Seyahat Haberleri

Pandemide Tatil Anlayışı Nasıl Değişti?

Pandeminin Tatillere Etkisi

Covid-19 sürecinden en çok etkilenenlerden biri turizm sektörü oldu. Pandemide tatil nasıl yapıldı?  Oteller bu yıl boş mu kaldı? İşte detaylar…

Pandemide Tatil Anlayışı Nasıl Değişti?

Evlerimizden çıkamadığımız karantina sürecinde belki de en çok ihtiyacımız olan şeylerden biri de tatil oldu. Vatandaşlardan kimisi hem ekonomik koşullardan hem de sağlıklarından duydukları endişelerden ötürü pandemide tatil planlarını ileriki zamanlara ertelerken kimisi de küçük gruplar şeklinde kalabalıktan uzak, izole bir tatili tercih ettiler. Pandemi süreci tatil anlayışlarımızı da değiştirdi. Doğayla iç içe tatiller arttı. Günübirlik geziler tercih edildi.  Lüks oteller boş kaldı, rezervasyonlar iptal edildi. Öte yandan butik otellere, bungalov evlere, villa kiralamalara, mavi turlara, karavan ve çadır tatillerine talep oldukça arttı.

Pandemi Sürecinde Tatil Seçenekleri

Tatil seçenekleri pandemide daha kısıtlı oldu. Lüks, bol yıldızlı otellerdense butik otel ve bungalovlar tercih edildi.  Otel rezervasyonları yerini günlük, haftalık veya aylık villa kiralamaya bıraktı. Kendine ait havuzu olan, geniş portföyü ile her bütçeye ve zevke uygun birkaç ailenin birlikte kalabileceği, kalabalıktan ve temastan uzak villalar oldukça yükselişte. Uzun süredir böyle bir konsept olsa da pandemide talep arttı.

pandemide tatil

Yine pandemide tatil için tercih edilenlerden biri de karavan tatili. Daha kısıtlı kişi sayısıyla yapılan karavan tatilleri de pandeminin gözdelerinden. Karavan firmaları bu yıl karavan satış ve kiralamalarının arttığını belirtti. Karavan kiralama şirketlerine olan talep yoğunlaştı. Özgürce dolaşmak isteyenler karavan tatilini tercih ettiler.

Pandemide tatil deyince akla gelen bir diğeri ise yat kiralama. Yat kiralamalarına bu yıl talep oldukça arttı. Diğerlerine göre daha maliyetli olsa da en çok tercih edilenlerden biri yat kiralama oldu. Lüksün, konforun sınırının olmadığı yatlar bu sene çok ilgi gördü.

Turistlerin  Pandemi’de Tatil Yeri Yine Türkiye Oldu

Yıllardır turistlerin tatil için ilgi odağı olan Türkiye, bu sene de turist akınına uğradı. Pandemi döneminde tatil tercihini Türkiye’den yana yaptılar.  Son yıllarda hızla ivme kazanan turist sayısı bu yıl Covid-19 sebepli düşse de yine çok fazla turist aldı. Turistlerin de tercihi otellerin yanı sıra villa veya yat kiralamadan yana oldu.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri