İstanbulKaravan Tatilleri

Terkos Gölü Karavan Tatili: Arnavutköy Durusu Karavan Tatili

Terkos Gölü Gezi Rehberi

Terkos Gölü karavan tatili ile İstanbul’dan çıkmadan şehrin kalabalığından kaçıp karavanınızla vakit geçirebilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz!

Terkos Gölü Hakkında

Terkos Gölü, Durusu olarak da anılmaktadır. Lagün kökenli ve az tuzlu olan bu göl İstanbul ilinin kuzeybatısında kalmaktadır. İstanbul içerisinde kafa dinlemek için tercih edilen doğal güzelliklerden bir tanesi olan Durusu hem kamp tatili için hem de karavan için kullanılmaktadır. Aynı zamanda çevresindeki alanlarda da piknik gibi aktiviteler de yapılıyor. Hafta sonları etrafı oldukça kalabalık olan Terkos Gölü, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan Arnavutköy ilçesinin sınırları içerisindedir. Arnavutköy’de karavan tatili yapabilecek alanların içinde Durusu’yu da sayabilirsiniz. Öyleyse planlarınızı yapın ve Terkos Gölü karavan tatili başlasın!

Terkos Gölü’nün, yıllar öncesinde Karadeniz’de bir koy olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Daha sonraları kumsalla birlikte denizden ayrılmıştır ve bir göl halini almıştır. 2 kilometre genişliğe sahip olan bu kum tepeleri, Terkos’u Karadeniz’den ayıran kum tepeleridir. Pek çok canlı türünün de yuvası halindeki Terkos Gölü sınırlarında kaz yaban kazı ve yaban ördeği gibi hayvanların avı yapılmaktadır ancak şunu belirtmeliyiz ki buradaki doğal yaşam alanı içerisindeki bazı değişik kuş türlerinin avlanması kesinlikle yasaktır ve cezai işlem uygulanmaktadır.

terkos gölü karavan tatili

Karavancıların da sevdiği alanlardan biri haline gelmiş Terkos Gölü’nde şahane zamanlar geçirebilirsiniz. Gölün kıyısına ve yakınına karavanınızı park ederek bir süre doğal yaşamın keyfini çıkarabilirsiniz. Terkos Gölü karavan tatili için şimdiden heyecanlı olduğunuzu biliyoruz, öyleyse detaylara geçelim!

Terkos Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Terkos Gölü, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunmaktadır. Arnavutköy sınırları içerisinde kalan alana karavan tatili için gidecekseniz TEM otoyolunu kullanabilirsiniz. Hadımköy gişelerini geçtikten hemen sonra Durusu tabelalarını göreceksiniz zaten. Tabelayı takip eden 10 kilometrenin ardından Tank ve Süngü adındaki heykeli göreceksiniz, bu heykeli gördükten sonra soldan devam ederseniz Terkos Gölü’ne rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Terkos Gölü karavan tatili ile İstanbul’un içinden çıkmadan rahat bir tatil yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey karavanınızı hazırlamak ve tatilinizi başlatmak.

Terkos Gölü Karavan Tatili

Karavanlı kampçılık seviyorsanız Durusu tam size göre! Hafta sonları piknik ve çadır kampı için tercih edildiğinden sizlere tavsiyemiz hafta içi kaçıp buralara gelmeniz ancak bunu yapamıyorsanız bile sorun değil çünkü kalabalık rahatsız edecek düzeyde olmuyor. Balık tutmak, Balaban köyü kıyısında kano turu gibi aktiviteleri de yapabileceğiniz Terkos Gölü karavan tatili tamamen ücretsiz! Her yer doğal bir kamp alanı.

Bunun dışında hamak kurup dinlenebilir, dalış veya yüzme aktiviteleri yapabilir, doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Ayrıca karavanınızın arkasında bir bisiklet varsa buradaki patikalarda rahatlıkla bisiklet turu yapabilirsiniz. Kıyıdaki özel teknelerle tekne turu da yapabileceğiniz Terkos Gölü sizi çok mutlu edecek! Özel tekneler için izin almanız yetiyor genelde.

terkos gölü karavan tatili

Elektrik, su, tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir alan bulunmuyor. Yetkililer alanı bozmamışlar ve bir camping merkezi de bulunmuyor. Doğayla tam anlamıyla iç içe bir tatil fırsatı için Durusu karavan tatili çok iyi bir fırsat! Ayrıca yakınlarda market olmadığını söyleyerek sizi uyaralım. Alışverişinizi önceden yaparsanız çok daha rahat edersiniz.

Terkos Gölü karavan tatili, siz karavan severleri bekliyor! Sizlere şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz. Daha fazla karavan tatili fırsatı için bizleri takip etmeye devam edin.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Günlüklü Koyu Karavan Tatili: Fethiye Karavan Tatili

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri