Keşfet

Metropolitan Sanat Müzesi – Gezi Rehberi ve İpuçları

Metropolitan Sanat Müzesi Nerede?

Metropolitan Sanat Müzesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde yer alan en büyük sanat müzelerinden biridir. Ayrıca Amerika’nın da en büyük sanat müzesi durumundadır. Bu Sanat Müzesi dünya üzerinde en çok gezilip görülen müzelerden biridir. Peki Metropolitan Sanat Müzesi nerede yer alır, nasıl ulaşım sağlanır ve içeride ne gibi eserler sergilenmektedir?

Metropolitan-Sanat-Muzesi-3

Metropolitan Sanat Müzesi Central Park’ın doğu tarafında yer alır. Müze içerisinde; Afrika’dan, Asya’dan, Hindistan’dan, Bizans döneminden ve Mısır’dan gelen birçok sanat eserleri sergilenmektedir. Burası adeta tarihe ışık tutan bir mekandır. Ayrıca müze içerisinde; çeşitli kostümler, aksesuarlar, müzik aletleri, Antik çağdan kalma el yapımı silahlar ve daha birçok eşyalar sergilenmektedir. Müze, tarihin dünya üzerindeki en önemli miraslarından biridir ve 1872 senesinde kullanıma açılmıştır. Açılış amacı ise Amerikan vatandaşlarının sanat ve eğitim seviyesini geliştirmektir. O tarihlerde güzel sanatların teşvik edilmesi ve tanıtılması için aynı zamanda müze içerisinde bir kütüphane kurulmasına da karar verilmiştir. Tüm bu kararlar New York eyaletinin yasama meclisinde alınmıştır.

Metropolitan Sanat Müzesi Eserleri

Metropolitan-Sanat-Muzesi

Yolu New York’a düşecekler için müze içerisinde hangi eserlerin sergilendiği merak konusu olabilir. Metropolitan Sanat Müzesi genellikle moda severlerin gezmekten oldukça keyif aldığı bir yerdir. Çünkü içerisinde yaklaşık 35 bin kadar tarihi ve kültürel açıdan önem arz eden aksesuarlar ve moda ürünleri bulunmaktadır. Müze içerisinde yer alan Yunan ve Roma Heykel Galerisi müzenin en geniş bölümlerinden biridir. Burada Helenistik döneme ait birçok sanatçının heykellerini görebilirsiniz. Vermeer koleksiyonu da yine sanatseverlerin en sevdiği yerlerden biridir. 17. yüzyılın ünlü sanatçılarından Vermeer’in 5 tane tablosu burada sanatseverlerle buluşmaktadır.

Metropolitan-Sanat-Muzesi-1

Müze içerisinde gezmekten keyif alabileceğiniz bir diğer bölüm ise “Empresyonist Hazine” adlı bölümdür. Burada dönemin ünlü sanatçılarından; Picasso, Van Gogh, Cezanne, Monet ve Degas gibi sanatçıların değerli tablo ve heykelleri sergilenmektedir. Bu bölümde tam 17 tarihi öneme sahip eserleri inceleyebilirsiniz.

Metropolitan Sanat Müzesi pazar ve perşembe günleri arasında 10.00 ile 17.30 aralığında hizmet vermektedir. Cuma ve cumartesi günlerinde ise 10.00 ile 21.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müzeye girişler ücretlidir. Yetişkinler için bu ücret 25 dolar iken öğrenciler 12 dolar ile ziyaret edebilmektedir. 6 yaşın altındaki çocuklardan ücret alınmamaktadır. Dilerseniz bu müzeyi sanal olarak da gezebilirsiniz.

Bu ve buna benzer birçok içeriğe GeziLinki YouTube kanalı aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri