Plaj Önerileri

Akvaryum Koyu nerede? Akvaryum Koyu’na nasıl gidilir?

Akvaryum Koyu Gezi Rehberi

Akvaryum Koyu diğer adıyla Mermer Burnu Çanakkale Bozcaada’da yer almaktadır. Bölge Ege’nin en popüler koylarından birisidir.

Akvaryum Koyu veya diğer adıyla Mermer Burnu Bozcaada’da bulunan ve turist akınına uğrayan bir bölgedir. Koyun en önemli özelliği denizi ve su altı güzellikleridir. Öte yandan plajı kum plajdır.

İsminden de anlaşılacağı gibi bölge Akvaryum gibi temiz ve su altı çeşitliliği renklidir. Bölgede yüzerken deniz canlılarını görebilir ve onlarla birlikte yüzebilirsiniz. Bu nedenle bölgeye giderken yanınızda mutlaka şnorkel ve deniz gözlüğü bulundurun. Denizde göreceğiniz balıkların büyüklüğüne inanamayacaksınız.

Profesyonel dalgıç iseniz bölge dalış yapmak için çok uygundur.

Öte yandan bölge Bozcaada merkeze biraz uzak olduğu için sessiz ve bakir bir bölgede sayılabilir. Yaz aylarında hafta içi bölgeye gittiğinizde oldukça az insan görürsünüz. Ancak hafta sonra plajda havlunuzu koyacak yer bile bulamayabilirsiniz. Bu nedenle sessizlik arayanlar deniz ve orman manzarası arayanlar daha çok hafta içleri bu bölgeyi ziyaret eder.

AKVARYUM KOYU’NA BOZCAADA MERKEZDEN MİNİBÜS VARDIR

Akvaryum Koyu’na Bozcaada merkezden minibüsler kalkmaktadır. Yaz aylarında minibüs saatleri 11.30, 14.00 ve 17.00 şeklindedir. Diğer mevsimlerde ise minibüs sayısı düşebilmektedir. Bu nedenle eğer kendi aracınız ile bölgeye gitmeyecekseniz minibüs saatlerini öğrenmekte fayda vardır.

Öte yandan bölgede otel ve pansiyon bulunmaktadır. Ancak buraya gelenler en çok bölgede kamp kurmayı tercih eder. Siz de eğer isterseniz çadırınızı alıp bölgeye gidebilir ve kamp atabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bölge merkeze yürüme ile iki saat uzaklıktadır. Bu nedenle koya hazır bir şekilde gitmeniz hayatidir.

AKVARYUM KOYU’NA ULAŞIM

Bozcaada bir ada yerleşimi olduğu için kara bağlantısı yoktur. Bu nedenle Çanakkale Geyikli’den adaya feribot seferleri yapılmaktadır. Eğer kendi aracınız ile adaya gidecekseniz Geyikli’den arabalı feribotlara binebilirsiniz. Araçsız olarak da yine buradaki feribotlar binmelisiniz.

Öte yandan feribot ile Bozcaada’ya geçtiğiniz zaman şehir merkezine gidilmeli ve buradan Akvaryum Koyu’na giden minibüslere binilmeli. Yaz aylarında sadece 3 sefer düzenlendiği için diğer mevsimlerde yoğunluk azalacağı için bu hat belki 2’ye düşürülebilir. Bu denenle minibüse binildiğinde minibüs saatlerinin öğrenilmesinde fayda var.

AKVARYUM KOYU’NDA KONAKLAMA

Bölgede kalacak yer bulunmamaktadır. Bu nedenle bölgeye tatile gelen turistler ada merkezindeki otel ve pansiyonlarda kalmaktadır. Ancak kamp atmak isteyenler koya yerleşmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bölgede tesis veya market yoktur. Tüm alışverişinizi alarak koya gelmelisiniz. Öte yandan bölgenin en yoğun ayı ise temmuzdur.

SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ BAŞKA BİR NOKTA: Ayazma Tabiat Parkı nerede? Ayazma’ya giriş ücreti ne kadar?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri