Seyahat Haberleri

Tekerlekli Sandalyeyle Gezi Mümkün Oldu!

Tekerlekli Sandalyeyle Gezi Yapmak

Tam 11 sene önce, Geçirdiği kazanın ardından tekerlekli sandalyeyle gezi yapmak isteyen Kirk Williams’ın hayata bağlayan hikayesi! Hall Ranch’te bir dağ parkuru yaptığı sırada bisikleti ile yaptığı kaza sonucu hayatı tamamen değişen Kirk Williams, bakın neler söyledi!

Tekerlekli Sandalyeyle Gezi Mümkün Oldu!

Kirk Williams, can sıkıntısını kamp yaparak, tırmanarak, bisiklete binerek ve kayak yaparak geçiren, kısacası doğayla iç içe hayat süren bir adamdı. Doğa onun evi ve nihai tutkusuydu. 22 yaşının sıradan bir gününü geçirirken, bisiklet sürüşü esnasında yokuş yukarı olan bir noktada başka bir sürücüye yer vermek için yavaşladı, ani bir refleksle direksiyonu yanlış yöne çevirdi ve tüm hayatı o noktada değişti.

Daha önceleri pek çok kaza geçirdiğini ve bazılarının bu seferkinden çok daha ağır olduğunu söyleyen Willams, aslında bu kazadan bir sıyrık veya bir kesik dahi almamıştı. Sorun derinlerde, yani omuriliğindeydi. Williams’ın üç omurunda kırık vardı ve bacaklarını kullanabilme kabiliyetini kaybetmişti. Ellerinde de güç kaybı yaşıyordu. Williams geldiği bu son noktadan itibaren, tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdürmeye başladı. Tekerlekli sandalyeyle gezi fikrini de o dönemlerde aklına getirmeye başlamıştı.

Kaybetmek ve Kazanmak, Seçim Sizin

Williams geçirdiği korkunç kaza sonrasında aldığı hasarlar neticesinde tüm hayatını değiştirmek ve baştan kurmak zorunda kalmıştı. Normal şartlarda aynı tipte kaza geçiren birinin tamamen yatağa bağlı kalması ve dışarı dahi çıkamaması olasıydı fakat o bir doğa tutkunu ve gezgini olduğu için bu durumu engelledi. Tekerlekli sandalyeyle gezi fikrini hayata geçirdi.

Şu an 33 yaşında olan Williams bir yerde şu ifadeleri kullandı: “Özgürlüğünüz elinizden alındığında gerçekten kendinizi aciz hissediyorsunuz.” Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere Williams karamsar düşüncelere son vermek için harekete geçti ve bir minibüs satın aldı. Sonrasında arka koltuklarını kaldırıp yerine bir yatak koyarak, zaman içinde burayı yaşanabilir bir karavana çevirdi. İşte tekerlekli sandalyeyle gezi için tüm hazırlıklar tamamlanmıştı.

Minibüsünün kendisine kaybetmiş olduğu bağımsızlığı geri kazandırdığını söyleyen Williams, kazanın ilk dönemlerinde bir tavsiye aldığını ve şu şekilde olduğunu söylüyor: “Engelli olman istediklerini yapamayacağın anlamına gelmiyor. Sadece nasıl yapacağını bilmen yeterli.” Bu tavsiyeden ilham alarak hayallerini gerçekleştiren Williams, daha çok gezeceğe ve birçok insana umut olacağa benziyor.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri