Gastronomi Gezileri

İstanbul’un En Meşhur Lezzetleri: En İyi 5 Lezzet

İstanbul'da Ne Yenir?

İstanbul’un kendine has karakterinden etkilenen mutfağında halkın en sevdiği İstanbul yemekleri sizleri bekliyor. İstanbul’un en meşhur lezzetleri burada!

İstanbul’un En Meşhur 5 Lezzeti

1- Terbiyeli Şirden Çorbası
Daha önce sade pişen Şirden Çorbası, 17. yüzyıl sonrasında İstanbul saray ve halkının mutfağında yoğurt ve yumurta sarısı konularak pişirilmiştir. İstanbul’un en meşhur lezzetleri içinde olan Terbiyeli Şirden Çorbası, özellikle kış aylarında tüketilmektedir. İlk kez Osmanlı zamanında rastlanan Terbiyeli Şirden Çorbası, İstanbul’u ziyaret eden yabancıların ülkelerine taşıdıkları bir lezzet olarak da bilinmektedir.

istanbul'un en meşhur yemekleri

2- İstanbul Islak Hamburgeri
İstanbul için hazırlanan Gurme Gezi Rehberleri içinde yer bulan İstanbul Islak Hamburgeri, İstanbul’un en meşhur lezzetlerindendir. Değişik kültürlerle harmanlanan İstanbul mutfağının bünyesinde barındırdığı lezzetlerden biri olan İstanbul Islak Hamburgeri, İstanbul halkının her kesimi tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedir. İstanbul Islak Hamburgeri, tartışmasız günün her saatinde tercihen yanında limonata ile yenmektedir.

istanbul'un en meşhur yemekleri

İstanbul’un En Meşhur Lezzetleri Megakent Sakinlerini ve Ziyaretçilerini Bekliyor!

3- Beykoz Paçası
İstanbul’un en meşhur tatları içinde bulunan Beykoz Paçası, kemik suyundan yapılmaktadır. Besleyici değeri çok fazla bir yemek olan Beykoz Paçası, içerisinde bulunan mineral, protein ve vitaminlerle kemik yapısını güçlendirmektedir.  Beykoz Paçası, çocuklarda kemik gelişimini desteklemektedir. İleri yaşlarda da kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Bu anlamda Beykoz, tarih boyunca kişilerin en çok bildiği ve sadece Beykoz Paçası yemek için geldikleri bir yerdir. Beykoz Paçası tercihen sirke ve sarımsakla yenir.

4- Ortaköy Kumpiri
İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde olan Ortaköy Camisi bu alana ismini vermiş ve burası Ortaköy olarak bilinmiştir. Ortaköy’ün en meşhur ve beğenilen lezzeti ise Ortaköy Kumpiri’dir. Patatesin en keyifli hali olarak da tanımlanan Ortaköy Kumpiri, lezzetiyle yerli ve yabancı turistlerin gözdesidir. İstanbul’un en meşhur lezzetleri arasında yer alan Ortaköy Kumpiri, İstanbul dışında da tanınan ve taklit edilen bir lezzettir.

5- Arnavutköy Akıntı İstiridyesi
İstanbul şehrinin Beşiktaş ilçesinin ünlü semti olan Arnavutköy’de denize uzanan bir çıkıntı olan Akıntı Burnu’ndan toplanan istiridyeler, İstanbul’un en meşhur lezzetleri arasında yerini almıştır. Çift kabuklu bir deniz canlısı olan istiridyeler, midyeler gibi bulundukları yerde sabit kaldıklarından toplanmaları kolaydır. Arnavutköy Akıntı İstiridyeleri bulundukları burnun adı olan Akıntı adıyla ünlenmişlerdir. Tercihe bağlı olarak limon sıkılan Arnavutköy Akıntı İstiridyesi sirke, kişniş, sarımsak, sirke, soya sosu ve zencefille de denenebilir.

istanbul arnavutköy istridyesi

İlginizi çekebilir: İstanbul’un Sokak Lezzetleri: En İyi 5 Lezzet

Daha fazla gastronomi gezisi haberleri almak isterseniz GeziLinki internet sitemizi ziyaret edebilir veya bizleri sosyal medya hesaplarınızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri