Keşfet

Engelliler İçin Belediyelerin Sunduğu Tatil Olanakları

Engelliler İçin Tatil

Bazı belediyeler, engelli bireylere sosyal, kültürel ve sportif hizmetler bağlamında olanaklar sunarlar. Engelli bireylerin ve ailelerinin engelli erişimine uygun mekanlarda tatil yapmaları, sosyal yaşama karışmaları ve tüm bu imkanları da neredeyse ücretsiz bir şekilde sağlamaları bazı belediyeler mümkün kılmaktadır. Öyle ki engelli bireylere yönelik sürdürülen koordinasyon çalışmalarında engelli bireylerin “Engelsiz Turizm” adı altında tatil yapmalarına olanak tanınmaktadır. İşte ülkemizde engelliler için belediyelerin sunduğu tatil olanakları…

Engelli Bireylere Yönelik Belediye Sosyal Tesisleri

Engelli bireylerin sosyal yaşama sorunsuz ve tam bir şekilde katılımını sağlamak için belediyeler ve sivil toplum kuruluşları çeşitli sosyal hizmetler sunarlar. Bu hizmetlerden bir tanesi de engelli bireylere yönelik sunulan tatil olanaklarıdır. İşte ülkemizdeki engelli bireylerin, bazı belediyelerin sosyal tesislerinden yararlanabileceği imkanlar:

Ankara Büyükşehir Belediyesi

Kızılcahamam

Sosyal hizmetler ve olanaklar konusunda Ankara Büyükşehir Belediyesi en gelişmiş belediyeler arasındadır. Yaşlı ve engelli bireylere yıl boyu tatil ve sosyalleşme olanağı sağlayan büyükşehir belediyesi Akçakoca, Akçay, Kesikköprü gibi bölgelerde vatandaşları ücretsiz olarak ağırlamaktadır. Elbette bu tesislerden ücretsiz bir şekilde yararlanmanın bazı şartları bulunmaktadır. Okullarında belirli bir derecenin üzerinde başarı sağlamış olan öğrenciler, herhangi bir engele sahip bireyler, yaşlılar yıl boyunca belediyelerin sunmuş olduğu tesislerden yararlanabilirler. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin adeta bir gelenek haline getirmiş olduğu bu uygulamayla başkentte yer alan yaşlılar, engelliler ve okullarında başarılı olan 18 yaş altındaki öğrenciler şehrin çeşitli bölgelerinde yer alan kamplara gönderilmektedir. Ulaşım özel otobüslerle sağlanmaktadır. Tatil süresi ise 1 haftadır. Öğrencilerin kamp süreleri okulun açılmasıyla sona ermektedir. Ancak yaşlı ve engelli bireyler yıl boyunca tatil yapma olanağına sahiptir.

Buna ek olarak Kızılcahamam Şifa Termal Sosyal Tesisleri de ABB tarafından gazilere, gazi yakınlarına, engelli bireylere, 65 yaşın üstündeki vatandaşlara 4 gece 5 gün olmak üzere 5 yıldızlı otel konforunda termal tatil imkanı sağlamaktadır. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan Kızılcahamam Şifa Termal Sosyal Tesisi tamamen ücretsiz bir şekilde bu kapsamda bulunan misafirlerine sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemeği, sınırsız sıcak ve soğuk içecek servisi, internet, havuz ve kaplıca olanakları sağlamaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Engelliler için belediyelerin sunduğu tatil olanakları

Engelliler için belediyelerin sunduğu tatil olanakları sunan bir diğer belediye İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir. Sağlık Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü (İSEM) ve İBB iş birliğinde yürütülen projelerde İstanbul’un çeşitli bölgelerinde engelli bireylere yönelik tatil ve sosyal imkanlar sağlanmaktadır. Florya Engelliler Yaz Kampı bu bağlamda uygulanan en güzel örnekler arasındadır. Özel tasarım sosyal yaşam tesisleri ve tam donanımlı onlarca kamp evleri ile engelli ve ailelerine 1 haftalık ücretsiz tatil olanağı sağlanmaktadır. Erişilebilir altyapı, çeşitli sosyal olanaklar, mükemmel bir doğa içerisinde dinlenme alanları, klima, 24 saat sıcak su imkanı, yürüyüş parkurları, voleybol ve basketbol sahaları, egzersiz alanları Florya’da engelli bireylere ve ailelerine ücretsiz şekilde sunulmaktadır. Kamp süresince tarihi ve turistik geziler, konserler, festivaller, seminerler ve spor organizasyonları da düzenlenmektedir. Gece aktivitelerinde ise özel kutlamalar ve yarışmalar, film gösterileri ve veda partisi gibi etkinler mevcuttur.

Samsun Büyükşehir Belediyesi

Engelliler için belediyelerin sunduğu tatil olanakları

Samsun’da yer alan Mavi Işıklar Tesisleri, engelli bireyler hizmet sunan sosyal bir tesistir. Mavi Işıklar Tesisleri yılın her döneminde engelli bireylere hizmet sunmaktadır. Yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alana deniz suyu doldurularak inşa edilen Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampı 2013 senesinde hayata geçirilmiş bir projedir. Her yıl yüzlerce engelli birey bu tesislerde tam pansiyon olarak günlük çok küçük bir meblağ karşısında tatil yapabilmektedir. Engelli bireylere özel olarak hazırlanmış özel havuzlar, kamp alanları ve plajlar yer almaktadır. Kamp alanında engelli bireylerin asansör sistemiyle içine girebilecekleri bir havuz, rehabilitasyon merkezleri, konaklama binaları, restoran, kafe, dinlenme alanları yer almaktadır. 2 kişilik odalarda engeli bireyler 1 refakatçisiyle konaklayabilecektir. Talep edildiğinde engelli bireyler, engellilere özel olarak tasarlanmış araçlarla evlerinden alınarak tesise götürülebilmektedir. Tesiste geceyi geçireceklerden küçük tutarda ücretler alınsa da günübirlik olarak ziyaret edeceklerden ücret talep edilmemektedir. Bu tesisten yüzde 40 üzerinde engeli olan vatandaşlar yararlanabilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi

Engellilere özel tatil yerleri

Engelliler için belediyelerin sunduğu tatil olanakları kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi de pozitif ayrımcılık politikası yürütmektedir. Engelli bireylerin sosyal yaşamın her noktasında yer edinebilmesi adına Güzelyalı’da Engelsiz Plaj hayata geçirilmiştir. Engelsiz Plaj, sosyal belediyecilik anlayışının en güzel örneklerinden biridir. Engelli bireylerin sosyal yaşamın parçası olabilmeleri adına bu plajda en küçük detaylar bile düşünülmüştür. 29. sokak karşısında yer alan Güzelyalı Engelsiz Plaj, engelli bireylerin denizden yararlanabilmeleri adına uygulamaya sokulmuş bir projedir. Plaj içerisinde engellilere özel olarak hazırlanmış yürüyüş platformları, özel şezlonglar, tekerlekli sandalye kullanımına uygun geçiş yolları, duş kabinleri, engelli bireylerin kullanımına uygun soyunma kabinleri yer almaktadır. Bursa’da yaşayan engelli bireylerin yanı sıra Bursa’ya tatile gelen vatandaşların da rahatlıkla yararlanabileceği bir alandır. 2020 senesinde hayata geçirilen bu sosyal proje ilk günden itibaren büyük bir ilgi görmekte ve ziyaretçilerini beklemektedir.

Bu içeriğimizde engelliler için belediyelerin sunduğu tatil olanakları hakkında kapsamlı bilgiler yer almaktadır. Henüz ülkemizde engelli turizmi ve engellilere yönelik sosyal belediyecilik anlayışı tam olarak gelişmiş değildir. Ancak Ankara, İstanbul, Samsun ve Bursa gibi şehirlerimiz bu alanda diğer belediyelere oranla daha başarılıdır. Siz de engelli bireylere özel olarak tesis edilmiş alanlarda konforlu bir tatil yapmak istiyorsanız yukarıda sıralanmış olan önerileri düşünebilirsiniz.

Buna benzer daha birçok seyahat, tatil ve gezi fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri