Keşfet

Denize Yakın Saklı Köyler: En İyi 4 Tanesi

Deniz Kıyısında Olan Köyler

Sakinliği ve huzuru elle tutulur biçimde hissedeceğiniz alanlar olan saklı köyleri tanımak ister misiniz? İşte denize yakın saklı köyler!

Denize Yakın Saklı Köyler: En İyi 4 Tanesi!

Fazla bilinmeyen, ıssız bir ortamda, huzurlu birkaç gün geçirme isteğinde olanlar için dört köy tavsiye edilmektedir. Bunlar, Çamlı, Mazı, Söğüt ve Yanıklar’dır.

İlginizi çekebilir: Karavanla Marmaris Tatili İçin Çok Geç Değil!

Çamlı, Marmaris
Muğla, Marmaris’e bağlı bir köy olan Çamlı; Marmaris’e özel araç ile 15 dakika mesafede yer almaktadır. Sedir Adası’na gidilirken içinden geçilen Çamlı Köyü’nde üç yüz civarı hane bulunmaktadır. Çamlıca Köyü, denize yakın saklı köyler arasında yer alır, genelde emekliler yaşamaktadır.

Köyde geçim kaynağı hayvancılıktır ancak bunun yanı sıra az da olsa tarım ve turizmde yapılmaktadır. Son yıllarda köyde prefabrik yapılar artmıştır. Köyde ayrıca 30 yıl önce yapılmış olan bir kooperatif sitesi de bulunmaktadır. Nüfusu az sayıda olan yazlıkçılarla binden fazladır.

Köyde, bir sağlık evi, oyun parkı, iskele, köy kahvesi, berberi, açık düğün salonu, marangozhane ve Turgut Özal’ın yaptırdığı bir cami bulunmaktadır. Çamlı çilek tarlaları ve muşmula isimli meyvesiyle ünlüdür.

Sedir Adası ile ünlü olan köy, plajları ile de adından söz ettirmektedir. Plaj kumlarının bir benzerinin Kızıldeniz’de olması nedeniyle kumları Kleopatra’nın gemilerle Mısır’dan getirdiği söylenmektedir.

Sedir Adası’na köy iskelesinden kalkan teknelerle gidilmektedir. Köyün çevresinde bulunan en ünlü koy, Boncuk’tur. Köyde konaklama için pansiyonlar, iki butik otel ve bir tesis bulunmaktadır.

denize yakın saklı köyler

Mazı Köyü, Bodrum
Mazı Köyü, Bodrum’a yakın olmasına rağmen kendi halinde bir köydür. Temiz denizi, huzurlu ortamı, kalabalıktan uzak sakinliği ve yeşil doğası ile Mazı Köyü, denize yakın saklı köyler içinde yer almaktadır. Mazı Köy’ü bünyesinde 8 tane koy bulunmaktadır. Bu koyların en ünlüleri, İnceyalı, Hurma ve Çakıllıyalı’dır.

Mazı Köyü mandalina ve zeytin ağaçları ile meşhurdur. Bodrum’a 45 dakikalık mesafede olan köye ulaşım minibüslerle olmaktadır. Bodrum ucuz oteller içinde en uygun fiyatlar Mazı Köyü’ndedir. Mazı’da konaklama için apart, pansiyon ve bungalovlar bulunmaktadır.

Mazı Köy’ü barındırdığı restoranlarla ünlüdür. Bu restoranlarda zeytinyağlılar ve deniz ürünleri sunulmaktadır. Mazı Köyü’ne 43 kilometre mesafede olan Milas Bodrum Havalimanı’na özel araç ile 45 dakikada varılmaktadır. Havalimanından araç da kiralanmaktadır. Havalimanı farklı bölgelerden gelen yerli ve yabancı turistler için yolu kısaltmaktadır.

denize yakın saklı köyler

Denize Yakın Saklı Köyler Büyük İlgi Görüyor!

Söğüt Köyü, Marmaris
Türkiye’nin Ege Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi’nin kesiştiği yerde bulunan Söğüt Köyü, bozulmayan tabiatı, temiz denizi ve yeşilin her tonunu barındıran doğası ve koyları ile cazip bir tatil yeridir. Söğüt Köyü, denize yakın saklı köyler içinde bulunur, yöreye has lezzetlerden olan badem ve keçiboynuzu ile meşhurdur ve bunlarla ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Yunan adaları karşısında olan köyde, Symi Adası izlemeye değerdir. Tekne turları dikkat çeken Söğüt’te, kazı yapılmamış antik bir kent bulunmaktadır. Antik kentin adı Thyssanos Antik Kentidir.

Söğüt Köyü’nde yöreye has bitkilerden de bulunmaktadır. Bunlar defne, zeytin ve kekiktir. Balda yaygın bir şekilde üretilmektedir. Mutfağı tamamen Akdeniz mutfağıdır. Özellikle ahtapot yenmesi tavsiye edilmektedir.

Söğüt Köyü’ne ait olan koy, Saranda Antik Kenti, Loryma Antik Kenti ve Bozukkale gezilecek en önemli yerlerdendir. Köyde bulunan pansiyonlarda konaklama yapılabilir.

denize yakın saklı köyler

Yanıklar Köyü, Fethiye
Yanıklar Köyü, Fethiye’nin 15 kilometre batısında bulunmaktadır. Eko turizm için pilot bölgelerinden birisi olan Yanıklar Köyü’nde turizm ve doğa iç içedir. Huzurlu, sakin bir köy olan Yanıklar Köyü’nde Yeşil Vadi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Burada kamp yapılabilmektedir. Yanıklar Köyü, denize yakın saklı köyler içinde bulunmaktadır. Köyde bisiklet yolları meşhurdur.

denize yakın saklı köyler

Fethiye’nin keşfedilmemiş güzellikleri içinde yer alan Yanıklar Köyü, koruma altında bulunan Akgül Sulak Alanı, Endemik Sığla Ağacı Ormanı, Toroslar’dan kaynaklanarak denize dökülen Kargı Çayı ve sahip olduğu koylar ile gezilmeye değerdir. Konaklamada pansiyonlar tercih edilmektedir.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri