Ağrı

Ağrı Gezilecek Yerler Rehberi – İshak Paşa Sarayı

Ağrı Gezi Rehberi

Ağrı gezilecek yerler rehberi içerisinde olan İshak Paşa Sarayı ziyaretçilerini bekliyor. Planlarınızı yapın, yolculuk başlasın.

İshak Paşa Sarayı Hakkında

İshak Paşa Sarayı, görkemli yapısıyla büyüleyici bir görsele sahiptir. Doğu Anadolu bölgesinde bulunan ve Ağrı gezilecek yerler Rehberi listesinde kesinlikle başta gelenlerden biridir. Bu ihtişamlı görüntünün oluşabilmesi yaklaşık olarak 100 yıl almıştır. Bu durum ise sarayın üzerinde ne derece bir emek olduğunu gözler önüne sermekte ve herkesin ömründe bir kere İshak Paşa Sarayı gezisi yapması gerektiğini göstermektedir. Saray, 18. yüzyıl Osmanlı mimarisinin neredeyse tüm izlerini üzerinde yaşatmakta ve günümüz için, dönemin en güzel örneklerinden biri konumundadır. İnşası sırasında kullanılan taş işçiliği ve oyma sanatı bir bakanı bir daha baktıracak güzellikte olan saray aslında kullanım açısı bakımından bir saraydan ziyade külliye görevindedir.

ishak paşa sarayı

İshak Paşa Sarayı, kızıl toprak rengine sahiptir ve günbatımı sırasında efsanevi bir görünüme sahip olmaktadır. Zamanlamanızı iyi ayarlayarak burada mükemmel kareler yakalayabilme şansına sahipsiniz. Bunun dışında sarayın iç kısmında ise birçok farklı sanatsal dekor bulunmaktadır. Örneğin Divan salonunun duvarları Türk hat sanatı ile süslenmiş ayet ve beyitlerle kaplanmış ve bu görüntü salona ilgi çekici bir form kazandırmıştır. Avlu kısmında ise kesme taştan yapılmış bir türbe bulunmakta ve burada ise Selçuklu mimarisinin izleri kendini göstermektedir. Ağrı gezilecek yerler rehberi listesi içinde olan saray, yakın bir zamanda bir restorasyon da görmüştür. Sarayın orijinaline sadık kalınmamış ve mimarisi biraz bozulmuşsa da halen görülmeye değer bir yapı olarak korunmaktadır. Saray genel hatları ile, aşevi, hamam, cami, eğlence ve merasim salonu, harem odaları, zindan, fırın, selamlık dairesi, fırın, iki adet avlu ve türbe binasından oluşmaktadır.

İshak Paşa Sarayı Nerededir?

Saray, Ağrı ilinin Doğubeyazıt ilçesinin yaklaşık 5 km doğusunda yer almaktadır. Üç yamacı da dik bir tepede ve kayalık bir arazi üzerinde kurulmuştur. Bu coğrafi konumundan ötürü saray bulutların üstündeymiş hissiyatı vermektedir yani bir nevi İshak Paşa Sarayı gezisi ile kendinizi bulutların üzerinde hissedebilir ve kendinizi büyüleyici gökyüzü ve saray mimarisine teslim edebilirsiniz. Buraya girişin sağlandığı tek nokta yani taç kapı doğu cephesinde bulunmaktadır. Ayrıca saraya Kars ve Erzurum komşu illerinden de ulaşmak mümkündür. Ağrı Gezilecek Yerler Rehberi devam ediyor..

ishak paşa sarayı

İshak Paşa Sarayı’nın Meşhur Altın Kapısı

İshak Paşa Sarayı gezisi yapıldığı sırada herkesin dikkatini çekecek bir bölüm ise bu altın kapıdır. Bu bölüm hiç kuşkusuz sarayın yapıldığı ilk zamanlar ve sonrasındaki uzun dönemlerde, saraya ait en ihtişamlı bölge konumunda imiş. Girişte bulunan taç kapıda yer alan altın kapı, saraya ziyarete gelen herkesi daha girişteyken büyülemeye yetecek güzellikteymiş. Ne yazık ki, 1877-1878 yılları arasında başlayan Rus işgali sonucu saraya ait birçok kıymetli eşya ile birlikte bu altın kapı da çalınıp Moskova’ya götürülmüştür. Günümüzde halen İshak Paşa Sarayı’nın görkemli altın kapısı Moskova’da bir müzede sergilenmektedir. Biz ise yalnızca fotoğraflardan görebilmekteyiz. Ağrı gezilecek yerler rehberi içerisinde İshak Paşa Sarayı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

İshak Paşa Sarayı’na Dair İlginç Bir Hikaye: İshak Paşa Padişahı Kızdırdı Mı?

Adına saray dikilen İshak Paşa, sarayın inşası tamamlandıktan kısa bir zaman sonra sürgüne gönderilmiş ve bu durum birden fazla söylentinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu söylentilerin en yaygın olanına baktığımızda şöyle bir olay örgüsüyle karşılaşıyoruz: “O dönemlerde Osmanlı topraklarına gelen İran elçisi önce İshak Paşa’nın misafiri olarak gelmiş fakat sonrasında Topkapı Sarayı’na gittiğinde İshak Paşa Sarayı’nın daha görkemli olduğunu söylemiş. Bunun üzerine padişah çok sinirlenip İshak Paşa’yı görevinden alıp sürgüne gönderilmiş.”

ishak paşa sarayı

Bu ilginç hikayeden sonra bir diğer söylenti ise şu şekilde: “Osmanlı’nın ekonomik buhranlarda sıkıntı çektiği bir dönemde İshak Paşa, sarayın inşasını tamamlamak için İstanbul’a göndermesi gereken vergilerin bir miktarını ayırıp saraya kullanmış. Bu durumun farkında varıldığında ise Padişah, Paşayı görevden almış ve sürgüne göndermiş.”

İşte böyle olayın aslı asla net şekilde belirlenememiş ve söylentiler birbiri ardına sıralanmıştır. Yine de biz dönemin adına saray yapılacak kadar ünlü paşasını yargılayacak hakka sahip değiliz.

İshak Paşa Sarayı’na Nasıl Gidilir?

İshak Paşa Sarayı’na Doğubeyazıt ilçe merkezinden başlayarak yaklaşık 15 dakika süren bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Bu işin kolay kısmıdır. Ağrı ile Doğubeyazıt arası mesafe ise 100 km’dir. Yani totale bu yolculuk yaklaşık olarak bir buçuk saati bulacaktır.

İshak Paşa Sarayı Turu Sırasında Gezilebilecek Yerler

Ağrı taraflarına yolunuz düştüyse ve İshak Paşa Sarayı gezisi tamamlandıysa, dönüş yolunda tatilinizi birkaç gün daha uzatarak Ağrı gezilecek yerler Rehberi içerisinde birçok noktayı daha görebilirsiniz. 

Ağrı Gezilecek Yerler Rehberi: Gezebileceğiniz Farklı Noktalar

 1. Meteor Çukuru,
 2. Nuh’un Gemisi,
 3. Doğubeyazıt Eski Cami,
 4. Hamur Kümbeti,
 5. Kaplıcalar,
 6. Balık Gölü,
 7. Keşiş’in Bahçesi,
 8. Urartu Kalesi,
 9. Meya Antik Kenti,
 10. Şoşik Kalesi,
 11. Ahmed-i Hani Türbesi ,
 12. Avnik Kalesi,

Bunlar dışında elbette gezinizi kış aylarında yapacaksanız Ağrı’da bulunan kayak merkezlerine giderek orada vakit geçirebilir ve eğlenebilirsiniz. GeziLinki YouTube kanalımızı ziyaret ederek İshak Paşa Sarayı gezisi hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Antalya’nın En Güzel Yerlerinden: Side Gezilecek Yerler  makalemize de göz atmanızı isteriz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri