Ankara

Kızılcahamam Gezilecek Yerler: Ankara Kızılcahamam Gezisi

Kızılcahamam Gezi Rehberi

Ankara’nın Beypazarı ile birlikte en uzak ilçelerinden biri olan Kızılcahamam, Ankara ziyaretinizde mutlaka gezip görmeniz gereken bölgelerden biridir. Kızılcahamam, sahip olduğu ormanlarla ve termal sularıyla bölgenin önemli değerleri arasındadır. İlçenin ayrıca büyük bir kültürel mirası da bulunmaktadır. Yapılan birçok araştırmada burada Paleolitik devirde yerleşimin olduğuna ulaşılmıştır. İlçe Anadolu ile Karadeniz arasında bir köprü görevi gördüğünden oldukça hareketli bir yapısı vardır. Kızılcahamam gezilecek yerler açısından farklı alternatifler sunmaktadır. İşte Ankara geziniz esnasında gezip görebileceğiniz Kızılcahamam’a dair diğer detaylar…

Kızılcahamam Tarihi

Kızılcahamam gezilecek yerler

Eskiden Yabanabad olarak bilinen Kızılcahamam’ın oldukça köklü bir geçmişi vardır. İlk yerleşimin hangi dönemde olduğuna dair net bir bilgi bulunmasa da ilk çağlara uzandığı tahmin edilmektedir. Bölge ilk olarak Hititlerin daha sonra ise Friglerin, Lidyalıların, Perslerin ve Bizanslıların yerleşim alanlarından biri olmuştur. 1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra yavaş yavaş Türkler Ankara civarına yerleşmeye başlamıştır. Bölgeye yerleşen Oğuz Türkleri, Türk boyları arasında en soylu olanlardır. Bugünkü Türklerin atasını temsil eden Oğuzların; Bozoklar, Üçoklar gibi çeşitli boyları burada yerleşik hayata geçmiştir.

Kızılcahamam’da Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

İlçede görülmeye değer çok sayıda tarihi ve turistik mekan bulunmaktadır. Yolu Kızılcahamam’a düşecekler için işte görülebilecek yerler…

Alicin Manastırı

Kızılcahamam gezilecek yerler

Manastırın yapıldığı tarih tam olarak bilinmemektedir ancak Trabzon’da yer alan Sümela Manastırı’ndan daha eski olduğu düşünülmektedir. Alicin Deresi içerisinde, doğuya bakan bir yamaç üzerinde bulunan bu manastırın vadi tabanından yüksekliği yaklaşık 90 metre kadardır. Manastır geriye doğru genişletilmiş bir mağaranın önü duvarla kapatılarak oluşturulmuştur. Görünüm itibariyle de Sümela Manastırı’nı anımsatmaktadır. Ancak ona kıyasla daha bakımsızdır ve içinde yaşama dair hiçbir iz bulunamamıştır. Ortak görüş buranın bir manastır olduğu yönünde olsa da küçük bir kesime göre de Roma Dönemi’nden kalma, güvenlik amaçlı yapılan bir yapıdır. Yolunuz Kızılcahamam’a düştüğünde Alicin Manastırı’nı görebilirsiniz. Manastırın bulunduğu yamaç çok dik ve dar olduğu içi çıkarken dikkat etmelisiniz. Çıkmayıp aşağıdan izlemeniz de yeterli olabilecektir. Kızılcahamam ilçe merkezinden yaklaşık 35 km uzaklıktadır.

Başköy Kalesi

Kızılcahamam ilçe merkezinden yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunan Başköy Kalesi, Kızılcahamam gezilecek yerler içerisinde önemli bir yere sahiptir. Başköy Kalesi, adını içerisinde bulunduğu Başköy Köyü’nden almaktadır. Bu köy ormanlarla çevrili, şirin bir Anadolu köyüdür ve ilçenin de önemli turistik yerlerinden biridir.

Kızılcahamam gezilecek yerler

Başköy Kalesi volkanik bir kütleden oyularak yapılmıştır. Roma Dönemi’nden kalma olduğu düşünülen bu yapının ne zaman yapıldığına dair bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak günümüzde bu amaçla çeşitli üniversiteler tarafından araştırmalar yapılmaktadır. Kalenin toplamda 5 katı bulunmaktadır. Kalenin Osmanlı Dönemi’ndeki Celali İsyanları sırasında, merkezi otoriteyi güçlendirmek amacıyla kullanıldığı çeşitli kaynaklarca doğrulanmıştır. Kaleye yürümek ve içine girmek oldukça zordur. Bunun için gidecek olan sabahın erken saatlerinde gitmelidir. Akşam puslu bir hava olacağından sabahki kadar güzel bir manzara olmayacaktır.

Abacı Peribacaları

Kızılcahamam gezilecek yerler

Başören Köyü sınırlarında yer alan Abacı Peribacaları, yağmur aşındırması neticesinde oluşmuştur. Yaklaşık 5 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer alan peribacaları, yöre halkı tarafından “Gelin Kayaları” olarak da bilinmektedir. Abacı Peribacaları, ülkemizin ilk jeoparkıdır ve Kızılcahamam – Çamlıdere Jeoparkı içerisinde yer almaktadır.  Dar bir alan üzerinde sık bir şekilde sıralanan peribacalarının bazıları uzun bazıları daha kısadır. Peyzaj projeleriyle alanın güzelleştirilmesi ve büyük bir cazibe merkezi haline getirilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir. Kızılcahamam ilçe merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

Soğuksu Milli Parkı

Kızılcahamam gezilecek yerler

Kızılcahamam gezilecek yerler içeriğimizin son sırasında Soğuksu Milli Parkı yer alıyor. Burası 1959 senesinde Milli Park ilan edilmiştir. Yüzölçümü olarak 1.187 hektarlık bir alan üzerindedir. Alana girer girmez yemyeşil ve tertemiz bir ortamla karşılaşacaksınız. Köknar, çam ve meşe ağaçları ile çevrili milli park, belediyenin çalışmaları neticesinde piknik ve mangal gibi etkinlikler için uygun hale getirilmiştir. Burada piknik yapabileceğiniz alan bulunmaktadır. Yolu Kızılcahamam ya da Ankara’ya düşecekler için Soğuksu Milli Parkı güzel bir seçenek olabilir. Park içerisinde piknik dışında yapabileceğiniz faaliyetlerden bir diğeri kuş gözlemciliği olabilir. Park içerisinde 35 farklı kuş çeşidi bulunmaktadır. Soyu tükenme tehlikesi altında olan birçok kuş bu alanda koruma altına alınmıştır.

Kızılcahamam Yeme İçme

Kızılcahamam geziniz esnasında yöreye özgü bir lezzet denemek isteyenler; cızlama, kül çöreği, ekmek balığı, bazlama, ekmek aşı, külde yumurta, balık şiş, toyga çorba, büryan, haside, kaygana gibi lezzetleri deneyebilir. Genellikle Kızılcahamam’ın her lokantasında bu yemeklerin birçoğuna ulaşmak mümkündür.

Kızılcahamam Konaklama

Ankara’nın en turistik ilçelerinden biri olması ve de Anadolu ve Karadeniz’i birbirine bağlayan köprü görevi gördüğünden hareketli bir ilçedir. Dolayısıyla konaklama alternatifleri hem çeşitli hem de her bütçeye hitap edebilecek yapıdadır.

Kızılcahamam Ulaşım – Kızılcahamam’a Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 75 km’dir. Bununla birlikte Kızılcahamam; İstanbul’a 365 km ve İzmir’e ise 630 km uzaklıktadır.

Bu içerikte Kızılcahamam gezilecek yerler hakkında bilgi verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri