Keşfet

Tophane-i Amire KSM Okuma Bahçesi; İstanbul’un Ortasında Sakin Bir Durak

Tophane-i Amire KSM Okuma Bahçesi

İstanbul’da hem rahat edebileceğiniz hem de düşük bir ücretle boğaz manzaralı bir alanda sakinliğin tadını çıkarabileceğinizi biliyor muydunuz? Tophane-i Amire KSM Okuma Bahçesi, Galata ve Boğaz manzarasıyla diğer kafelerden ve lokasyonlardan kendisini sıyırmayı başarıyor. İstanbul’da hem kafa dinlenmelik hem de uygun fiyatlı bir mekan arayanlar için yazımızı okumaya devam edin.

Karaköy’de bulunan Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, bilmeyenler için bir arka bahçeye sahip. Sanat Merkezi tam olarak Defterdar Yokuşu’ndan Cihangir’e doğru ilerlerken yolun sağ kısmında kalıyor.

Pazartesi hariç her gün ziyarete açık olacak kültür merkezi. Prof. Dr. Handan İnci, bu alanın dönüşümünden duyduğu heyecanı dile getirerek burayı her eski haliyle gördüğünde, güzel bir bahçeye dönüştürülse ne kadar muhteşem olacağını hayal ettiğini belirtti. Bu projeyi hayal ediyordu ve bunu gerçeğe dönüştürmeye kararlıydı. İlk adım atık malzemelerin uzaklaştırılıp alanın temizlenmesiydi, ardından yenileme süreci geldi. Gümüşsuyu’ndaki Okuma Bahçesi’nin konumu, bir zamanlar orada bulunan efsanevi “Cennet Bahçesi” ni andırması nedeniyle eski nesil için nostaljik anılar barındırıyor. Bahçe, Tophane-i Âmire binasının muhteşem tarihi dokusu içerisinde yer almakta olup, cazibesini ve önemini artırmaktadır. Artık öğrencilerin ve mezunların okuyabileceği, atölye çalışmalarına katılabileceği ve kulüp toplantıları düzenleyebileceği bir yer. Prof. Dr. Handan İnci herkesi bu harika mekanın keyfini birlikte yaşamaya davet ediyor. Beyoğlu Belediyesi’nin desteğiyle alanın temizliği yapıldı ve mevcut yapı değiştirilerek bahçe oluşturuldu. İBB Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’nın desteğiyle bahçe düzenlemesi yapılırken, masa ve koltuklar da üniversitenin depolarından temin edilerek onarıldı. Deniz’in atölyesinden gelen bağışlarla dolaplar sağlanırken, marangozlar ve demirciler de güzel bir sedir yapıya katkıda bulundu. Kitaplar düzenlendi, çay evi kuruldu, huzurlu ve keyifli bir okuma ortamı oluşturuldu. Prof. Dr. Handan İnci de Okuma Bahçesi hayalinin yalnızca kendisinin olmadığını ortaya koydu. Ersen Gürsel ve Haydar Karabey adlı iki mimar kendisinden önce bu mekan için proje hazırlamıştı. Bir araya gelip projeyi güncelleyene kadar onların çabalarından haberi yoktu. Ne yazık ki pandemi nedeniyle dikkatlerin başlangıçta başka alanlara kaydırılması gerekti. Ancak sebat ettiler ve projede ilerleme kaydetmeyi başardılar. Okuma Bahçesi sakin bir nokta arayanlar için harika bir fırsat.

Tophane-i Amire KSM Okuma Bahçesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Tophane i Amire KSM Okuma Bahçesi’nin adresi ise şöyle:  Kılıçali Paşa, Meclis-i Mebusan Cd. No:1, 34433 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye.

Siz de İstanbul’da sakinlik arıyorsanız Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’ne bir şans verebilirsiniz.

Daha fazla gezi ve tatil fikri için Gezilinki Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu yazımızda ilginizi çekebilir: Sivas’ ta 4 Mevsim Tatil Sıcak Çermik Kaplıcaları

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri