Seyahat Haberleri

Göbeklitepe Sıcak Hava Balonları Yeni Gözdelerden!

Göbeklitepe Sıcak Hava Balon Festivali

Tarihin en etkili ve en eski tapınaklarından biri olan Göbeklitepe, artık sıcak hava balonlarıyla yeni bir hava kazanacak.

Göbeklitepe

Göbeklitepe adı verilen kazı alanı konum olarak Şanlıurfa ilinde bulunmaktadır. Çok eski bir tarihe dayanan bir ibadethane olması ve günümüze çok yakın bir tarihte keşfedilmiş olması bölgeyi cazip ve değerli kılmaktadır. Yakın zamanda bulunsa dahi dünyada mevcutta bulunmuş haldeki en eski tarihe dayanan tapınak olma özelliğini taşır. Tapınak, Şanlıurfa ilinin merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre kadar uzaklığı sahiptir. Göbeklitepe tarihi tapınağından çıkarılan bazı eserler ise Şanlıurfa ilinde bulunan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

İlginizi çekebilir: Şanlıurfa Müzesi Sanal Tur Yediden Yetmişe Herkesi Bekliyor!

Göbeklitepe Tapınağında Artık Uçan Balon Mevcut!

Dünyanın en eski tarihi yapısı olma özelliği ile popülerlik kazanan Göbeklitepe’de artık sıcak hava balonları uçuyor! Bu uçuşlardan ilki gerçekleştirildi bile. Kente gelen ziyaretçi ve turist ziyaretlerini arttırmak amaçlı çeşitli çalışmalar zaten yapılmakta idi.

Bu çalışmalara sıcak hava balonu eklendi. Covid-19 tedbirleri kapsamında ziyaretlere kaplı bölgede pandemi yasakları esnetilince sıcak hava balonları ile uçuş yapılması başlatıldı. Göbeklitepe tapınağına çok yakın olan bir bölgede yapılan uçuşlara pek çok yetkili isim katılarak katkıda bulundu.

göbeklitepe

Tam üç tane balonun aynı anda ısıtılıp havalandırılması ile oluşan eşsiz görüntü izleyenlere keyif yaşattı. Bu uçuşa katılan ziyaretçiler aynı anda Göbeklitepe tapınağını, Harran ovasını ve de Şanlıurfa’nın merkezini görebilme şansını elde etti.

Bu uçuşlar sayesinde Göbeklitepe tapınağı sıcak hava balonu konusunda Kapadokya sonrasında dikkat çeken ve ilgi gören ikinci merkez olmuş oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tapınakla ile İlgili Mutluluğunu Paylaştı.

Göbeklitepe tapınağında yapılmakta olan sıcak hava balonu uçuşları gün içinde pek çok saatte mevcut. Bu saat aralıkları incelendiği zaman Kapadokya uçuşları ile hemen hemen aynı miktarda hatta belki daha fazla sayıda uçuş düzenleniyor.

Büyükşehir belediye başkanı Zeynel Abidin Beyazgül; Göbeklitepe Tapınağına olan ilginin son zamanlarda memnun edici derecede arttığını, insanların Göbeklitepe tapınağını sık sık ziyarete geldiğini ve bu sıcak hava balon uçuşlarının da memnun edici derecede ziyaretçi çektiğini vurguladı. Bunun dışında şehrin güzelliklerini de vurgulayan Beyazgül yaptığı açıklamada: “Zaten Şanlıurfa ilimiz konum ve yüzey olarak bu uçuşlar için çok elverişli.” diye belirtti.

göbeklitepe

Kurban Bayramı sonrasında bu uçuşların ticari kâr amaçlı olarak devam edeceğini söyleyen belediye başkanı bu uçuşların şehrin ekonomisine de katkı sağlayacağına inandıklarını söyledi.

Türk Bayrağı ve Türkiye yazısı ile Türkiye’yi güzel bir şekilde temsil ederek havalanan balonlar ile Şanlıurfa’yı turizmde önemli bir noktaya taşımak istediklerinin altını çizdi. Göbeklitepe tapınağının turizme kazandırılması sonrasında Şanlıurfa ilinde Karahan adıyla anılan bölgenin de turizme kazandırılması açısından ellerinden gelen tüm çalışmaları yapacaklarını belirtti.

göbeklitepe

Beyazgül, Şanlıurfa ilinin her bir tarafının ayrı bir tarihi kokusu olduğunu ve bundan gurur duyduklarını bu şehri en güzel şekilde turizme ve ziyaretçilere kazandıracaklarına olan inançlarının tam olduğunu vurguladı.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri