İstanbulPlaj Önerileri

İstanbul’da Denize Girilebilecek En İyi Yerler: Ağva Plajları

İstanbul Çevresindeki Plajlar

İstanbul’un Şile ilçesine bağlı Ağva, İstanbulluların günübirlik ve hafta sonu kaçamakları için en çok tercih ettiği yerlerin başında gelir. İstanbul’a ve çevre illere olan yakınlığıyla ön plana çıkmaktadır. Ağva’nın nüfusu 300 civarındadır ancak tatil sezonlarında bu sayı 17 binleri bulmaktadır. Sadece plajlarıyla değil gezilecek yerleriyle de oldukça meşhur bir bölgedir. Tarihi milattan önce 7. yüzyıla kadar dayanır ve bu sebeple de söz konusu dönemlere ait kalıntıları görebilmek mümkündür. İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler Ağva’da yer alır. Sahil şeridi 3 kilometre civarındadır ve bakir kalmış koyları görülmeye değerdir. İstanbul ve çevresinde denize girmek isteyenler için Ağva plajları içeriğimiz GeziLinki okurlarıyla…

Ağva’nın En Güzel Plajları

Ağva’da denize girmek isteyenlerin ücretli ve ücretsiz olmak üzere pek çok alternatifi bulunmaktadır. Hangi plaj seçilecek olursa olsun muhteşem bir doğanın içerisinde, şehrin karmaşasından izole, huzurlu bir vakit geçirileceği kesindir. İşte Ağva’nın en güzel plajları:

Ağva Halk Plajı

İstanbul’da Denize Girilebilecek En İyi Yerler

Ağva’da plaj denilince genellikle ilk akla gelen yer burasıdır. Ağva’nın merkezinde yer alır ve upuzun bir sahil şeridine sahiptir. Sahip olduğu olanaklarla yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak noktalarından biridir. Ücretsiz bir halk plajı olsa da oldukça bakımlı ve temizdir. İçerisinde duşlar, tuvaletler, kafe, büfe ve şezlong – şemsiye kiralama alanları bulunmaktadır. Plajı tamamen ince kumlarla kaplıdır. Denizi sığ bir yapıda olmadığından çocuklu ailelerin dikkat etmesinde yarar vardır.

Karacaköy Plajı

İstanbul’da Denize Girilebilecek En İyi Yerler

İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler içerisinde Karacaköy Plajı da önemli bir yere sahiptir. Burası 3 tarafı denizlerle kaplı küçük bir koydur. Doğal liman özelliği vardır ve oldukça sakin bir ortamı mevcuttur. Burası yalnızca denizi için değil kamp olanakları için de tercih edilmektedir. İstanbul ve çevre iller içerisinde kamp denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olmaktadır. Yerleşim yerlerinden uzaktır. Plaja giriş ücretsiz olsa da otopark ücretlidir. Duş, tuvalet, soyunma kabinleri gibi olanaklara sahiptir. Denizi sığ olduğundan çocuklu aileler için uygundur. Girişler ücretsizdir.

Kadırga Koyu

Ağva merkeze yaklaşık 7 km mesafede yer alan Kadırga Koyu devasa kaya oluşumları ile çevrelenmiştir. Denize doğru uzanan kayalıkların merdiveni anımsatması buraya antik tiyatro havası katmıştır. Ağva’nın en sakin yerlerinden biridir. Daha çok kamp için tercih edilse de denizi de oldukça güzeldir. Havuz gibi denizi olan bu plajın kumları da ince tanelidir. Sığ bir yapısı vardır. Çevrede alışveriş yapılacak yerler yoktur. Ayrıca tuvalet, duş, şezlong ve şemsiye gibi olanaklar da mevcut değildir. Girişler ücretsizdir.

Sardala Koyu

İstanbul’da Denize Girilebilecek En İyi Yerler

İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler denildiğinde genellikle akla Kocaeli tarafları da gelmektedir. Sardala Koyu da Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yer alır. Doğal güzellikleri ve muhteşem deniziyle ön plana çıkmıştır. Ağva merkezden yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Denizi sakindir ancak sığ bir yapısı yoktur. Duş, şezlong, soyunma kabini gibi olanaklar da mevcut değildir. Girişler ücretsizdir.

Kilimli Koyu

İstanbul’da Denize Girilebilecek En İyi Yerler

Ağva merkezden yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alan Kilimli Koyu belki de bölgenin en güzel koylarından biridir. Diğer plajlara göre olanak bakımından daha gelişmiştir. Denizi masmavi olup oldukça sessiz ve sakin bir ortamı vardır. Kamp severlerin akın ettiği alanlardan biridir. İçeride alışveriş yapılabilecek işletmeler, kafeteryalar, cankurtaran kuleler, otopark, kamp alanları, duş ve tuvalet gibi olanaklar mevcuttur.

Ağva Nerede? Ağva’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul – Ağva arası yaklaşık 110 km’dir. Özel araçlarla gidecek olanlar TEM Otoyolu, E-5 ya da Beykoz istikametini kullanmalıdır. Toplu taşıma araçlarıyla gidecek olanlar ise Üsküdar ya da Harem’den hareket eden İETT otobüslerini kullanabilirler.

Bu içeriğimizde İstanbul’da denize girilebilecek en iyi yerler arasında olan Ağva plajlarından ve sahip olduğu olanaklardan söz edilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi içeriği için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri