Antalya

Antalya’nın En Güzel Yerlerinden: Side Gezilecek Yerler

Side Gezi Rehberi

Side gezilecek yerler için listeniz hazır mı? Tarihi ve doğal güzelliklerle dolu Side gezisi için hazır mısınız? Biz rotamızı oluşturduk, yolculuk başlasın!

Side Nerede? Side Hakkında Kısa Bilgiler

Side, Antalya’nın 80 km doğusunda ve Manavgat’ın 7 km güneybatısında yer alan, genişliği 350 – 400 metre olan bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Side MÖ 7. Yüzyılda yerleşim merkezi olmuştur ve Antik dönemdeki en önemli liman kentlerinden biridir. Bölge, geçmişten günümüze kadar birçok medeniyete sahipliği yapmıştır. MÖ 6. Yüzyılda Lidya Krallığı’nın egemenliğine giren Side, krallığın yıkılışından sonra Perslerin hakimiyetine geçmiştir. Çıktığı sefer üzerine egemenlik bu defa Makedonya kralı Büyük İskender’in eline geçmiştir. Sonrasında ise birçok krallık arasında el değiştiren Side yapılan savaşlar sonucu en sonunda Bergama Krallığı’na ait kalmıştır. Antalya’nın alınması ile yüzyıllar sonra Side Türk milletinin hakimiyetine geçmiştir.

Side Gezisi Sırasında Görülmesi Gereken Yerler

Her parçası ayrı güzelliğe sahip olan Side, gezilip görülecek birçok tarihi ve doğal alana sahiptir. Side gezilecek yerler arasında görebileceğiniz ve gezinize renk katacağınız yerler Side Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Aspendos ve Seleukia Antik Kenti, Side Müzesi, Titreyen Göl, Köprülü Kanyon ve Manavgat Şelalesi olarak sıralanabilir.

side gezisi, side antik kenti

Side Antik Kenti

Side taraflarına bir gezi planınız varsa burayı görülecek yerler listesinin en başına eklemelisiniz. Side Antik Kenti MÖ 7. Yüzyılda temellerinin atıldığı bilinen bölgenin en eski ve en güzel yerlerinden biridir. Side’nin tarihi boyunca birden fazla medeniyete ev sahipliği yaptığı düşünülürse, o dönemlere bir yolculuk yapmak ve geçmiş kültürlerin keyifli yolculuğuna çıkmak için Side Antik Kenti en doğru tercihtir. Burası, bölgenin kıyı kesiminde yer almaktadır ve içerisinde antik tiyatro, Apollon Tapınağı, Agora, Agora hamamı gibi dönemin tarihi güzellikleri bulunmaktadır. Bunun yanında yaklaşık 15 bin kişilik kapasiteye sahip olan Side Antik Tiyatro’sunu da burada görmek mümkündür. Tiyatro günümüze kadar yapısını sağlam şekilde korumayı başarmış en güzel eserlerden biridir. Bu alana giriş 20 TL olarak belirlenmiştir ve Müzekart ile giriş ücretsizdir.

Side Müzesi

Fotoğraf çekmeyi seven ve tarihe ilgi duyan insanlar için burası, Side gezilecek yerler arasında listeye alınacak en önemli yerlerden biri olmalıdır. Müze, Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından 1947 – 1967 yıllarında  gerçekleştirilen kazılar sonucu ortaya çıkan küçük ama etkileyici birçok eser ile oluşturulmuştur. 1960 yılından bu yana ziyaretçilerine açılmış olan müze, içerisinde Roma, Helenistik, ve Bizans dönemlerinden kalan lahitler, sunaklar, kaideler, sütun başlıkları ve Roma heykelleri bulunmaktadır. Bu eşsiz tarihi kalıntıları görmek için müzeye giriş ücreti 10 TL olmakla birlikte Müzekart ile giriş ücretsizdir. Ayrıca müze Nisan – Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 , Ekim – Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatlerinde hizmet vermektedir.

Side gezisi, apollon tapınağı

Apollon Tapınağı

Side’ye kadar gelip, Apollon Tapınağı’nı görmeden gitmek gezinizi yarım bırakacaktır. Tapınak, Pax Romania (Roma barışı) olarak bilinmekte olan dönemde inşa edilmiştir. Türkiye’nin birçok yerinde adına tapınaklar yapılan ışığın, sanatın ve güzelliğin tanrısı olan Apollon adına inşa edilen tapınak, yeniden 1990’lı yıllarda restore edilmiştir. Apollon Tapınağı, dikdörtgen planlı yapısı ve korint başlıklı sütunları ile değişik bir mimariye sahiptir. Özellikle günbatımı sırasında Apollon Tapınağı muhteşem bir manzaraya sahip olmaktadır. Fotoğraf severlerin mutlaka gidip görmesi ve bu deneyimi yaşaması gereken bir yerdir.

Seleukia Antik Kenti

Bu bölge, Manavgat ilçesi yakınlarında bulunan ve milattan önceki dönemlerde Helenistik, Bizans ve Roma dönemlerine ait kalıntıları bünyesinde bulunduran bir antik kenttir. Seleukia’yı gezerken sarnıç, kilise, hamam, tapınak ve mezar kalıntılarına rastlayabilir ve bunların görüntülerini çekebilirsiniz. Ayrıca bu bölgede de yapılan kazı çalışmaları Prof. Dr. Jale İnan tarafından gerçekleştirilmiş ve 7 sene sürmüştür. Daha sonrasında çıkarılan eserler sergilenmek üzere Antalya Arkeoloji Müzesi’ne götürülmüştür. Seleukia Antik Kenti‘ne girmek için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Bunun yanında kenti gezdikten sonra Side gezisi rotalarından biri olan Manavgat Şelalesi’ne geçiş yaparak orada da eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Titreyen Göl

Göl, aslında çok durgun bir yapıya sahiptir ve rüzgara bağlı olarak gölün yüzeyinde oluşan titremeler sebebiyle zamanla bu adı almıştır. Yaklaşık olarak 3.000 dönümlük bir alana yayılmış olan göl birçok kuş ve balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. Side gezilecek yerler keşfi sırasında bu bölgeye gelip doğanın eşsiz güzelliği içinde yürüyüş yapabilir ve birbirinden lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Bunların dışında ulaşım bakımından hiç sorun çıkmamaktadır, ister özel araçla isterseniz minibüsler ile buraya ulaşabilirsiniz.

side gezisi, side antik kenti

Aspendos Tiyatrosu

Aspendos, tiyatrosu ile ünlü bir antik kenttir Side gezilecek yerler keşfi yaparken mutlaka görmeniz gerekmektedir. Bir Yunan efsanesinde geçenlere göre Truva Savaşı sırasında kurulmuştur. Aspendos Tiyatro’su MS 2. Yüzyılda Romalılar tarafından yapılmış ve günümüze kadar sağlamlığını koruyan yapısı ve eşsiz mimarisiyle kentin en önemli yapısı olmaya hak kazanmıştır.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri