ÇocukFestivaller

Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali

Çocuk Festivalleri

Küçük hanımlar küçük beyler uluslararası çocuk tiyatroları festivali, her sene Nisan ayında perdelerini açmaktadır. Bu festivalin asıl amacı, yarının yetişkin ve gençleri olan çocukların farklı tiyatro oyunları ve kültürleri ile tanışmasını sağlamaktır. 23 Nisan etkinlikleri kapsamında geniş yer bulan şenliğe ışık tutan Ulu Önder Atatürk’ün sözleridir. Ulu Önder, geleceğin yetişkinleri için istikbalin gülü ve yıldız tanımlamasını yapmış; onların sanatsal gelişimine büyük önem vermiştir. Atatürk’ün sanat ve sanatçı ile ilgili çok sayıda veciz sözü bulunur. Herkesin sanatçı olamayacağına dair sözleri bilinir. Gençlerin yetişmesinde güzel sanatların katkılarını her fırsatta dile getiren Atatürk’ün bu idealleri doğrultusunda günümüzde çok sayıda atılım yapılmıştır. Çocuk Bayramı vesilesi ile çocukları tiyatroyla tanıştıran bu aktiviteler de son derece büyük önem taşır.

Tiyatro Festivaline Olan İlgi

Küçük hanımlar küçük beyler uluslararası çocuk tiyatroları festivali, her ülkenin çocuklarını ve tiyatro gösterilerini etkinlik kapsamında bir araya getirir. Bu ilginin temel kaynağı, kültürel alışverişin önemidir. Gençlerin yetişmesinde farklı kültürlerin de tanınması, geniş bir bakış açısı kazanmalarına neden olur. Farklı saat ve günlerde başlayan gösteriler, beş güne yayılmış durumdadır. Etkinlik kapsamında dans gösterileri, bale, opera gibi görsel sanatların farklı dallarını görmek söz konusudur. Geleneksel tiyatro temalarımız içinde yer alan gölge oyunları ve kukla oyunları da bu festivalde geniş yer bulur. Türk Kültürü’nü başka kültürlere de tanıtacak bu festival, her yaştan çocuğun kaynaşmasına da dolaylı yoldan vesile olur.

1-18

Çocukların Sanata Olan İlgisi

Küçük hanımlar küçük beyler uluslararası çocuk tiyatroları festivali, çocuklarda doğuştan gelen yaratıcılığı öne çıkaran etkinliklerdir. Özgür sanatlar içerisinde de yer alan tiyatro etkinlikleri, çocukların kendilerini istediği biçimde ifade etmelerine olanak tanır. Akıcı konuşma ve seri düşünme ile yaratım süreçleri birbirini destekler. Bu konunun bilincinde olan pek çok eğitim kurumu, bünyelerinde tiyatro etkinliklerine de sıklıkla yer verirler. Bu düşünceden hareketle tiyatrolar, çocuklara hayal dünyalarını genişletme ve esnek düşünme becerisi aşılar. Zihinsel etkinlik ile fiziksel etkinliğin uyum içerisinde çalışmasında tiyatro etkinliklerinin önemli katkıları bulunur. Küçük hanımlar küçük beyler tiyatro festivali, bu düşünceden hareketle, 2005 yılından itibaren süregelmektedir.

Her Sene 24 Nisan ve 29 Nisan Arası Kutlanan Çocuk Tiyatro Festivali

Küçük hanımlar küçük beyler uluslararası çocuk tiyatroları festivali, on yedi senedir coşkuyla kutlanan bu festival her yaştan çocuk ve gençleri bir araya getirir. Gösteri listelerinde çocuk oyunları da farklı kategorilere ayrılmıştır. Gençler için olan oyunlar ile çocuklar için olan oyunlar farklı simgelerle gösterilir. Kimi oyunlar ise müzikaldir. Bu oyunlar için de müzikal simgesi yer almaktadır. Çocukların tiyatroyla kaynaşmasını sağlayan bu etkinlik, son derece faydalı ve keyifli aktivitelerdir. Festivale katılım ile birlikte çocuklar kadar ailelerinin de mutlu vakit geçirmesi söz konusudur.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri