Seyahat Haberleri

Müzekart Nedir? Müzekart Nasıl Alınır? Müzekart Fiyatları 2021

Binlerce yıldır çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış Türkiye’nin ziyaret edilmesi gereken müze ve ören yerleri için Müzekart nedir, nasıl alınır?

Müzekart Nedir? Müzekart Nasıl Alınır?

Türkiye topraklarında tarihe ışık tutan ve ziyaret edilebilecek çok sayıda müze ve ören yeri yer almaktadır. Kültür ve sanat turizminden hoşlanıyorsanız Müzekart’ınız size özel fırsatlar sunmaktadır.

müzekart

Müzekart nedir diyecek olursanız, Müzekartlar ekonomik ve pratik imkanlar sunan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bir uygulamasıdır ve satın alındıktan sonra 1 sene boyunca Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan yüzlerce müze ve ören yerini ücret ödemeden ziyaret etmenizi sağlayan hizmettir.

Müzekart nasıl alınır diye merak edenler için kısaca özetleyelim. Özel Müzekart’ını almak isteyen kişiler kimlik kartı, sürücü belgesi veya pasaportlarıyla birlikte bir adet vesikalık fotoğraf ile Müzekart kart basım istasyonlarına başvurarak alabilirler.

Müzekart için gerekli belgeler;

 • Kimlik/Sürücü Belgesi / Pasaport
 • 1 Adet vesikalık fotoğraf / Vesikalık fotoğraf yanınızda yoksa kimlik üzerindeki fotoğraf taranmaktadır.
 • Kart Ücreti
 • Öğrenci Kimlik Kartı (varsa)

Müzekart Fiyatları 2021 Yılında Ne Kadardır?

Müzekart fiyatları da aşağıda belirtilen şekildedir ve fiyatlar 2021 yılı için geçerlidir.

 • Museum Pass Türkiye kart fiyatı 550 TL’dir.
 • Müzekart+ kart fiyatı 60 TL’dir.
 • Museum Pass İstanbul kart fiyatı 325 TL’dir.
 • Museum Pass Cappadocia kart fiyatı 190 TL’dir.
 • Museum Pass Akdeniz kart fiyatı 325 TL’dir.
 • Museum Pass Ege kart fiyatı 325 TL’dir.

Türkiye’de bulunan 332 müze, Müzekartla ücretsiz olarak gezilebilmektedir. Müzekart’ın geçerli olmadığı yerler ise aşağıda belirtilmiştir.

 • Topkapı Sarayı’nın içerisindeki Harem Dairesi
 • Aya İrini Anıtı
 • Efes Ören yeri içerisindeki Yamaçevler
 • Göreme Açıkhava Müzesi içerisindeki Karanlık Kilise
 • Denizli Hierapolis Antik Havuz

Fazla ziyaret edilmesi halinde tarihi dokunun zarar görebileceği ve taşıma kapasitesi düşük olan bu yerler için ayrıca bilet alınması gerekmektedir.

Müzekart’la Faydalanabileceğiniz Diğer Etkinlikler Nelerdir?

Müzekartla çeşitli etkinliklere de katılabilirsiniz. Devlet Opera ve Balesi’nin yerleşik sahnelerinde sergilenen gösteriler için Müzekart’a %20 indirim uygulanmaktadır. Devlet Tiyatroları’ndaki yerleşik sahnelerde düzenlenen etkinliklerde de indirim bulunduğundan uygun fiyatlı biletler alabilirsiniz.

müzekart fiyatları 2021

İstanbul şehir hatları kapsamında kısa boğaz turlarında %25 ve uzun boğaz turlarında %20 indirimden yararlanabilmek için Müzekart’ı tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir Şanlıurfa Müzesi Sanal Tur Yediden Yetmişe Herkesi Bekliyor!

Özel müzelere de Müzekart sayesinde indirimli ve kolay giriş yapabilirsiniz. İstanbul Modern Sanat Müzesi, Elgiz Müzesi, Kum ve Heykel Müzesi (Sandland), Rahmi M. Koç Müzesi, Antalya, Masumiyet Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, Türvak (Türker İnanoğlu Vakfı) Sinema-Tiyatro Müzesi ve Pera Müzesi Müzekart’ınız ile kolayca giriş yapabileceğiniz müzeler arasında yer almaktadır.

Müzekart QR Uygulamasıyla Artık Bilet Almak Çok Kolay!

Covid-19 pandemisi dünyayı kilitlerken kapatılan müze ve ören yerleri artık daha güvenli! İşte Müzekart QR Uygulaması ile temassız bilet sistemine geçiş

Müze gezmeyi seven ziyaretçiler için daha güvenli bir deneyim yaratmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzekart qr uygulaması sistemine geçiş yaptı. Ziyaretçiler bu sayede gişeye uğramadan barkod ile giriş yapabilmeleri sağlanmıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı sitesinden karekod ile ulaşarak e-bilet ve Müzekart alımına imkan tanımaktadır. E-bilet ve bilet kontrolleri, Müzekart qr uygulaması sayesinde özel terminaller ile temassız olarak gerçekleştirilmektedir.

Müzekart qr uygulaması ile daha temassız ve daha güvenli bir deneyim sunarken aynı zamanda ana girişlere paspas, iç bölümlere temassız dezenfektan dispanserleri de konulmaktadır.

Müze ve ören yerlerinde çalışan personeller maske ve eldivenlerle çalışmaktadırlar. Müze ve örenyerlerinin giriş ve sergileme alanlarına bilgilendirmeler ve uyarılar yerleştirilmiştir. Bununla birlikte özel koruyucu kıyafetler giymiş kişiler tarafından ziyaretçiler temassız ve uzaktan ateş ölçümleri yapılarak kabul edilmektedir. Koronavirüse karşı alınan tüm güvenlik tedbirleri ile Türkiye’nin eşsiz tarihi ve arkeolojik değerleri yeniden ziyaretçilerle buluşmaktadır.

Müzekart QR Uygulaması ve Müzelerin Sesi

Günümüzde herkesin cebinde olan akıllı telefonlar sayesinde insanlar müzedeki hantal eski sesli kılavuzlardan ziyade kendi cihazlarını kullanmayı tercih etmektedir. Aynı zamanda bu uygulama müzeler için para ve masraf tasarrufu da sağlamaktadır. Bu nedenle bakanlık Müzekart qr uygulaması ile temassız bilet sistemi hizmetine geçerken sesli rehberler de kullanmaktadır. ‘’Müzelerin Sesi’’ uygulaması ile ziyaretçiler cep telefonlarında sesli rehberleri kullanabilecekler.

Ziyaretçilerin tarihi ve sanat eserlerini öğrenmeleri bir müze için en önemli işlerden birisidir. Etkileşimli olmayan sesli kılavuzlar yerine ‘’Müzelerin Sesi’’ uygulaması ziyaretçilere doğrudan ve daha heyecan verici bir deneyim sunmaktadır.

Dijital çözümler ile insanlar çevrenin farkında olmadan sanata ve tarihe daha fazla ilgi göstermektedir. QR Kodları kullanarak müzeler ve ören yerlerinde müşteri deneyimi büyük ölçüde iyileştirilmiştir. Binlerce tarama kolayca yapılarak temassız bilet sistemi ile ziyaretçilerin sayısının artacağı öngörülmektedir.

Müze seven herkes kusursuz bir deneyim sunan Müzekart qr uygulaması ile artık herkes hem zamandan tasarruf edebilir hem de oturduğu yerden müze için bilet satın alabilir!

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri