklı çalışmalar ve benzeri faaliyetler yer almaktadır. 

Belediyelerin gerçekleştirdiği tatil olanaklarına örnek verecek olursak: İBB engelli insanlar ve yanında ailesi olmak üzere Florya  engelliler yaz kampını gerçekleştirdi. Bursa’da Nilüfer Belediyesi Bizim Bahçe Tatil Köyünde son derece konforlu tatili ücretsiz olarak sunmaktadır. İnsanlar burada tatil yaparken diğer yandan sosyal faaliyetler de gerçekleştirecektir.

Mavi Işıklar Tesisi

Samsun Büyükşehir Belediyesi ise Mavi Işıklar Tesisleri yılın her döneminde engelli insanlara hizmet vermeye hazır şekilde beklemektedir. Gaziosmanpaşa Belediyesi ise Yalova’da gerçekleştirilen “Engelsiz Yaz Kampı” ile engelli vatandaşlarına kamp hizmeti sunarak insanlara, aileleri ile birlikte bu şekilde dinlenme imkanı sunmaktadır.

Tatiller Ücretli Mİ?

Engelliler için belediyelerin sunduğu tatil olanakları  içerisinde engelli insanların da topluma kazandırılması amacı ile çalışmalar yapılıyor. Bu başlık altında projeler geliştirerek bunları faaliyete geçiren belediyeler var. Bazı belediyeler tatil olanaklarından ücret almıyor. Bundan dolayı yılın belirli dönemlerinde sunulan tatil fırsatlarından ücretsiz yararlanabilirsiniz. Ayrıca bu tatil bölgelerine ulaşmak için ücretsiz ulaşım imkanı da sağlıyorlar. Sizde bu alanlardan en iyi şekilde yararlanabilir ve keyifli bir tatil dönemi geçirebilirsiniz.

Bu Yazıda Dikkatinizi Çekebilir: Engellilere Özel Kış Tatili Yerleri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu