Seyahat Haberleri

Didingola Yaylası Nerede? Karadeniz’de Doğal Güzellikler

Didingola Yaylası Gezi Rehberi

Karadeniz’de haziran ayında yaylalara göçler başlıyor ama birçok yayla beton ve yapılaşmanın etkisi altında kalmışsa da doğal Didingola Yaylası ise istisnalar arasında.

En Naturel Yayla: Doğal Didingola Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan ve deniz seviyesinden 2.393 metre yükseklikte bulunan Didingola Yaylası heyecan verici bir yolculuk ve güzel bir macera yaşamanızı sağlıyor. Bu gizemli yaylaya ulaşmak ise o kadar da kolay değil.

doğal didingola yaylası

Didingola Yaylası ulaşımı için ilk önce Yeşilin binbir tonunu barındıran ve ihtişamlı dere sesleri ile sizi buluşturacak Fırtına Vadisi’ne ulaşmanız gerekiyor. Kısa ve keyifli bir yolculuk sonucu ulaşılan Çamlıhemşin ilçe merkezi girişinden sola ayrılarak yönünüzü Topluca Köyü’ne çevirin. Bu aşamadan sonra sizi 35 kilometrelik zorlu bir yolculuk bekliyor. Sık ormanlar arasında bulunan vadilerden geçerek yolunuza devam etmeniz gerekiyor. Yol oldukça zorlayıcı olsa da geride bıraktığınız her kilometrede karşılaştığınız manzaraları görmeye değiyor

Bu yolculuğa arazi aracı ile çıkabilirsiniz. Sislerin arasından geçeceğiniz inişli çıkışlı ve virajlı bir güzergâh sizi bekliyor. Yol üzerinde birçok doğal kaynak var su ihtiyacınızı burada giderebilirsiniz. Didingola Yaylası yolculuğunuz boyunca endemik çiçek türleri göreceksiniz. Ayrıca bu yolculuğun belli bölümlerinde yollar iki aracın geçemeyeceği kadar dar ve hatta uçurum ile dağ arasında sıkıştığınız zamanlar da olacak. Bunların ardından 2 saat süren yolculuk sonrasında Koçdüzü Yaylası ile karşılaşacaksınız.

İlk olarak tulum sesini duyacağınız bu yayla sizlere bütün yorgunluğunuzu unutturacak. Burada bulunan Adalı Göl’de toprak parçalarının kopması sonucu meydana gelen 3 tane yüzen adacık göreceksiniz. Hatta söylentiye göre adacıklar bu tarafa gelirse hava güneşli, diğer tarafa giderelerse yağışlı olurmuş. Bu yöntem yıllardır yaylada uygulanıyor ve doğru çıkıyor.

Bu yaylada verdiğiniz kısa bir aradan sonra hemen 4 kilometre uzağınızda Didingola Yaylası bulunuyor. Bu gizemli yaylaya sonunda kavuşuyorsunuz ve birden sis bulutları dağılıyor. Karşınızda geleneksel yapısı bozulmamış bir mimari duruyor ve çok eski zamanlardan beri süre gelmiş yayla kültürü ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Ayrıca yaylanın adı Lazcada Büyük Yayla anlamına geliyor ve bu yayla Büyük Yayla ismiyle de biliniyor.

Karadeniz’e özgü yayla içi yollar bu yaylada da var fakat yaylaya yakın bir mesafede yol sona eriyor ve geleneksel ahşap taş mimari ile baş başa kalıyorsunuz. Köylüler bu geleneksel yapının bozulmasına izin vermedikleri yaylada araçların çıkaracağı egzoz gazı ve doğal güzelliğin bozulabileceği gerekçesi ile yayla içinden yol geçmesine izin vermemiş.

Bu içerikte Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Rize – Çamlıhemşin gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri